Blog

ČLÁNKY

ČLÁNKY

Hejného metoda – Posíláme to dál!

Vlastivědná exkurze

Ve 4. ročníku nám přibyl nový předmět s názvem Vlastivěda. I když dobře víme, že život se na předměty nerozlišuje, tak Vlastivědu jsme zahájili vlastenecky. Exkurze do Rudky u Kunštátu byla úchvatná. Jeskyně Blanických rytířů plná monumentálních soch Stanislava Rolínka nám brala dech. Také jsme se dozvěděli, kdo je vrápenec malý, vylezli na Burianovu rozhlednu a prošli smyslovou zahradu. Doporučujeme všem.

 
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Adapťáček v 1. A

Adapťáček v 1.A

V pátek 17. 9. zažili prvňáčci netradiční dopoledne. Abychom jim usnadnili start v novém prostředí a novém kolektivu, uspořádali jsme adapťáček. Tříhodinový program byl pestrý a nabitý aktivitami, jejichž cílem bylo lépe se vzájemně poznat, stmelit se, a hlavně zažít legraci. Škola přece není jen o učení! Pravdou je, že některé děti z třídy Světa vzdělání chtěly raději zůstat v lavici u knížek, ale nakonec se podařilo všechny zapojit. A bylo to fajn! 

Program vedla školní psycholožka. Nejprve se dětem představila a vysvětlila, co vše se ve škole dělá. Pak už jsme se pustili do hraní. Hráli jsme hry na zafixování jmen nových spolužáků. Následně celá třída „balila batohy“ na školní výlet na pustý ostrov. Děti měly za úkol nakreslit do svého kouzelného batůžku vše, co mají opravdu rády a bez čeho by se neobešly. Své dílko pak představily ostatním spolužákům. Žádný adapťák se neobejde bez aktivity, která je zaměřena na lepší poznání nové paní učitelky. Děti se při hře na pravdivá a lživá tvrzení dozvěděly, kde paní učitelka bydlí, jaké má doma zvířátko, co ráda dělá a třeba taky jakou má ráda čokoládu. Při poslední hře byla pro většinu dětí velká legrace. Kdo hodil šestku a rychle se oblékl do zimního, mohl si dopřát křupavou dobrůtku, než ho někdo jiný vystřídal. Program jsme uzavřeli veselou písničkou o kamarádech. Děti neminula drobná sladká odměna azasloužený oběd. 

Adapťáček byl také přínosem pro nás – pedagogické pracovníky. Odlišné reakce a prožívání emocí dětí při některých hrách nám poskytly náměty pro další práci s jednotlivými žáky i s celým třídním kolektivem.

Mgr. Radka Miková, Mgr. Monika Tomanová

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Hejného metoda – Posíláme to dál!

Hejného metoda - Posíláme to dál!

4.C – Zamilovali jsme si metodu Hejného v matematice a síříme myšlenku do prvních tříd, které se učí běžnou metodou. Připravili jsme pro ně prostředí „park“ jako výlet do Zoo. Děti i paní učitelky byly nadšené a my máme radost z toho, že jsme byli schopni zorganizovat bezva den pro ostatní kamarády. 

 
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Projektový den se vzácným hostem

Projektový den se vzácným hostem

Čím bych chtěl být? Kde bych chtěl jednou pracovat?….To jsou jen některé otázky, které si prvňáčci pokládali při projektovém vyučování.  U této příležitosti se on-line propojili se vzácným hostem, s  p. Hanzelkou, který pracuje jako pilot. Děti  byly seznámeny s konstrukcí letadla, s přípravou pilota před vstupem na palubu, ale také s legendárním strojem SR-71 Blackbird – s nejrychlejším letadlem na světě, které je k vidění v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. Pan Hanzelka dětem promítnul hned několik vzácných záběrů z pilotní kabiny, tj. výstup i sestup letadla, vlétání do přízemní mlhy, pohled na přístav Livorno či záznam bouřky a přeháněk u Vancouveru  v Kanadě. Náš host ochotně odpovídal na zvídavé otázky dětí, které si předem pečlivě připravily. Děkujeme. 

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Zatmění slunce

Zatmění slunce

Ve čtvrtek 10. června ve 12: 20 hod  prvňáčci pozorovali částečné zatmění Slunce. Tento vzácný úkaz, který byl k vidění opět po šesti letech, děti pozorovaly přes speciální filtr z hvězdárny. Všechny děti měly tak příležitost se přesvědčit, jak hluboko do kotouče Slunce se Měsíc zanoří.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Naše město

Naše město

Prvňáčci naší školy poznávali  své nejbližší okolí. Své putování započali u nejstarší stavby  s číslem popisným jedna u Muzea Fojtství, kde si vyzkoušeli pár skautských aktivit při příležitosti Výstavy 100 let kopřivnického skautingu. Žáci luštili šifry, házeli poleny, uzlovali, ale také hráli skalní golf. Navštívili novogotickou Schustalovu a Raškovu hrobku  na starém hřbitově, nakoukli do kostela sv. Bartoloměje a prohlédli si historický vůz Slovenskou strelu z r. 1936 v proskleném depozitáři u Muzea nákladních automobilů Tatra. Odměnou byla dětem osvěžující zmrzlina v místní cukrárně.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Den dětí s dráčkem Děsíkem

Ani déšť nezkazil dětem zábavu s dráčkem Děsíkem

Minulou sobotu se děti v rámci Dne dětí s dráčkem Děsíkem vydaly v Prostějově na výpravu pomoci dráčkovi získat jeho poklad, který bude moci střežit. Děti plněním logických úkolů a šifer získávaly diamanty, v čemž je nezastavil ani místy vydatný déšť. „Bylo to super, syna to opravdu bavilo. Škoda že nevyšlo počasí podle představ, ale stejně jsme si to nakonec oba užili, shrnula maminka jednoho z úspěšných řešitelů všech úloh.

Pokud jste si hru nestihli zahrát na místě, nemusíte zoufat. Na www.svetvzdelani.cz/desik si hru můžete objednat a vydat se na výpravu z pohodlí domova. Hra je vhodná pro šikovné děti už od 6 let. Některé úkoly ale dokáží potrápit i dospělého. Pokud rádi luštíte šifry a řešíte logické úkoly, potěší tato hra i Vás.

 

A pokud chcete potrápit svůj mozek hned – zkuste naší www.unikovka.online nebo se podívejte sem.

 

 

Přehrát video
Posted in blog, newPost1 | Leave a comment

Třídní schůzky trošku jinak

Třídní schůzky trošku jinak

Myslíte, že všechny třídní schůzky jsou na jedno brdo? Ani náhodou! I takto mohou vypadat schůzky s rodiči (ve formě osobního dopisu):

Vážení a mně velmi milí rodiče,
čas letí jako bláznivý a s ním přichází další hodnocení prospěchu a chování studentů 2. C. Školní rok je to neobvyklý, chvíli doma, chvíli ve škole, dva zcela rozdílné režimy a Vy to vše zvládáte s lehkostí, nadhledem, elegancí a přívětivostí k mým požadavkům. Jste báječnou skupinou rodičů (měla jsem možnost poznat i některé prarodiče a těm patří můj obdiv také) a spolupráce s Vámi je snem každého učitele !!!
Shrnu to stručně v bodech.
1/ Děti jsou vždy včas připojeny na všechny online hodiny a to je Vaše zásluha! Svačina a pití jako bonus.
2/ Mají připraveny všechny pomůcky a to je Vaše zásluha. Pokud ne, hbitě přinášíte.
3/ Čtení po telefonu je vyladěno tak, že bychom jej mohli patentovat jako novou výukovou metodu. A to je Vaše zásluha.
4/ Úkoly děti plní každodenně, pečlivě a s chutí. To je Vaše zásluha. Je-li třeba použít mírné donucovací prostředky, víte si rady.
5/ Jsme přátelé na telefonu a to je také Vaše zásluha.
6/ Vedete děti k různým zájmovým činnostem, posíláte krásná videa a já mám pocit, že jejich talent nemá omezení. Zase Vaše zásluha.
7/ Pokud se otvírají brány škol, Vy mi statečně děti svěřujete do péče. To je Vaše velká odvaha a nesmírný projev důvěry.

A nesmím zapomenout také na děti. O nich to přece celé je. Jsme na cestě a daří se nám skvěle. Hodně zdaru a občas mírné nezdary, které jsou k růstu naprosto nezbytné. Trénujeme, snažíme se, napravujeme, pomáháme si a užíváme si ten proces zvaný „učení“. Když se některý student na cestě ztrácí, padá k zemi, společnými silami jej zvedáme a pomáháme mu kráčet s hlavou vztyčenou zase dál. Ukazujeme dětem, jak vypadá laskavá spolupráce.

Děkuji Vám za vše, co pro mne děláte.

S úctou
Jana Hudáková

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Jaro je tady!

Jaro je tady! Cítíte to?

I když jsme to zatím moc nepocítili, jaro už je tady. A naši brněnští čtvrťáci se ho rozhodli zmapovat. Se zápalem se vrhli do soutěže s názvem „Jak se budí jaro“ a dokumentují všechny stopy tohoto krásného ročního období. Postupně vznikají nejen úžasné prezentace, ale dokonce film a časosběrný dokument. Děti své práce pak představí osobně svým spolužákům ve škole. A že se je na co těšit!

Posted in blog, brno | Leave a comment

Práce našich žáků zdobí město

Práce našich žáků zdobí město

Pardubice – město perníku a koní. V rámci projektu Evropské město koní 2020 byla vyhlášena i výtvarná soutěž, do které se aktivně zapojili naši pardubičtí čtvrťáci. Vznikla překrásná díla hodna obdivu. Jedna z našich žaček se dokonce dostala až na stupně vítězů! Kristýnka B. se umístila na krásném 3. místě v kategorii 1. stupeň ZŠ a my ji tímto upřímně gratulujeme! Všichni účastníci získali krásné upomínkové předměty a laskominy s motivy koní. Nejpovedenější výkresy pak zdobí výlohu turistického informačního centra.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Zuzana Bubílková

Zuzana Bubílková vzpomínala na střípky svého dětství. Přímo v naší škole v Holešově

 V naší holešovské škole jsme přivítali populární moderátorku Zuzanu Bubílkovou. Paní Bubílková se zde totiž učila psát i počítat. Zamířili jsme s ní do třídy, kde s láskou vzpomínala na dětská léta. Známé komičce dělala doprovod moderátorka Štěpánka Duchková. Televize Seznam se do 2. ZŠ vydala natáčet pořad „Moje místa“, který nahlíží do života známých osobností. Moc se v květnu těšíme na reportáž. Tohle milé setkání bylo příjemným zpestřením všedního dne. Do školy přineslo radost a vánek nostalgie.
Poznámka: Všichni přítomní byli před návštěvou testováni a roušky byly sundány pouze v momentě fotografování. Všechna hygienická opatření byla dodržena.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Hledáme posilu

Hledáme posilu

HLEDÁME POSILU NA POZICI PR
Staňte se součástí našeho týmu a podporujte s námi rozvoj šikovných dětí. Těšíme se na nového kolegu!
 
Obsah práce
🌎 psaní článků, reportáží ze škol a z akcí, spolupráce s učiteli
🌎 fotografování na školách a na akcích, úprava a publikace fotografií
🌎 spolupráce s médii – noviny, rádia, regionální televize
🌎 spolupráce se školkami, distribuce informačních letáků
🌎 správa www stránek
🌎 správa profilů na sociálních sítích (na denní bázi)
🌎 pomoc na konferencích, letních školách, seminářích apod.
🌎 jsme malý pracovní tým, takže občas děláme všichni všechno
🌎 kombinace v kanceláři (Prostějov), doma a na školách či akcích
 
Požadavky
🌎 proaktivní přístup, samostatnost
🌎 správná znalost spisovné češtiny, schopnost poutavě psát
🌎 počítačová gramotnost, přehled na FB, základy grafiky
🌎 chuť učit se nové věci, rychlá orientace v problému
🌎 řidičský průkaz skupiny B a odvaha jej používat
🌎 znalosti základů marketingu výhodou
 
Výhody
🌎 práce v aktivním kolektivu
🌎 možnost zapojit se do dalších aktivit s dětmi
🌎 profesní rozvoj a školení v oblasti marketingu, SEO, PR
Zašlete nám prosím
🌎 profesní CV
🌎 nějaký Váš autorský text (rozsahu novinového článku či textu na blog)
🌎 důvod, proč chcete pracovat právě se Světem vzdělání
 
Nejpozději do 8. 4. 2021
Následně se s Vámi domluvíme na osobním pohovoru.
Tomáš Blumenstein
Svět vzdělání, z. s.
+420 603 726 030
info@svetvzdelani.cz
 
Posted in blog | Leave a comment

Otevíráme 2. stupně

Otevíráme 2. stupně

Pardubice, Brno-Nový Lískovec, Opava a Ostrava – právě v těchto městech jsme se rozhodli pokračovat s našimi páťáčky i na druhý stupeň. Letošní žáci pátých tříd tak mají možnost získat rozšířené vzdělání obohacené hned o několik nadstandardních předmětů. Kromě běžných předmětů se žáci v této třídě mohou těšit například na intenzivní angličtinu, projektové učení, jazykový pobyt v zahraničí, robotiku, 3D tisk či založení fiktivní firmy, kde si na vlastní kůži vyzkouší, jaké je podnikat. V deváté třídě se pak děti budou moci průběžně připravovat na přijímací řízení na střední školy.
Vymyslet celý koncept nebylo vůbec snadné, ale myslíme, že se nám podařilo krásně navázat na obsah výuky v našich prvňostupňových třídách. Na metodice se podílela řada odborníků a my jsme z nové výzvy nadšení. Pro zájemce opět pořádáme informační schůzky, které se s největší pravděpodobností budou konat online. Sledujte naši hlavní stranu a budete v obraze. Pravidelně aktualizujeme čerstvé informace, takže vám nic neunikne.

Posted in blog, newPost3 | Leave a comment

Hranice logika video

Dá se cestovat i online? Přesvědčte se sami. V Hranicích si k tomu i zpívají

Nahlédněte s námi do hodiny logiky v Hranicích. Zpěv, tanec, luštění různých rébusů i cestování po světě – tohle všechno zvládnou naši prvňáčci i v online prostředí!  Jejich průvodce sloník Miloš se do zimních krajů ❄ vybavil pořádným kožichem! I když naši žáčci online výuky zvládají, do školy se moc těší.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Naše pardubická škola se nadaným dětem věnuje už 10 let. Děkujeme!

Naše pardubická škola se nadaným dětem věnuje už 10 let. Děkujeme!

Naše spolupracující škola v Pardubicích, ZŠ Staňkova, slaví tento rok krásné výročí! Už 10. rokem se plně věnuje nadaným žákům. Tímto děkujeme za úžasnou spolupráci, které si nesmírně vážíme, a jsme moc rádi, že problematika talentovaných a šikovných dětí se dostává čím dál více do povědomí.

Mrkněte na článek: https://www.pardubicezive.eu/zs-stankova-slavi-vyznamne-vyroci-uz-10-let-se-plne-venuje-podpore-nadanych-deti/

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Děto poděkovaly prostějovským zdravotníkům

Děti poděkovaly za péči a starostlivost prostějovským zdravotníkům. Podívejte se, co všechno si pro ně připravily

Na začátku tohoto jedinečného projektu stála pouhá myšlenka. Myšlenka známá, a přesto tak opomíjená. Filozofie sestry Cyril Mooney: „Promysli, naplánuj a konej!“ Někdy totiž stačí opravdu málo, abychom udělali svět zase o trošku hezčí.
A našim třeťáčkům z Prostějova se tohle krásné heslo podařilo naplnit. Vykouzlili úsměv na tvářích celé řade zdravotníků v prostějovské nemocnici. Děti ve spolupráci se svými kamarády z 5.C pekly, vařily, zdobily, stříhaly, psaly, malovaly… a hlavně myslely na druhé. Celý týden děti vymýšlely a vytvářely různá překvapení pro „anděly bez křídel“. Chtěly tak dát hold těm, kteří se v této nelehké době starají o naše zdraví a naše životy. Projekt s názvem „Kdo je silný“ donutil děti, aby se zamyslely nad silou jedince a silou pozitivního myšlení a aby si uvědomily, jak důležité je si pomáhat. Žáčci plnili pracovní listy a povídali si o dobrých skutcích a o tom, co všechno dokáže lidská laskavost a dobrota.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Pobavte se s námi u vyjmenovaných slov

Pobavte se s námi u vyjmenovaných slov

Pamatujete si, jak jste se trápili s učením vyjmenovaných slov? U nás se vyjmenovaným slovům přichází na kloub pomalu. Naši olomoučtí třeťáci se této látky zhostili naprosto originálním způsobem! Každý z nich vytvořil vlastní komiks, kde musel použít vyjmenovaná slova po S. A práce se jim opravdu povedly! Nejen, že si děti zopakovaly danou látku, ale náramně se u toho bavily. Vymýšlení vlastního příběhu je nadchlo natolik, že každá hodina českého jazyka začíná jedním komiksem. A tím se dětem nenápadně zarývají vyjmenovaná slovíčka pod kůži.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Objem v 1. třídě? Pro naše pardubické prvňáčky maličkost

Objem v 1. třídě? Pro naše pardubické prvňáčky maličkost

V našich třídách je matematika zábava! V Pardubicích se naši prvňáci vrhli na pokusy s vodou. Z domu si přinesli různě velké nádoby a odhadovali a porovnávali, která z nádob je objemově nejmenší a která největší. A dětem to šlo jako po másle! Pokus tímto ovšem nekončil. Žáčci poté odhadovali, kolik hrnečků se vejde do PET lahve. Při hádání si děti užily spoustu legrace a hravě se tak seznámily s pojmem „objem“ a vyzkoušely si jeho měření.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Myslíte, že logika je nuda? Ani náhodou! Prvňáčci z Hranic vyslyšeli volání daleké Antarktidy

Myslíte, že logika je nuda? Ani náhodou! Prvňáčci z Hranic vyslyšeli volání daleké Antarktidy

Naši hraničtí prvňáčci se vydali vstříc velkému dobrodružství. Se svým kamarádem Milošem cestovali až na studenou Antarktidu. Děti plnily nesnadné úkoly, ale všem nakonec přišly na kloub. Práce s interaktivní tabulí i práce s kostkami žáky velmi bavila a antarktický svět je přímo okouzlil. Naštěstí se výuka logiky odehrávala přímo ve třídě. Všechny děti byly totiž celkem nalehko.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Bojíte se přijímaček na gymnázia? S námi nemusíte!

Bojíte se přijímaček na gymnázia? S námi nemusíte!

Letos se nám podařilo otevřít 4 termíny online kurzu „Přípravy na osmiletá gymnázia“. Žáci pátých ročníků z celé republiky se potkávají jednou týdně online přímo ze svých pokojíčků. Hodinu a půl se pilně věnují matematice a češtině. Díky malému počtu dětí ve skupině mají naše lektorky možnost individuálnějšího přístupu. Každý z žáčků se tak nejvíce zaměřuje na téma, které není zrovna jeho silnou stránkou. Lektorky pilují se svými studenty „na dálku“ nedokonalosti a postupně se s nimi dopracovávají k tomu, že všechny úlohy mají své řešení. Materiály dostávají děti přes Classroom, kde si mohou nanečisto vyzkoušet i testy podobné přijímacímu řízení na gymnázia. Nic je potom nemůže zaskočit. A musíme uznat, že všichni naši žáci „na dálku“ jsou opravdu šikovní. Odvádí velký kuse práce. Klobouk dolů.
Ilustrační fotografie

Posted in blog | Leave a comment

Víte, že svítit můžeme i za pomocí citrónu? Že ne? naši druháci z pardubic to dokázali!

Víte, že svítit můžeme i za pomocí citrónu? Že ne? Naši druháci z Pardubic to dokázali!

Doba je jaká je, a tak se naši žáčci snaží zpestřit výuku zajímavými projekty. A že jich za dobu koronavirovou vzniklo! Od nového roku si naši pardubičtí druháčci chystají pravidelně pokusy, které pak svým spolužákům ve třídě předvádějí. A co všechno už zjistili? Např. za jakých podmínek vajíčko plave a kdy se potopí ke dnu a co se stane se skořápkou vajíčka namočeného v octu. Děti vyráběly lávovou lampu i octovou sopku. Zkoumaly, jak se rozkládají barvy na kávovém filtru, a dokonce přišly na to, že dioda se dá rozsvítit jen za pomocí citrónů. Každý pokus je posouvá zase o krok dál. A kdybyste jen tušili, jak velká je u toho zábava!

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Dítě s vášní pro matematiku, angličtinu a logiku? S Hejného metodou žádný problém!

Dítě s vášní pro matematiku, angličtinu a logiku? S Hejného metodou žádný problém!

Určitě se ptáte, co nás vedlo k tomu začlenit do výuky zrovna tyto předměty. Hejného metoda v matematice, logika, angličtina – nebude to pro prvňáčka těžké? Co tyto nadstandardy vlastně tak malým dětem dají? Využijí je i do budoucna? Jednoznačně odpovídáme ANO! Dejme šanci šikovným a nadaným dětem!

Když jsme před několika lety vznikaly, sešlo se nás nad konceptem spousta. Dlouhé debaty nevedly konce. Přáli jsme si, aby byl náš koncept jedinečný a především, aby se v něm dobře cítily děti. Dnes, po několika letech fungování, můžeme říci, že se našim žáčkům ve třídách opravdu líbí. A my dnes vidíme, že ty dlouhé diskuze smysl jednoduše měly.

                                                                                 Hejného metoda jako krůček ke spokojenému životu

Logické myšlení není důležité jen v rámci učení, ale je žádoucí i v životě. Umět logicky uvažovat přináší spoustu výhod a jedním z nich je schopnost řešit problémy. Právě proto klademe důraz právě na logické uvažování a u dětí jej prohlubujeme. Samostatné uvažování naši žáčci nepoužívají jen v Logice,  ale i v Hejného matematice. Žádné biflování! (interní odkaz na report z výuky matematiky). Hejného metoda učí děti přijít problému na kloub a nezhroutit se z chyb. Chyba je přítel, který je posouvá dál. Za chybu se v Hejného metodě netrestá. A to se nám moc líbí. Proto chceme matematiku vyučovat jinak – hezky přirozeně.

                                                                    Ani cizí jazyky nám nejsou cizí! Angličtina pro děti musí být hravá

Angličtina pro děti? Určitě s vámi souhlasíme v tom, že kroužků angličtiny je mnoho. Angličtina byla krokem, kterým jsme si byli jistí od začátku. Domluvíte se s ní téměř všude. Tak proč ji nenabídnout i těm nejmenším? V naší angličtině se děti neučí nekonečný seznam slovíček! Právě naopak: formou hry se jim tento cizí jazyk nenásilně vrývá pod kůži. A přesně o to nám jde! Angličtina pro děti přece není o učení se nazpaměť, ale měla by, alespoň podle nás, být plná zábavy a smíchu.

Posted in blog | Leave a comment

Opavští třeťáčci si z domu vytvořili laboratoře. Podívejte se!

Opavští třeťáčci si z domu vytvořili laboratoře. Podívejte se!

Úkol pro naše malé badatele zněl jasně: vytvořte vlastní projekt a dokažte nějaký fyzikální či chemický jev. A žáčci se k této nesnadné úloze postavili čelem! Do pokusů se pustili v pohodlí svého domova. Podívejte se na videa. Co myslíte? Dařilo se jim?

Posted in blog, opava | Leave a comment

Věřte nebo ne, v Brně se pracuje všemi smysly

Věřte nebo ne, v Brně se pracuje všemi smysly

Naši brněnští prvňáčci mají od začátku roku opravdu napilno. S velkým elánem se pouští do různých projektů a úkolů. V jednom z projektových dnů se děti zabraly do zkoumání zraku, čichu, hmatu, chutě i sluchu. Každý moment tak prožily doslova všemi smysly. A byla to velká zábava! Žáčci nelenili ani u vytváření lidského těla. Dokonce se zapojili do obkreslování svých kamarádů. Takový obrys lidského těla v životní velikosti – to je přece to pravé ořechové! Před dětmi je ještě celá řada zajímavých úloh, kterých se nemůžou dočkat.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Děti vystopovaly zajíce, srnce i medvěda

Děti vystopovaly zajíce, srnce i medvěda

Víte, k čemu je zima jako stvořená? No přece ke studování zvířecích stop. A právě do tohoto projektu se pustili i naši kopřivničtí prvňáčci, kteří se učili nejen poznávat stopy lesních zvířat, ale seznámili se i se způsobem života jednotlivých živočichů právě v zimním období. Žáčci lepili, stříhali a hledali řešení různých zapeklitých úkolů. A šlo jim to jako po másle! Tématem projektu ovšem nebyla jen zvířata, ale i zima samotná. Děti se učily pracovat s naučným textem a pohybově ztvárnily báseň o křehké sněhové vločce. Celý den se nesl v duchu vzájemné spolupráce a otevřené komunikace. Prvňáčci si tak odnesli cenné informace, které ocení i v praxi, například na procházce v lese.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Nadané děti podporuje i město

Nadané děti podporuje i město

Jsme moc rádi, že podpora nadaných dětí funguje i v některých městech. Například v Ostravě mají talentovaní žáci krásné zázemí. A město se zmínilo i o nás: https://talentova.cz/?s=sv%C4%9Bt+vzd%C4%9Bl%C3%A1n%C3%AD

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Reportáž z naší opavské školy

Reportáž z naší opavské školy

Nahlédněte do tříd k našim opavským žáčkům a seznamte se s prostředím, kde vstřebávají nové informace.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Děti vyrobily vlastní knihy plné inspirace

Děti vyrobily vlastní knihy plné inspirace

U našich břeclavských druháčků bylo celkem rušno. Stříhalo se, lepilo, kreslilo a tvořilo o sto šest! Děti se totiž pustily do vytvoření vlastních lapbooků. Jedná se o knihu, která je složená z mnoha interaktivních prvků, které spojuje jedno téma. A aktuálním tématem ve 2. C byla zima. Děti si odnesly domů krásný výukový materiál, podle kterého bude učení hračka.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Pololetí ND a BV

Pololetní vysvědčení udělalo radost našim žáčkům ve školách i na dálku

První pololetí uteklo jako voda a i přes veškeré nesnáze je všichni naši žáčci zvládli na jedničku. Přebrání pololetního vysvědčení bylo plné emocí a všechny děti měly ze svých výkonů velikou radost. Vysvědčení dostali nejen žáčci ze škol, ale i 15 dětí, které se učí v našem nově vytvořeném programu NA DÁLKU. Gratulujeme všem šikovným studentům a přejeme jim stejně podařené i druhé pololetí.

Posted in blog, na_dalku, newPost2 | Leave a comment

Co na Svět vzdělání říkají rodiče? Kopřivnice

Co na Svět vzdělání říkají rodiče? Kopřivnice

Jak jsou s naším konceptem spokojení rodiče? Poslechněte si názor jedné maminky, která se rozhodla dát svého předškoláčka do třídy v Kopřivnici. Právě v Kopřivnici jsme otevřeli vloni v září první třídu, takže zde začínáme. A spolupráci se ZŠ 17. listopadu si nemůžeme vynachválit. 

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Angličtina trochu jinak

Angličtina trochu jinak

I takhle může vypadat hodina angličtiny. Naši holešovští prvňáčci si výuku s naším rodilcem opravdu užili! Zábavně probrali dny v týdnu, měsíce v roce, domácí zvířata i počítání. Nejen, že za 45 minut výuky stihli probrat spoustu témat, ale ještě se u toho od srdce zasmáli.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Lidské tělo ze všech stran

Lidské tělo ze všech stran

Jak funguje naše tělo a co je pro jeho chod důležité? Že nevíte? Naši prostějovští druháčci by o tom mohli vyprávět! Celodenní projekt „Naše tělo a správná výživa“ je totiž dokonale uvedl do světa našeho organismu. Děti v několikačlenných týmech vytvořily modely, ze kterých až oči přecházely. Informace čerpaly většinou z encyklopedií, které si přinesly z domu. Týmová spolupráce šla našim žáčkům jako po másle a radost z dobře vykonané práce byla odměnou za celodenní tvoření.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Setkání s rodiči předškoláčků napříč republikou

Setkání s rodiči předškoláčků napříč republikou

Zápisy do škol se kvapem blíží a rodiče předškoláčků pomalu mapují situaci a přemýšlí, kam umístit svého budoucího prvňáčka. Právě proto v tomto období pořádáme informační schůzky, kde se zájemcům představíme a zodpovíme všechny jejich dotazy. Vzhledem k mimořádné situaci se informační schůzky konají online. S rodiči budoucích prvňáčků se tak potkáváme z jejich kuchyní, obýváků či pracoven. Úspěšně máme za sebou už infoschůzky s rodiči z Prostějova, Pardubic, Břeclavi, Brna, Holešova, Hranic, Kopřivnice i Ostravy.
Uvědomujeme si, že času je málo a povinností mnoho, proto každý rok v každém městě organizujeme 2 termíny těchto informačních schůzek. Příští týden nás čekají ještě infoschůzky v  Opavě a pak už odstartujeme 2. kolo. Děkujeme všem účastníkům, se kterými jsme se potkali, a doufáme, že se na druhém termínu už s rodiči setkáme osobně.

Posted in blog | Leave a comment

Online divadlo v dostanční výuce? Senzační zážitek!

Online divadlo v distanční výuce? Senzační zážitek!

Že by čtení byla nuda? Ani náhodou! Naši brněnští čvrťáci si při čtení užili spoustu zábavy, a to dokonce u online četby, která byla dokonalým zpestřením distanční výuky. Čtení se ujali herci Irena a David Vackovi, kteří dětem představili knihu Lichožrouti, podle které chystají divadelní představení. Děti v hodině poslouchaly ukázky z knihy, nahlédly do scénáře, soutěžily, sledovaly maňáskové divadlo a také se dozvěděly o profesích, které jsou pro vznik divadelního představení nezbytné. Irena i David s radostí odpovídali na všechny záludné i nezáludné dotazy našich žáků a děti si tak odnesly úžasný zážitek. Online čtení se uskutečnilo v rámci akce Slováckého divadla z Uherského Hradiště „Herec do každé hodiny“. Tímto děkujeme za obohacení distanční výuky. Když nemůže divák do divadla, přišli herci za námi. Moc si toho vážíme!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Vlogujeme anglicky – pokračování

Vlogujeme anglicky - pokračování

Naši páťáci z Pardubic se pustili do krásného projektu: na moment se vcítili do kůže vlogerů a vytvořili úžasné záznamy. V průběhu školního roku tak vznikají nová a nová videa plná zajímavých informací. Videa ovšem nejsou jen tak ledajaká! Celá jsou komentována v angličtině! Děti naprosto přirozeně přeply do cizího jazyka a vyjadřují se v něm s radostí a noblesou. Krásná práce!!

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Druhé pololetí našich kopřivnických prvňáčků očima reportéra

Druhé pololetí našich kopřivnických prvňáčků očima reportéra

Školní rok se přehoupl do druhé poloviny. Ve čtvrtek školáci dostali pololetní hodnocení a v pátek měli zasloužené jednodenní prázdniny spojené s volným víkendem. V pondělí už bude výuka opět pokračovat, přestože pro většinu žáků stále jen distančně. Více v článku Novojičínského deníku: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-koprivnici-funguje-trida-s-rozsirenou-vyukou-20210129.html

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Zimní novinky v Březové

Zimní novinky v Březové

Naši žáčci v Březové nad Svitavou se moc rádi vrátili zpět do školy. Nejen, že si s radostí vyzdobili třídu zimními výtvory, ale s velkým zápalem se začali starat i o ptáčky venku. Na okně jim stojí krmítko, které pravidelně doplňují. Vždyť pozorování ptáčků je vlastně prvouka v praxi. A jak zábavná! Druháčci se během zimy začali učit pracovat i s tablety. A jde jim to skvěle! Vyhledávají si zajímavé informace na internetu a počítají o sto šest.

Posted in blog | Leave a comment

Výtvarný ateliéř přímo ve škole

Výtvarný ateliér přímo ve škole

Naši brněnští druháčci se pustili do velkolepých děl. Na rozlehlých plátnech vytvářeli naši malí malíři malby plné obdivu. Hlavním tématem této umělecké činnosti byla řeka – její krása, barvy i živočichové, co v ní žijí. A děti se do zadaného úkolu pustily s velkým nadšením.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

První vysvědčení břeclavských prvňáčků

První vysvědčení břeclavských prvňáčků

Dnes se na školách ( i mimo ně) rozdávalo pololetní vysvědčení. Prvňáčci a druháčci si pro svou odměnu mohli přijít osobně, zbytek dětí ji dostal elektronicky. Naši prvňáčci z Břeclavi dostali vysvědčení hned dvě: jedno ze školy a druhé od nás, od Světa vzdělání. Úplně první vysvědčení vyvolalo u břeclavských prvňáčků silné dojetí a všichni žáčci dostali za krásné jedničky malý dárek: pohádkovou knihu plnou dobrodružství.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Podívejte se, jak to chodí u prvňáčků v Kopřivnici

Podívejte se, jak to chodí u prvňáčků v Kopřivnici

Letos v září jsme otevřeli novou třídu v Kopřivnici. A prvňáčkům se daří skvěle! Nejen, že online výuku zvládli bravurně, ale rozšířená výuka jim doslova svědčí. Podívejte se na video.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Žáci z Opavy šijí o sto šest

Žáci z Opavy šijí o sto šest

Nikdy není na škodu naučit se i něco hezkého, co využijeme při každodenních činnostech. Co takhle si něco něco praktického ušít? Naši třeťáčci z Opavy se tohoto úkolu zhostili bravurně! V pracovních činnostech se od začítku roku pustili do šití roušek i prostírání s potiskem. Nakonec si i vlastnoručně připravili okraje a na šicím stroji vytvořili tašky na knihy. Jednou měsíčně totiž děti navštěvují místní knihovnu, tak aby se jim knihy dobře nesly. Krásná práce!

Posted in blog, opava | Leave a comment

Zimní radovánky

Zimní radovánky

Určitě si všichni užíváte sněhovou nadílku. Ale největší radost z bílé peřiny mají děti. V Hranicích nám taky nasněžilo a naši hraničtí prvňáčci hned využili situace a vydali se na čerstvý vzduch. Vždyť s okysličeným mozkem se mnohem líp přemýšlí!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Střípky z naší holešovské školy

Střípky z naší holešovské školy

Holešovská televize natáčela v místních školách a nevynechala ani naši spolupracující 2. Základní školu v Holešově. Prohlédněte si naše paní učitelky, paní ředitelku i krásnou historickou budovu, ve které se vzdělává další generace. Video můžete zhlédnout zde, od 4. minuty a 57. vteřiny se představí 2. ZŠ, kde se učí naši prvňáčci a druháčci.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Angličtina 1. třída Prostějov

Angličtina s radostí

Naši prostějovští prvňáčci se učí velmi rychle. S rodilým mluvčím zažijí v hodinách angličtiny spoustu legrace. Takový anglický vláček, který jede poznávací okruh třídou, je prostě originální! Podívejte se, jak si naši žáčci hravě poradí s anglickou konverzací. Už po půl roce.
Pozn. Omlouváme se za kvalitu nahraných videí, slouží pouze pro ukázku a jsou nahrána lektorem přímo „v akci“, mobilním telefonem. Děkujeme za pochopení.
(Klikněte dvojklikem na obrázky dole)

 

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Píše se o nás i v Moravskoslezkém kraji

Píše se o nás i v Moravskoslezkém kraji

V současné době máme navázanou spolupráci s několika školami po celé republice. V Moravskoslezkém kraji jsme si za partnery vybarli ZŠ Provaznickou v ostravě-Hrabůvka a ZŠ Englišovu v Opavě. Spolupráce s oběma školami je na vysoké úrovni a my jsme opravdu rádi, že se nám daří podporovat šikovné děti i v Moravskoslezském kraji. Celý článek najdete zde: https://polar.cz/zpravy/pr/11000014957/jak-vybrat-skolu-pro-nadane-deti

Posted in blog, opava, ostrava | Leave a comment

Elementor #5566

Posted in blog | Leave a comment

Názor rodičů Ostrava

Co na Svět vzdělání říkají rodiče? Ostrava

Jak jsou s naším konceptem spokojení rodiče? Poslechněte si názor dvou maminek, které mají své děti v naší třídě v Ostravě. Stačí kliknout na obrázky.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Kopřivničtí prvňáčci zbožňují matiku

Kopřivničtí prvňáčci zbožňují matiku

Letos v září jsme otevřeli další první třídu v Kopřivnici. A prvňáčkům se daří skvěle! Učivo je pro ně zábava a v rámci výuky je vždycky čas si hrát. Vždyť hrou se nejlíp učí!  Děti ke svým aktivitám využívají prostornou třídu plnou lákavých pomůcek a pohodlných křesílek. Mezi oblíbené předměty našich žáčků patří matematika. Počítání s pohybem a v pohádkových prostředích je totiž skvěle strávený čas.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Svět vzdělání z pohledu učitele – Ostrava

Co na Svět vzdělání říkají učitelé? Ostrava

Co na náš koncept říkají pedagogové? Poslechněte si názor naší třídní učitelky Mgr. Moniky Delinčákové, která pro nás učí ostravské druháčky na ZŠ Provaznické. Stačí kliknout na první obrázek.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Naši žáci zazářili

Naši žáci zazářili

Letos se uskutečnil již 13. ročník logické olympiády pro děti. Do soutěže se letos zapojilo přes 63 000 soutěžících. V kategorii A se na prvních 10 místech umístili hned 3 žáci z našich tříd! Je to obrovský úspěch! Gratulujeme!!
Rádi bychom pogratulovali i všem řešitelům, kteří nám udělali svou účastí obrovskou radost. Těší nás, že se děti nebojí vyzkoušet tento druh aktivity. Všichni šli do olympiády s velkým nasazením a za to jim patří velký dík. Také děkujeme všem organizátorům a rodičům, kteří děti v jejich zápalu podporují.
Žáci základních a středních škol dostávají v logické olympiádě příležitost seznámit se s neobvyklými úkoly, hledat různá řešení a vyzkoušet si vlastní logické myšlení. Nejen, že při řešení těchto úloh procvičí své schopnosti, ale naučí se pracovat samostatně a kreativně.
Zdroj fotografií: https://www.logickaolympiada.cz/

Posted in blog | Leave a comment

Matematika hrou

Matematika hrou

V tomto školním roce jsme otevřeli novou první třídu v Hranicích. A našim hranickým prvňáčkům se vede výborně! Hejného metoda výuky matematiky žáčkům svědčí. Počítání je pro ně velká zábava. Učení jim tak jde hladce a s úsměvem. Podívejte se, jak to našim prvňáčkům jde pěkně od ruky. 

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Brněnští prvňáčci slavili s vánočním Milošem

Brněnští prvňáčci slavili s vánočním Milošem

Logikou v našich třídách provází oblíbený sloník Miloš. Právě s Milošem děti objevují svět a řeší zapeklité hádanky. Je to kamarád do nepohody, kterého mají vždy po ruce. A ani vánoční svátky se Milošovi nevyhnuly. On sám je má moc rád, proto se oblékl do vánočního kabátku. Děti byly nadšené. Jako dáreček získaly záložky do knihy přímo se svým oblíbeným hrdinou. Záložky jim osobně vytisknul jejich učitel logiky David Janoška, který dárek vytvořil na 3D tiskárně. Dětem se vánoční veselí moc líbilo: nejen díky hezkému dárku, ale úsměv na rtech jim vykouzlila i vánoční podoba jejich sloního kamaráda.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Vánoční překvapení pro učitele

Vánoční překvapení pro učitele

Protože si vážíme tvrdé práce našich pedagogů, rozhodli jsme se i jim nadělit pod stromeček hezký dárek. Robert Čapek, autor několika publikací, školní psycholog a lektor, nám vlastnoručně podepsal svou knihu „Moderní didaktika“. Tu jsme poslali našim třídním učitelům. Doufáme, že jsme jim tímto dárkem udělali radost a kniha jim bude dobrým rádcem, vodítkem nebo inspirací. Tímto děkujeme všem našim třídním učitelům, pro které tento rok nebyl vůbec jednoduchý. Děkujeme za jejich trpělivost, snahu i odhodlání.

Posted in blog | Leave a comment

Perníčkování v Hranicích

Perníčkování v Hranicích

Vánoční svátky zcela pohltily i hranickou základní školu. Naši hraničtí prvňáčci se s chutí pustili do pečení perníčků. A že jich bylo hromady! Chodbami se linula překrásná vůně, která všechny kolemjdoucí vtáhla do sváteční atmosféry. Děti byly moc šikovné. Nejen, že perníčky upekly, ale krásně po sobě uklidily a perníkové balíčky donesly domů na ochutnání.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Chutné vánoční zpestření

Chutné vánoční zpestření

Sváteční atmosféra doputovala i k našim páťákům do Pardubic. Protože v průběhu celého prosince se v hodinách anglického jazyka především opakovalo a probíhaly přípravy na testování FLYERS, které žáky čeká na konci února, bylo třeba trošku vydechnout. Na vánoční hodině angličtiny napsali žáci krásná vánoční přáníčka svým spolužákům a pustili se do vánočních dobrot. Žáci si navzájem představili suroviny, ze kterých jídlo vytvořili, a pak se s chutí vrhli na vánoční hostinu.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

V Prostějově se už nadělovalo

V Prostějově se už nadělovalo

Naši prostějovští třeťáčci si užili školní Vánoce se svými kamarády. Pod krásně nazdobeným stromečkem našli i úžasnou nadílku: knihu „Staré pověsti české pro školáky“. Děti byly z dárečků nadšené a ihned se vrhly do čtení. Některé z nich knihu přečetly jedním dechem. Vědomosti, které z ní zábavnou formou získaly, určitě využijí například ve vlastivědě. Ježíšek tak žáčkům nadělil hezký praktický dárek.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Vánoce prvňáci Prostějov

Prvňáčci z Prostějova si předvánoční čas maximálně užili

V první třídě se vánoční svátky slavily ve velkém! Děti zdobily, strojily, rozbalovaly dárečky, vytvářely krásná osobní přání, kouzelně vyzdobily třídu a u toho všeho stihly ještě počítat. Palec nahoru!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Tajemný Mikuláš v Olomouci

Tajemný Mikuláš v Olomouci

Mikuláš, čert i anděl zavítali také k našim prvňáčkům do Olomouce. Třída už tak byla plná malých andílků, čertíků, které doprovázel malý Mikuláš. Všechno to začalo řinčením řetězů za dveřmi… Děti s napětím čekaly, co se bude dít. Za dveřmi však našly jen dopis, ve kterém stálo, že si čert zapomněl roušku, a proto nemohli dovnitř do třídy. To je ale pako! Přesto děti ve třídě přednesly básničku, a to tak nahlas, aby ji Mikuláš slyšel kdekoliv. A děti? Ty získaly za svůj skvělý výkon sladkou odměnu.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Návštěva z nebe i z pekla

Návštěva z nebe i z pekla

Za našimi prvňáčky z Kopřivnice přijela vzácná návštěva. Kromě Mikuláše a čerta Patrona se dostavil i sám Lucifer, Černochlup, Koumes, Vilibald a Mezoul. Čertí rojení se konalo za přítomnosti Belzebebky, Mefistky a Filištíny. Nikdo neskončil v pekelných kotlích, jelikož bezpečí všech zúčastněných zajišťovaly dobrosrdečné andělky. Celé dopoledne se vyrábělo, luštilo, vybarvovalo a tancoval se čertí tanec. Čerti překonali sami sebe a vyslechli si zprávy z Nebeského zpravodaje, kde se dozvěděli o zmizení Ježíška, po kterém pátrá Nebeská detektivní kancelář nejen v nebi, ale také na zemi. Snad se Ježíšek do Štědrého dne najde, ať mohou všichni lidé v klidu rozjímat.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Prosinec plný zážitků

Prosinec plný zážitků

V prosinci se naši břeclavští druháčci opravdu nenudili. Napříč tímto svátečním měsícem zažili spoustu zajímavých událostí: učili se s Mikulášem, užili si bubenický workshop, kde se poddali rytmu hudby, a přímo ve třídě je navštívili chlupatí kamarádi v rámci projektu „Není pes jako pes“. Nabitý program děti nadchnul a všichni se těší na další společné zážitky.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Představení vlastních projektů mělo velký úspěch

Představení vlastních projektů mělo velký úspěch

Distanční výuku zvládli naši holešovští druháčci na jedničku. Nejen, že svědomitě plnili zadné úkoly, ale navíc pracovali na vlastních projektech. Tématem byli savci, ptáci a hmyz. Děti si samy vyhledaly informace v různých encyklopediích, naučných knihách i na internetu. A výsledné práce jsou dechberoucí! Krásné obrázky, zajímavé texty i nápady. Žáčci se tak v rámci prezenční výuky pochlubili se svými výtvory, které prezentovali před svými kamarády.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Prezentace v angličtině? No problem

Prezentace v angličtině? No problem

Naši páťáci z Prostějova si na vlastní pěst připravili přehlídku dopravních prostředků – a celou v angličtině! Před svými spolužáky každý z nich představil svůj oblíbený autobus, auto, motorku, loď, letadlo apod. Kamarádi se však nedozvěděli jen obecné informace, ale seznámili se například i s historií či oblíbenou značkou dopravního prostředku. Žáci si celý projekt připravili úplně sami. Jak vidíte, každý prezentaci pojal po svém. Někdo se očima opíral o text, který zpracoval na základě encyklopedií, knih a internetu, jiný se rozpovídal a k ruce mu byl model, který vlastními slovy popisoval. Angličtina šla našim páťákům jako po másle! Prezentaci zvládli na výbornou a náš lektor se tetelil blahem. Na konci hodiny všechny odvážné žáky hlasitě pochválil a upřímně jim zatleskal.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

O dětech, výuce i učitelích

O dětech, výuce i učitelích

O distanční výuce a celkově výuce nadaných dětí v ČT24 s Tomášem Blumensteinem, ředitelem našeho spolku.
(Téma najdete zhruba v 10. minutě a 50. vteřině. )
Zhlédněte zde: Studio ČT24 — iVysílání — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Posted in blog | Leave a comment

Z naší nové učebnice se radují všichni druháčci

Z naší nové učebnice se radují všichni druháčci

Pokračování naší učebnice LOGIKY je na světě! Všichni naši druháčci se pustili se sloníkem Milošem do putování po Evropě. A užívají si to na maximum! V první třídě už viděli kus světa, v prvním díle jim totiž Miloš ukázal krásu všech kontinentů. Teď prozkoumávají zákoutí Evropy a řeší přitom různé zapeklité úlohy. Učebnice nám přišly před pár týdny. Naši učitelé logiky, Tereza Foltýnová a David Janoška, jsou zároveň autory knih. Kvůli pandemii byla cesta našich učebnic do škol trošku trnitá. Ale teď už je všechno v pořádku a naši žáčci mají z nových učebnic velikou radost. A my s nimi!

Posted in blog, brno | Leave a comment

Vášniví čtenáři z 2. třídy

Vášniví čtenáři z 2. třídy

Před rokem dostali naši prvňáčci z Holešova svou první knížku – Slabikář. Před prvním prolistováním se děti zakously do dortu ve tvaru Slabikáře, aby jim šla práce s knihou se stejnou chutí. A nutno říci, že ochutnávka svůj účel splnila. Z dětí jsou dnes velcí čtenáři, což dokazují krásně vyplněnými čtenářskými listy. Doufáme, že jim chuť dozvídat se něco nového a odhodlání prožívat nejrůznější dobrodružství s literárními hrdiny vydrží co nejdéle.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Vlogujeme anglicky

Vlogujeme anglicky

Naši páťáci z Pardubic se pustili do krásného projektu: na moment se vcítili do kůže vlogerů a vytvořili záznamy, ve kterých se představují. Video ovšem není jen tak ledajaké! Celé je komentováno v angličtině! Vznikly tak zajímavé vlogy plné dennodenních aktivit a věcí, co mají naši žáčci rádi. Děti naprosto přirozeně přeply do cizího jazyka a vyjadřují se v něm s radostí a noblesou. Krásná práce!! Krásná videa najdete na stránkách školy: https://www.zsstankova.cz/u_tomikovka_vlogujeme_anglicky.html

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Podzimní řádění bylo ku prospěchu

Podzimní řádění bylo ku prospěchu

Podzimní úklid kolem školy se vyplatil. Naši druháčci z Brna se s vervou pustili do zametání listí a užili si spoustu legrace. Pobyt na čerstvém vzduchu a týmová práce, která zútulnila školní prostředí, všem, včetně paní učitelky, jenom prospěla. Poslechněte si podzimní vzkazy našich pořádkumilovných druháčků.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Online místnosti neslouží jen k učení

Online místnosti neslouží jen k učení

Naši ostravští druháčci si hravě s online prostředím poradí. Po výuce mají online místnost otevřenou, aby si popovídali a poklábosili o svých zážitcích. Sdílejí hravě obrazovku, okno, kartu chromu, pouštějí si videa, respektují pravidla videohovoru, sami si zapínají a vypínají mikrofon… Nic se neučili, vše odkoukali od paní učitelky a už jsou jako rybky ve vodě. V hodině matematiky začali naši šikovní druháčci používat aplikaci Jamboard a moc je to baví. Jak vidíte, i online prostředí může být celkem fajn.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Vždy je správná doba na to být laskavý

Vždy je správná doba na to být laskavý

Pátek 13. nám nepřinel jen „smolný“ pátek, ale přesně v tento den jsme oslavili jeden z nejmilejších svátků, Světový den laskavosti. Naši prostějovští třeťáčci rozdávali nejen laskavost, ale i radost. Společnými silami dali dohromady praktické dárky pro pejsky v útulku v Čechách pod Kosířem. To bylo radosti! A protože dobrých skutků není nikdy dost, spojili se svými kamarády z 5. tříd a poslali babičkám a dědečkům do domova seniorů překrásné dopisy. Berme si z těchto činů příklad a buďme k sobě navzájem laskaví. Třeba každý den…

Dopisy seniorům
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Hravý podzim ve škole

Hravý podzim ve škole

Podzim u našich prostějovských prvňáčků proběhl hravě. Děti vyrazily před školu, kde skládaly písmenka a tvořily z nich slova. To bylo legrace! A jakou naši žáčci vytvořili výzdobu! Krmítka pro ptáčky jako malovaná a práce s přírodninami šla našim prvňáčkům hezky od ruky. Z kaštanů se totiž skvěle tvoří písmenka!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Tělocvik online? Žádny problém!

Tělocvik online? Žádný problém!

Naši prvňáčci z Břeclavi jsou v online výuce jako ryby ve vodě. Učení přes počítač je baví, i když se těší na své kamarády. Ve čtení se den ode dne zdokonalují a už pilně ovládají Slabikář. Vynikají už i v matematice, kde si s čísly vesele hrají. V prvouce se věnují rozdělení zeleniny a listnatým a jehličnatým stromům. A tělocvik? Ani ten neopomíjejí! Běhají po bytě, lezou na židle i pod stůl a užívají si pohyb i v těchto podmínkách. A taky si spolu hodně povídají. Kdo je jak hodný a zlobivý, jak se doma pomáhá a nepomáhá a kolik zoubků už jim vypadlo. Přesto, že online hodina naše žáčky baví,  všichni se těší na den, až se znovu potkají ve škole a budou si moci popovídat zase z očí do očí.
(poznámka: druhá fotografie je pouze ilustrační)

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Podzimní prázdniny plné online dobrodružství

Podzimní prázdniny plné online dobrodružství

Letošní podzimní prázdniny kvůli pandemii byly jiné, takové prázdné. Proto jsme se rozhodli to prázdné místo vyplnit a prázdniny dětem trošku okořenit, a tak  jsme vypsali několik zajímavých online kurzů. Děti s námi zažily prázdniny plné nových poznatků, vůní dálek i nových kamarádů.

V kurzech s rodilým mluvčím si malí účastníci procvičili slovní zásobu a angličtinu si opravdu vryli pod kůži, v kurzech logiky zase zapojili své mozkové závity a s nadšením řešili zapeklité úkoly, v projektovém učení vytvořili dechberoucí prezentace, naučili se pracovat v týmu a navzájem si své projekty zhodnotit, a v cestovatelském kurzu zase objevili krásy Japponska. Musíme říct, že jsme si letošní podzimní prázdniny opravdu užili. A za to děkujeme.

Posted in blog | Leave a comment

Distanční výuka v Holešově – článek

Jak zvládají žáci z Holešova distanční výuku? Přečtěte si článek

Na prvním stupni se celou výuku snaží pojmout formou hry. Například pirátští prvňáčci v průběhu své dobrodružné plavby získávají nové a nové poznatky, druháci detektivové zase přichází na kloub různým záhadám… Více v článku: https://kromerizsky.denik.cz/ctenar-reporter/v-holesove-zvladaji-distancni-vyuku-i-prvnacci-20201029.html

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Pohyb a učení jdou ruku v ruce

Pohyb a učení jdou ruku v ruce

Učení na čerstvém vzduchu je nejen příjemné, ale i zdraví prospěšné. A to moc dobře ví i naši opavští třeťáci. Vyrazili do terénu hned na dvě „šipkované“, při kterých si zopakovali své znalosti z různých předmětů. Když naši průzkumníci vyrazili na sopku, čekalo je nejedno překvapení: zábavnou formou si zopakovali učivo českého jazyka a matematiky. Když se o pár dní později vydali na svatou Annu, výprava jim byla ušita přímo na míru. Celou hru totiž připravily jejich dvě spolužačky, které se do organizace pustily s opravdovou pílí. Kamarádi tak brouzdali po okolí a plnili úkoly spojené s přírodovědou a angličtinou. Na konci své výpravy našli poklad ve formě kouzelného psaníčka. Děti si program moc užily a nenápadně tak oprášili i nabité vědomosti ze školy.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Naši externisté mají v Brně vlastní zázemí

Naši externisté mají v Brně vlastní zázemí

Snažíme se postarat i o naše externí pedagogy! Moc dobře víme, že atraktivní pracovní prostředí je pro lidi důležité. Vždyť v práci trávíme spoustu svého času! Právě proto jsme našim externím pedagogům zařídili v Brně vlastní kabinet. Zázemí je totiž jeden z klíčových aspektů, aby se člověk ve svém zaměstnání cítil dobře a odváděl tak dobrou práci.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Za učením do lesa?

Za učením do lesa?

Ano, přesně tak! Krásné podzimní počasí přímo vybízelo k tomu, aby naši prvňáčci vyrazili na čerstvý vzduch. Ve Valšovickém polesí se potkali s kamarády ze Střední lesnické školy, kteří je provedli všemi zákoutími a připravili si pro ně zajímavý program. Žáčci tak poznávali lesní zvěř, stromy, plody, rostliny, zjistili, kdo se o les tak pečlivě stará a jak správně se v něm chovat, abychom mu neublížili. Nejvíc naše malé lesníky zaujal potravní řetězec lesních obyvatel. Učení formou hry je totiž největší zábava. A ještě k tomu za šustění podzimního listí. Co víc si přát!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Angličtina v rukou žáků

Angličtina v rukou žáků

Angličtina s naším rodilým mluvčím je opravdu velká zábava! A naši prostějovští páťáci jsou stejného názoru. Klasická hodina v lavicích? Ani náhodou! Před tabulí se neustále střídají děti, lektor se začlěňuje přirozeně do kolektivu a dává jim prostor vyjádřit se v cizím jazyce. Žáci se nebiflují, učí se formou kamarádských rozhovorů, bez tlaku, přirozeně. Během jediné hodiny si naši páťáci popovídali o svých koníčcích, vyluštili křížovku, rozpovídali se o jednotlivých světadílech a hodně se u toho nasmáli. Na konci páté třídy se naši žáci bez problému domluví v běžné komunikaci, takže na dovolené už to můžete nechat jen na nich.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Počítalo se i v Hranicích

Počítalo se i v Hranicích

Koncem září jsme uspořádali kavárnu přímo v prostorách základní školy v Hranicích. Rodiče prvňáčků přivítal pan ředitel i třídní paní učitelka. V přátelské atmosféře byla účastníkům představena metoda Hejného matematiky. Rodiče si tak na vlastní kůži vypočítali pár příkladů a náramně se u toho bavili. Do počítání se aktivně zapojil i sám pan ředitel! Rodiče si prohlédli i naši učebnici logiky, aby se tak seznámili s náplní, kterou děti probírají. Děkujeme všem za účast a za příjemné pozdní odpoledne!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Olomoučtí prvňáčci jsou v jednom kole

Olomoučtí prvňáčci jsou v jednom kole

Naši prvňáčci z Olomouce pilně pracují. Z barev tvoří překrásné duhy a využívají podzimní listí ke své výtvarné činnosti. Ve třídě to hýří barvami a dětskými úsměvy. Žáčci ale nezahálí ani v matematice a čtení. Prostorovou orientaci si zkouší na krychlích a kostkách. Podařilo se jim postavit velkou dřevěnou zeď, teď se jen nepohnout.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Zápis trochu jinak

Zápis trochu jinak

V rámci prvouky se naši prostějovští třeťáčci pustili do tématu „živá a neživá příroda“. Aby se s tématem co nejvíce seznámili, vyrazili na čerstvý vzduch. Děti tak na svém putování zjišťovaly, kde co roste, vyhledávaly různé objekty, třídily své poznatky a po návratu do školy je zpracovaly do leporela a mapy. K zaznamenávání totiž nemusí sloužit jen zápis v sešitě!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Anglicky už v 1. třídě

Anglicky už v 1. třídě

Rodilý mluvčí v 1. a 2. třídě? Nevěříte? Ale věřte! A funguje to skvěle! Naši holešovští prvňáčci a druháčci výuku angličtiny zbožňují. A že v 1. třídě na začátku školního roku vůbec nerozumí? I s tím si náš lektor hravě poradí. Pokud děti nerozumí, na řadu přijde malování, vyhledávání v telefonu nebo dokonce pantomima. Tak náš lektor jasně zobrazí, co má na mysli. Pro děti je to velká zábava. Děti se formou hry učí anglickou abecedu, jsou do výuky neustále zapojeny a díky tomu se nebojí mluvit. Chyby nikomu nevadí, chybami se přece nejlépe učí.Když jsme se na hodinu přijeli podívat, zrovna se probírala zvířátka. To bylo legrace!

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Ruku v ruce se staršími kamarády

Ruku v ruce se staršími kamarády

Naši prvňáčci z Hranic se vydali v doprodvodu svých starších kamarádů za dobrodružstvím. Celý program připravili pro mladší děti sami žáci z vyšších ročníků. Zadali úkoly, které prvňáčky nejen bavily, ale v rámci hry je nevědomky i rozvíjely. Moc dobře víme, že spolupráce heterogenních skupin přináší jen samá pozitiva. Děti se od sebe učí navzájem, nenásilně, hravě a spontánně. Přesně to je cílem našich tříd. Tímto děkujeme starším spolužákům za skvělou přípravu hranického dobrodružství.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Matematika je zábava!

Matematika je zábava!

Naši druháčci jsou velcí milovníci matematiky. Počítání příkladů přes počítač jim vůbec není cizí. Ba naopak, je to pro ně velká zábava! V současné době se žáčci pilně připravují z domu a díky portálu Škola v pyžamu poslouchají od paní učitelky i večerní příběhy na dobrou noc. Jejch zlepšující se čtení poslouchá paní učitelka pravidelně i přes telefon. Díky velké podpoře rodičů se online výuka daří a všechny účastníky baví.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Bezpečně na silnici

Bezpečně na silnici

Pravidla silničního provozu nejsou důležitá jen pro řidiče, ale i pro cyklisty a chodce. A právě děti jsou jedny z nejranitelnějších účastníků dopravního provozu. Proto naši břeclavští třeťáči vyrazili na dopravní hřiště a strávili celé dopoledne dopravní výukou. Děti tak zjistily, jaký je rozdíl mezi chodcem, řidičem a cyklistou, jak se bezpečně na silnici pohybovat a na co si dávat pozor. Teorii vystřídala praxe, která naše malé účastníky bavila ze všeho nejvíc.
Posted in blog, breclav | Leave a comment

Druháčci v roli detektivů

Druháčci v roli detektivů

Druhou třídu v Holešově mají třídu plnou detektivů! Dennodenně řeší zapeklité úkoly a přichází na kloub i těm nejsložitějším hádankám. Byli jsme se na ně začátkem října podívat a jejich zápal předčil naše očekávání. Jejich pohotovost v matematických hrách, hbitost ve sčítání i odčítání, prostorová vnímavost a týmová spolupráce nás ohromily. A paní učitelka? Ta nad nimi držela svou ochrannou ruku a nepřímými otázkami je vždy přinutila přemýšlet. A naši malé dektivové se vždy dobrali správného výsledku! Celou výuku byly aktivní právě děti, které neměly sebemenší problém pracovat s chybou a předstoupit před své detektivní parťáky.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

I ve škole je zábava

I ve škole je zábava

Myslíte, že učení u nás v Hranicích je nuda? To ani náhodou! Naši prvňáčci si výuku ve třídě užívají. Paní učitelka zde totiž působí pouze jako pomocník, aktivní jsou především samotné děti. A zvládají to na jedničku! Vzájemně se od sebe učí, skvěle komunikují a práce ve skupině jim jde pěkne od ruky. Počítají, tvoří, s radostí si hrají.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Ve společnosti strašidýlek

Ve společnosti strašidýlek

Víte, že v horských oblastech Jeseníků žijí skřítci a strašidla? Naši brněnští druháčci už to ví, a dokonce se s nimi osobně potkali. Během 4 dnů strávených v horách pomáhali nejen skřítkům, ale i jiným pohádkovým bytostem. A skřítci našim žáčkům na oplátku zařídili čarokrásné počasí. Pobyt v přírodě na konci babího léta si tak všichni náramně užili. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Maraton v rukou našich žáků

Maraton v rukou našich žáků

Začátkem září ze sebe žáci z naší pardubické školy vydali maximum a zvládli formou štafety uběhnout maraton! Společnými silami tak děti doběhly do cíle v úžasném čase 2:19:19,83. K tomuto úctyhodnému činu se přidali dokonce i učitelé. Na atletickém stadionu se tak potkala celá škola. Závod byl plný dojemných okamžiků, napětí a hlasitého fandění. Jeden ze závodníků běžěl i přes svůj handicap o berlích. Dojetí střídaly úsměvné situace, které se všem vryly hluboko do paměti. Třída čtvrťáků se po skončení celé akce proměnila v profi masérnu a unavení běžci si tak užili zasloužený relax. Celá škola se tak na jeden den stala jedním velkým týmem a ve všech zůstal hřejivý pocit ze vzájemné sounáležitosti. Na tento den naši závodníci jen tak nezapomenou.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Zábavné barevné září

Zábavné barevné září

Naši druháčci se pustili do podzimní výzdoby. A byla to velká legrace! Vznikl nám tak do slova a do písmene BAREVNÝ podzim v Novém Lískovci. Začátek školy si děti užívají plnými doušky. Luští křížovky, vyplňují pracovní listy, staví z lega, vystřihují a v rámci výuky se chodí i provětrat. Protože na čerstvém vzduchu se přemýšlí nejlíp!

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Hrátky s roboty

Hrátky s roboty

Že si děti s robotikou neporadí? Velký omyl! Naši ostravští druháčci mají s ovládáním BeeBotů už značné zkušenosti. A dokáží s nimi dělat velké věci! Umí poslat BeeBota přesně tam, kam chtějí, používají matematický jazyk a start a cíl určují pomocí souřadnic. Žáci se rozdělili do týmů a pro své kamarády si připravily trasu zapsanou pomocí šipek a zatajily cíl. To byla zábava! Týmy si vzájemně  ověřovaly nejen dovednost programování, ale také schopnost číst zápis a odhalovat chyby. Kdo by řekl, že se za hrou s robotky skrývá práce s osou x a y, dovednost vést robota k cíli a respektovat pravolevou orientaci. A co myslíte? Dojel BeeBot do cíle? Všem!

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Počítání s pohybem

Počítání s pohybem

Naši malí piráti, kteří proplouvají první třídou, se dennodenně setkávají se zapeklitými úkoly. A protože jejich cesta není vůbec snadná, museli se naučit pořádně počítat. V hodině matematiky se tak naši žáčci stali na chvíli vláčkem, krokovali na páse, počítali s kaštany, procvičili geometrické tvary a to vše proložili pohybovým cvičením. A i když byla hodina počítání, děti si zopakovaly barvy, procvičily písmenka D a L a vytleskávaly slabiky. Jak krásně se dají propojit předměty! Na konci hodiny se všichni sešli vzadu na koberci a celou výuku rozebrali – co se naučili, co jim šlo, kde byl jaký zádrhel, co se jim líbilo a nelíbilo a každý zvlášť pak sám sebe ohodnotil. Matematika naše malé piráty natolik zaujala, že po zazvonění na přestávku se nerozutekli, ale zůstali u povídání.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Objevování vodních zákoutí

Objevování vodních zákoutí

Naši čtvrťáci z Ostravy využili krásné počasí a vyrazili do přírody. Na čertsvém vzduchu se přece jen myslí jinak! Naši průzkumníci se vydali ke slepému rameni řeky Odry, kde na ně čekal výukový program plný zajímavých infromací. Děti poznávaly vodní živočichy jako splešťuli blátivou, bruslařku obecnou, pijavici, larvy pošvatky, střechatky obecné a řadu dalších. Vyzkoušely si také, jak se měří teplota vody a zahrály si různé hry. Bylo to dopoledne nejen plné zábavy, ale i zcela nových ponatků a vědomostí.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Dobrá káva v Břeclavi

Dobrá káva v Břeclavi

Postupně organizujeme tzv. Kavárny pro rodiče našich prvňáčků. Jednu takovou jsme uspořádali i v Břeclavi. Rodiče se tak seznámili nejen s námi, ale i s hodinou matematiky, kde jim byla představena Hejného metoda. Účastníci si vypočítali pár příkladů, vyzkoušeli na vlastní kůži, jak se při těchto hodinách cítí žáčci, a upřímně se u toho pobavili. Děkujeme za příjemné pozdní odpoledne! 

Posted in blog | Leave a comment

Za dobrodružstvím do Zoo

Za dobrodružstvím do Zoo

Kde se dozvíme nejvíce informací o exotických zvířatech? Z knih to není to pravé ořechové, proto se naši ostravští žáci 2. třídy vydali přímo ke zdroji: do Zoo. Každý malý zoolog obdržel před výletem pracovní list s indiciemi, které musel v Zoo najít. Děti pak do prázdných šablon tvořily vlastní hádanky a jako pomocníci jim k tomu sloužily popisné cedule u zvířat. A co děti nejvíc zaujalo? Toho bylo spustu: panda červená, sloni, medvědi ušatí, vydry, draví ptáci, ale největší úspěch mělo, jako vždy, krmení koziček. Své zážitky druháčci postupně přenáší do výtvarného zpracování, které se zaměřuje právě na průběžné návštěvy u zvířátek.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Hlas jako pracovní nástroj

Hlas jako pracovní nástroj

Spousta pedagogů na konci školního roku přichází o hlas. Snaha překřičet třídu třeba třiceti dětí je zoufalý čin o získání jejich zájmu a většinou se tímto přístupem nic nezíská. Jak tedy upoutat pozornost, aniž bychom ublížili sami sobě? Přesně o tom hovořila lektorka Věra Zástěrová Sasínková v rámci našeho projektu Letní škola Malenovice, která má dlouholeté zkušenosti i z divadelních prken.

Hlas je totiž jedním z nejdůležitějších pomocníků. Právě učitelé by jej měli umět správně používat a pečovat o něj. Náplní workshopu byla proto nejen hlasová hygiena, ale i nácvik artikulace, řízení dechu při mluvení či tvoření síly hlasu. Účastníci si vyzkoušeli různá dechová a hlasová cvičení, která by je měla naučit, jak šetrně přistupovat ke svému hlasu a zároveň jej maximálně využít. Rady a tipy, jak šetřit hlas a jak ekonomicky využívat dech ocenili nejen pedagogové, ale i přednášející. Účastníci pracovali ve skupinkách i hromadně a všichni si seminář užili. Doufáme, že tentokrát bude na konci školního roku jejich pracovní nástroj v plné síle.

Posted in blog | Leave a comment

Den věnovaný podzimu

Den věnovaný podzimu

Naši ostravští druháčci si kousek podzimu přenesli do své třídy. Děti pozorovaly větve stromů s plody v různých fázích vývoje a určovaly názvy plodů i listů. Po ruce, jako nejlepšího pomocníka, měly svou oblíbenou encyklopedii. Po bedlivém prozkoumání zhlédly prezentaci o stromech a navzájem si vyzkoušely, co si vlastně zapamatovaly. Stavbu stromu dokázaly popsat bez problému, a to nejen česky, ale i anglicky! Téma podzimu se totiž táhlo napříč všemi předměty. Aby toho nebylo málo, podzim se vnesl i do kreativní části dne – naši malí přírodovědci se pustili do frotáže listů a z plodů stromů vytvořili krásné obrazy.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Podzim v Březové

Podzim v Březové

Také už cítíte vůně podzimu? S létem se rozloučili i naši žáčci ze smíšené třídy z Březové nad Svitavou a vyzdobili třídu překrásnými stromy, které vytvořili z přírodních materiálů. Letos se v této třídě sešlo celkem 17 žáčků, z toho šest druháků, pět čtvrťáků a šest páťáků. A společná práce jim jde hezky od ruky! Spolupráce mezi různě starými žáky má své výhody. Mladší děti se učí od starších a starší získávají prosociální zkušenosti s dětmi mladšími. Děti jsou přirozeně vedeny ke vzájemné pomoci. A v Březové to funguje skvěle!

Posted in blog | Leave a comment

Trička plná fantazie? Stačí Savo!

Trička plná fantazie? Stačí Savo

Savo vyčistí i tu nejzašlejší špínu. Ale co takhle zkusit použít tento čistící prostředek k tomu, abychom vytvořili něco barevného a krásného? Věděli jste, že se Savem se dají dělat zázraky i mimo uklízecí plochu? Jen se podívejte!

Naši čtvrťáci se do tzv. savování pustili opravdu s vervou. Tato originální metoda zdobení textilu totiž nenechá nikoho chladným. Postup je velmi jednoduchý: odbarvování textilu pomocí známého dezinfekčního čistidla. Barvy pak vytvoříte pomocí fixů na textil. Děti si tak během několik desítek minut vytvořily svoje vlastní naprosto originální trička. Krásná, nemyslíte?

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Cesta do pravěku

Cesta do pravěku

Začátkem září se naši čtvrťáci vydali do hlubin minulosti. Rekreační středisko Dopravák nedaleko Buchlovic se na několik dní stalo centrem pravěku. A naši žáčci byli přímo u toho! Děti se na pět dní staly plnohodnotnými pravěkými lidmi. Rozdělily se do skupin, vymyslely vlastní pokřik a vrátily se zpět v čase. Vytvářely jeskynní malby, vyráběly pasti na pravěká zvířata, tancovaly šamanské tance a plnily různé úkoly, za které dostávaly tehdejší platidlo. Vrcholem akce byl lov zvěře a noční stopování tzv. kromaňonky, kdy děti musely dokonce vyluštit vzkaz na kůži. Pět dní plných dobrodružství bylo naprosto bezmráčkových a naši pravěcí lidé si akci opravdu moc užili. Pod kůži se jim tak vryly informace týkající se doby, kdy se naše společnost teprve utvářela.

 

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Zvládli jsme to!

Zvládli jsme to!

Naši třeťáčci zvládli období roušek úplně bez problému. V rámci výuky se seznámili s nastálou situací a pilně  dodržovali veškerá opatření. S úspěchem to všichni dotáhli až k vysvědčení a poslední školní den si náramně užili.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Letní škola Malenovice

Letní školení pedagogů

Letní prádzniny jsme našim pedagodům trochu zpestřili. Spolu s Mensou ČR jsme totiž zorganizovali Letní školu v Malenovicích. V malebném prostředí Beskyd se tak účastníci školili v různých oborech. A že bylo z čeho vybírat! Moderní didaktika, Abaku ve výuce, Hlasová výchova, Jak komunikovat s rodiči, Platformy pro vzdálené vyučování, Hejného metoda výuky matematiky, 3D tisk, wokshopy pro angličtináře a další. Nebylo ovšem důležité jen samotné školení, ale velmi cenná je i výměna zkušeností z jednotlivých škol. Na letní školu totiž přijeli učitelé i ředitelé z různých koutů republiky. A právě jejich osobní příběhy a tipy jsou nenahraditelné.

Strávili jsme tak tři dny v krásném prostředí a ve velmi inspirující společnosti. Děkujeme školitelům i účastníkům za hezky strávené letní dny. Podívejte se na reportáž: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-02-09-2020-17-28

Posted in blog | Leave a comment

Práce všeho druhu

Práce všeho druhu

Naši prvňáčci z Brna se opravdu činí. Jejich vyučování je jedna velká zábava. Ve třídě nesedí rovně v lavicích, ale jsou neustále v pohybu. A když je venku hezké počasí, vyrazí s paní učitelkou objevovat okolí školy. To je ostatně inspiruje i v učení: v matematice zapsali plán stavby celé školy, ve čtení trénovali písmenka a slabiky pomocí přírodnin, pracovní činnosti a výtvarnou výchovu spojili s prvoukou a neustále tvoří a tvoří a tvoří. Sami se přesvědčte, co všechno zvládli naši brněnští prvňáčci jen v průběhu září.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Začínáme

Začínáme

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Kavárna přímo ve třídě školy

Kavárna přímo ve třídě školy

V úterý jsme uspořádali kavárnu přímo v prostorách základní školy. Rodiče prvňáčků přivítal pan ředitel i třídní paní učitelka. V přátelské atmosféře byla účastníkům představena metoda Hejného matematiky. Rodiče si tak na vlastní kůži vypočítali pár příkladů a náramně se u toho bavili. Děkujeme všem za účast a za příjemné pozdní odpoledne!

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Seznámení prvňáčků

Seznámení prvňáčků na Dr. Horáka

Začátek školního roku není pro prvňáčky zrovna jednoduchý. Noví kamarádi, nové prostředí, nový režim… Proto je velmi důležitý pozitivní a hravý přístup. V naší prostějovské škole se toho zhostili opravdu na jedničku! Na děti čekaly sportovní hry, soutěže, odměny, na rodiče seznámení u ohýnku. Krásné odpoledne přineslo své ovoce a děti jsou ve třídě jedna velká parta.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Slibný start do ONLINE světa

Slibný start do ONLINE světa

Tak za sebou máme prvních pár setkání s dětmi ze Světa vzdělání na dálku. A zjistili jsme, že ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ je opravdu ZÁBAVA! Naši online žáčci rychle přivykli novému prostředí a dalo by se říct, že jsme super parta. Děti jsou komunikativní a moc šikovné, hravou formu výuky na dálku zvládají na jedničku! Z pohodlí domova se tak zdokonalují v logice, angličtině i osobnostním rozvoji. Učí se být samostatné a pracovat s počítačem. A za těch pár lekcí dělají opravdu velké pokroky. Děkujeme za skvělý přístup. Online výuku si opravdu moc užíváme.
 
Posted in blog, na_dalku | Leave a comment

Vyrážíme na dobrodružnou plavbu

Vyrážíme na dobrodružnou plavbu

První třída v Holešově není jen tak ledajaká. Vládnou tam totiž piráti! Ale nebojte se, jsou to piráti moc hodní a šikovní, kteří se vydali na dobrodružnou plavbu první třídou. Společně poplují na stejné lodi a naučí se pořádně táhnout za jeden provaz. Během školního roku procestují celý svět a navštíví spoustu přístavů, ve kterých na ně budou čekat nové informace, vědomosti, dovednosti a zábava. Naučí se být dobrým žákem a pro druhé i kamarádem. Pár drobných dobrodružství už za sebou mají, tak jim držte palce, ať jsou na konci své cesty plni kouzelných zážitků  a ať  je cenné poklady, které díky své píli získávají, zcela nezaslepí. Bohatství na konci této společné cestě totiž nespočívá v pokladech, ale v navázaných přátelstvích a získaných vědomostech. To ale naši malí dobrodruzi moc dobře vědí už teď.

 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Škola v přírodě dopadla na jedničku

Škola v přírodě dopadla na jedničku

Naši prvňáčci a druháčci vyrazili z Opavy na pár dní do přírody. V Domašově nad Bystřicí děti zažily spoustu nových dobrodružství a vznikla velká přátelství. Adaptace žáčků z 1. třídy dopadla na výbornou a spolupráce s jejich staršími kamarády byla perfektní. Děti si užívaly krásné okolí, zvířátka i noční oblohu plnou hvězd. Určitě na tento pobyt jen tak nezapomenou.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Červená všude, kam se podíváš

Červená všude, kam se podíváš

Zpestřit si výuku? Proč ne! Naši břeclavští prvňáčci to pojali po svém a strávili krásný ČERVENÝ DEN. Nejen, že si užili spoustu legrace, ale všichni se také naladili na stejnou vlnu. 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

I s čísly je zábava

I s čísly je zábava

Čísla v nás mohou vyvolávat rozporuplné pocity. Pro někoho jsou nepřítel, jiného zase ohromují. Ale především jsou důležitou součástí života. Když si k nim vytvoříme odpor už ve škole, horko těžko později nacházíme v matematice zalíbení. Není jednodušší si s čísly jen hrát? Má to úžasné dopady na malé i velké žáky, kteří v rámci hry počítají o sto šest.

Naši pedagogové se v Abaku neustále zdokonalují. A jak jim to jde! Na Letní škole v Malenovicích se zúčastnili workshopu „Abaku ve výuce“, kde si vyzkoušeli různé metody. Protože posouvat se kupředu v této hře dá neustále. Účastníci si zahráli s kostkami i kartami a vyřešili spoustu zapeklitých příkladů. Naučili se, jak předat umění hry dětem a jak je zaujmout. Matematika je opravdu zábava!

Posted in blog | Leave a comment

Učení doma? Paráda!

Učení doma? Paráda!

Myslíte, že učení z domu je nuda? Ani náhodou! Naši třeťáčci se určitě při online učení nenudili. Učili se vždy po malých skupinkách a probrali veškeré učivo, co bylo potřeba. Žádné úlevy!  V českém jazyce procvičili slovní druhy, v matematice se vrhli na nakupování v Bilandu, indické násobení, stovkovou tabulkou, sčítání, odčítání i násobení. Jako třešnička na dortu pak pro ně byla uspořádána čtenářská dílna a čarodějnické dopoledne. V červnu se pak kamarádi sešli přímo ve třídě. Ti, co se neúčastnili osobně, pokračovali 2x týdně v online výuce. I přes nestandardní situaci si žáci online výuku užili. A líbila se i naší paní učitelce.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Sportem ku zdraví

Sportem ku zdraví

Pohyb prospívá nejen fyzické kondici, ale cvičí i mozek. A co teprve na čerstvém vzduchu! Proto s radostí podpoříme krásný projekt, který se uskuteční 11. září od 8 hodin na Městském atletickém stadionu v Pardubicích – Maraton 128 pro žáky i žákyně od 1. do 9. třídy! Na sportovce čeká přes 42 kilometrů.  

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 6. díl – Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

Seriál "Doba koronavirová" - 6. díl - Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

 • Jak jste jednala 11. března při uzavření škol? 

Domluvila jsem se se zaměstnavatelem, který mi umožnil částečně pracovat z domu a obě dcerky zůstaly se mnou doma. Manžel fungoval také v režimu home office.

 • Jak to děti zvládly?

Děti to zvládly dobře. Jelikož bydlíme v domě se zahradou, tak i v době karantény mohly běhat venku.

 • Jak Vám vyhovovala ONLINE výuka?

My jsme byli spokojení. Dcera měla každý den dopoledne online výuku, kde paní učitelka vysvětlila nové učivo. Paní učitelka se dětem opravdu hodně věnovala, tak věřím, že veškeré učivo děti zvládly.

 • Přizpůsobila se dcerka rychle?

Dcera se přizpůsobila rychle, horší bude situace, kdy se bude muset přizpůsobit zase  běžnému školnímu režimu.

 • Stíhala jste skloubit učení s dcerou a práci?

Učení s prací i dalšími domácími činnostmi se skloubit dalo. Paní učitelka denně 2 hodiny věnovala online výuce, takže rodiče potom měli méně starostí s výukou.

 • Těší se dcerka do školy? Co jí nejvíc schází?

Do školy se těší. Nejvíce jí schází spolužáci a paní učitelka.

 • Nastoupila dcera koncem května do školy? 

Nenastoupila. Ani mladší dcerka nešla do školky. Obávali jsme se možného rizika nakažení koronavirem.

 • Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

To bohužel nedokážu posoudit.

 • Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic?

Doufejme, že ano.

 • Jaké vidíte klady a zápory této nestandardní situace?

Pozitiva vidím v tom, že se celý svět zpomalil. Lidé měli více času na své rodiny a trávili více času spolu.

Posted in blog | Leave a comment

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školy si naši třeťáci z Pardubic opravdu užili. Nejen, že za svou celoroční píli dostali vysloužená vysvědčení, ale na památku si udělali několik kouzelných fotografií. Na stromě, pod stromem, vedle stromu… Fotky vyšly opravdu na jedničku! Skotačení s kamarády na čerstvém vzduchu – to byla pro naše žáčky největší odměna ze všech.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Houstone, máme problém

Houstone, máme problém

Doba koronavirová nebyla vůbec jednoduchá, ale naše středisko v Pardubicích jelo na plné obrátky. Řešení záludných úkolů, několikahodinové porady a vzájemné dohady. Naši třeťáci se jen utvrdili v tom, jak důležitá je vzájemná spolupráce. Protože pokud táhneme za jeden provaz, můžeme si být jisti, že dosáhneme svého cíle. A opravdu! Mise byla úspěšná!

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál Doba koronavirová – 5. díl

Seriál "Doba koronavirová" - 5. díl - Rozhovor s PhDr. Alenou Novákovou

 1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

  Na začátku našeho rozhovoru bych chtěla říci, že moje odpovědi nejsou určeny pro odborné časopisy, ale mají být citovou reflexí událostí posledních týdnů. Nebudu tedy ani hodnotit správnost rozhodnutí, která tady za poslední dobu padla.  S kritikou obou pólů se setkáváme dnes a denně. První moment byl jako zásah kulovým bleskem. Vystrašené děti, slzy v očích, co se děje? Kdy zase do školy půjdeme. Pocity těmto dětem vlastní. S lehkostíje uklidňuji, aby se nebály, za čtrnáct dní jste zpátky. V duchu si říkám a já si zatím odpočinu a naberu další síly pro vás vy moji zvídálci. Vše jinak. Zprávy nás drtí a můj klid se mění v obavy, bude to delší. Jedu do školy s tím, že své domácí pracoviště obohatím o sklad sešitů, výkresů a dalšíchvěcí, když se teď do školy nesmíme. Do naší garáže snad mohou všichni.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

  V tentýž den se potkám s některými rodiči. Co s tím uděláme? Jak Vám můžeme pomoci? Mám skvělé rodiče žáků. Neuplynul ani týden a poprvé ve svém životě usedám za počítač a řídím videokonferenci. Pro mě zázrak! Všech 24 dětí kouká do počítače a čeká, zrovna jako já, co se bude dít. Za pomoci jednoho z tatínků, který mě trpělivě vtáhl do světa platformy ZOOM. Začali jsme se učit pomocí video konferencí každý den. Prohlížím i práce dětí, které ukládají do svých složek na cloud. Vše na dosah a přitom, tak daleko. Zvykáme si a těšíme se.

 3. Jak to zvládaly děti?

  Odpoledne, po výuce, tvořím denní plány, aby děti měly přesné instrukce, jak dopoledne pracovat a co nejméně zatěžovali rodiče. Plán je jako rozhovor plný mých přímých vět, oslovení, povzbuzení i ten vtípek se najde. Vkládám postupy, obrázky a odkazy, kde si učivo mohou procvičit. Prostě vše běží jako ve škole, jen ta blízkost nám chybí. Snažím se zadávat i úkoly nadstavbové a podněcuji děti k tvoření, pomozte mi … Postupně se děti zapojují čím dál více. Prezentují svoje práce a získané informace. Začínají ovládat počítač a já se opět nestačím divit, učím já nebo děti? Odpovědi nestíhám, nerozumím, už neslyším. Obohacujeme se navzájem já a děti.

 4. Jak to zvládli rodiče?

  Vždy mi záleželo na tom, aby byli všichni spokojeni  – DĚTI, RODIČE I JÁ. Nechávám je nahlédnout do své práce, snažím se jim porozumět a oni mi to vrací.  Jsme tým a navzájem si pomáháme. Postupně se vše vyřešilo. Dokonce jsme měli i dvě společné videokonference a popíjeli při tom kávu, jak to běžně na našich kofi třídních schůzkách bývá. Pokud nás něco trápí, voláme si, samozřejmě s respektem k soukromí. Nebylo to lehké, ale pro rodiče je vzdělání jejich dětí prioritou. Vysvědčení s hvězdičkou by si zasloužili i rodiče.

 5. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

  Dnes už vím, že prakticky všechno. Cvičili jsme, vyráběli, zpívali. Je to jako v první třídě zvládnout základní pravidla komunikace, střídat metody, zadávat úkoly formou výzvy, naslouchat, ale i odpočívat. Mluvit a nechat mluvit.

 6. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

  Je to nová zkušenost, a to v oblasti nejenom komunikace a počítačové gramotnosti. Poznala jsem další stránky dětí, ale i rodičů, objevila jejich skrytý potenciál, zjistila, že mnohým tento způsob výuky vyhovuje, cítí se více jistí samy sebou, učí se hospodařit s časem a zvládat obtížné situace. Chybí nám kontakt a možnost skupinové práce.


 7. Jak děti mezi sebou komunikovaly?

  Obrovskou výhodou platformy ZOOM je, že je dětem k dispozici celých čtyřiadvacet hodin nezávisle na učiteli. Je to komunikační nástroj, který umožňuje prakticky vše, což děti brzy pochopily. Kdykoliv jsem ho otevřela, vykoukly na mě tváře dětí, šum jejich hlasů a smích. Nekonečné diskuze, které nemají konce. Jen natáhnout ruku, což občas dělám jako filmová Saxana a klepu ne jejich obličej na obrazovce.  Když přešlo to nejhorší, začaly se děti vzájemně navštěvovat a výuku absolvovaly společně spolu s kamarádem.

 8. Myslíte si, že by měli jít děti v této situaci do školy? Nebo jste preferovala dobrovolnou docházku?

  Myšlenka vybrat si patnáct dětí pro mě nebyla přijatelná. Měli jsme zajetý systém a rozhodli se společně, že v něm zůstaneme.

 9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozotivní  dopad na školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

  A to je zrovna ta otázka, na kterou dle mě nelze jednoznačně a jednoduše odpověď. Je to k rozsáhlé diskuzi. Za mě osobně je momentálně ve školství problému tolik, že tato doba jenom některé z nich více poodkryla.

 10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci normáně v září do školy? Myslíte, že žáci budou mít v učivu nedostatky?

  Z pozice učitele a třídy, kterou momentálně učím ano, děti to zvládnou. Ale nůžky, které se v záři v jednotlivých běžných třídách rozevřou, budou obrovské. Může za to nejenom omezený přístup k moderním komunikačním zdrojům, ale i samotný přístup některých rodičů ke škole, potažmo tedy i dětí, které jsou odrazem rodiny a společnosti, ve které žijí.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Nezahálíme

Nezahálíme

I naši brněnští třeťáčci se během karantény do výuky pořádně opřeli. Při pravidelném online setkávání se střídala matematika, angličtina, český jazyk a prvouka. Aby žáci nevypadli z tempa, probírali nové učivo o člověku, písemné dělení, slovní druhy a zkoušeli i on-line diktát, kdy kontrolu dělali poprvé sami. A šlo jim to na výbornou!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Žáci si převzali vysvědčení

Žáci si převzali vysvědčení

Ač byla situace ve školství v poslední době prazvláštní, den D si většina dětí ujít nenechala. Naši břeclavští žáci si s radostí převzali z rukou svých třídních krásná vysvědčení. Tímto gratulujeme a přejeme pohodové léto plné dobrodružství!

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Hranice perníčky

Perníčkování v Hranicích

Vánoční svátky zcela pohltily i hranickou základní školu. Naši hraničtí prvňáčci se s chutí pustili do pečení perníčků. A že jich bylo hromady! Chodbami se linula překrásná vůně, která všechny kolemjdoucí vtáhla do sváteční atmosféry. Děti byly moc šikovné. Nejen, že perníčky upekly, ale krásně po sobě uklidily a perníkové balíčky donesly domů na ochutnání.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Do říše pohádek

Do říše pohádek

Naši druháčci se v době koronaviru přenesli do pohádkového světa. Každý z nich dostal za úkol ztvárnit pohádku, která mu je blízká. Vznikl tak jedinečný projekt plný krásných příběhů, který je doplněn drobnými ilustracemi malých tvůrců. Krásné dílo!

Posted in blog, opava | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 4. díl – Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou

Seriál "Doba koronavirová" - 4. díl - Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou