Blog

BLOG

BLOG

Maraton v rukou našich žáků

Maraton v rukou našich žáků

Začátkem září ze sebe žáci z naší pardubické školy vydali maximum a zvládli formou štafety uběhnout maraton! Společnými silami tak děti doběhly do cíle v úžasném čase 2:19:19,83. K tomuto úctyhodnému činu se přidali dokonce i učitelé. Na atletickém stadionu se tak potkala celá škola. Závod byl plný dojemných okamžiků, napětí a hlasitého fandění. Jeden ze závodníků běžěl i přes svůj handicap o berlích. Dojetí střídaly úsměvné situace, které se všem vryly hluboko do paměti. Třída čtvrťáků se po skončení celé akce proměnila v profi masérnu a unavení běžci si tak užili zasloužený relax. Celá škola se tak na jeden den stala jedním velkým týmem a ve všech zůstal hřejivý pocit ze vzájemné sounáležitosti. Na tento den naši závodníci jen tak nezapomenou.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Zábavné barevné září

Zábavné barevné září

Naši druháčci se pustili do podzimní výzdoby. A byla to velká legrace! Vznikl nám tak do slova a do písmene BAREVNÝ podzim v Novém Lískovci. Začátek školy si děti užívají plnými doušky. Luští křížovky, vyplňují pracovní listy, staví z lega, vystřihují a v rámci výuky se chodí i provětrat. Protože na čerstvém vzduchu se přemýšlí nejlíp!

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Dobrá káva v Břeclavi

Dobrá káva v Břeclavi

Postupně organizujeme tzv. Kavárny pro rodiče našich prvňáčků. Jednu takovou jsme uspořádali i v Břeclavi. Rodiče se tak seznámili nejen s námi, ale i s hodinou matematiky, kde jim byla představena Hejného metoda. Účastníci si vypočítali pár příkladů, vyzkoušeli na vlastní kůži, jak se při těchto hodinách cítí žáčci, a upřímně se u toho pobavili. Děkujeme za příjemné pozdní odpoledne! 

Posted in blog | Leave a comment

Hlas jako pracovní nástroj

Hlas jako pracovní nástroj

Spousta pedagogů na konci školního roku přichází o hlas. Snaha překřičet třídu třeba třiceti dětí je zoufalý čin o získání jejich zájmu a většinou se tímto přístupem nic nezíská. Jak tedy upoutat pozornost, aniž bychom ublížili sami sobě? Přesně o tom hovořila lektorka Věra Zástěrová Sasínková v rámci našeho projektu Letní škola Malenovice, která má dlouholeté zkušenosti i z divadelních prken.

Hlas je totiž jedním z nejdůležitějších pomocníků. Právě učitelé by jej měli umět správně používat a pečovat o něj. Náplní workshopu byla proto nejen hlasová hygiena, ale i nácvik artikulace, řízení dechu při mluvení či tvoření síly hlasu. Účastníci si vyzkoušeli různá dechová a hlasová cvičení, která by je měla naučit, jak šetrně přistupovat ke svému hlasu a zároveň jej maximálně využít. Rady a tipy, jak šetřit hlas a jak ekonomicky využívat dech ocenili nejen pedagogové, ale i přednášející. Účastníci pracovali ve skupinkách i hromadně a všichni si seminář užili. Doufáme, že tentokrát bude na konci školního roku jejich pracovní nástroj v plné síle.

Posted in blog | Leave a comment

Podzim v Březové

Podzim v Březové

Také už cítíte vůně podzimu? S létem se rozloučili i naši žáčci ze smíšené třídy z Březové nad Svitavou a vyzdobili třídu překrásnými stromy, které vytvořili z přírodních materiálů. Letos se v této třídě sešlo celkem 17 žáčků, z toho šest druháků, pět čtvrťáků a šest páťáků. A společná práce jim jde hezky od ruky! Spolupráce mezi různě starými žáky má své výhody. Mladší děti se učí od starších a starší získávají prosociální zkušenosti s dětmi mladšími. Děti jsou přirozeně vedeny ke vzájemné pomoci. A v Březové to funguje skvěle!

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Trička plná fantazie? Stačí Savo!

Trička plná fantazie? Stačí Savo

Savo vyčistí i tu nejzašlejší špínu. Ale co takhle zkusit použít tento čistící prostředek k tomu, abychom vytvořili něco barevného a krásného? Věděli jste, že se Savem se dají dělat zázraky i mimo uklízecí plochu? Jen se podívejte!

Naši čtvrťáci se do tzv. savování pustili opravdu s vervou. Tato originální metoda zdobení textilu totiž nenechá nikoho chladným. Postup je velmi jednoduchý: odbarvování textilu pomocí známého dezinfekčního čistidla. Barvy pak vytvoříte pomocí fixů na textil. Děti si tak během několik desítek minut vytvořily svoje vlastní naprosto originální trička. Krásná, nemyslíte?

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Cesta do pravěku

Cesta do pravěku

Začátkem září se naši čtvrťáci vydali do hlubin minulosti. Rekreační středisko Dopravák nedaleko Buchlovic se na několik dní stalo centrem pravěku. A naši žáčci byli přímo u toho! Děti se na pět dní staly plnohodnotnými pravěkými lidmi. Rozdělily se do skupin, vymyslely vlastní pokřik a vrátily se zpět v čase. Vytvářely jeskynní malby, vyráběly pasti na pravěká zvířata, tancovaly šamanské tance a plnily různé úkoly, za které dostávaly tehdejší platidlo. Vrcholem akce byl lov zvěře a noční stopování tzv. kromaňonky, kdy děti musely dokonce vyluštit vzkaz na kůži. Pět dní plných dobrodružství bylo naprosto bezmráčkových a naši pravěcí lidé si akci opravdu moc užili. Pod kůži se jim tak vryly informace týkající se doby, kdy se naše společnost teprve utvářela.

 

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Zvládli jsme to!

Zvládli jsme to!

Naši třeťáčci zvládli období roušek úplně bez problému. V rámci výuky se seznámili s nastálou situací a pilně  dodržovali veškerá opatření. S úspěchem to všichni dotáhli až k vysvědčení a poslední školní den si náramně užili.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Letní škola Malenovice

Letní školení pedagogů

Letní prádzniny jsme našim pedagodům trochu zpestřili. Spolu s Mensou ČR jsme totiž zorganizovali Letní školu v Malenovicích. V malebném prostředí Beskyd se tak účastníci školili v různých oborech. A že bylo z čeho vybírat! Moderní didaktika, Abaku ve výuce, Hlasová výchova, Jak komunikovat s rodiči, Platformy pro vzdálené vyučování, Hejného metoda výuky matematiky, 3D tisk, wokshopy pro angličtináře a další. Nebylo ovšem důležité jen samotné školení, ale velmi cenná je i výměna zkušeností z jednotlivých škol. Na letní školu totiž přijeli učitelé i ředitelé z různých koutů republiky. A právě jejich osobní příběhy a tipy jsou nenahraditelné.

Strávili jsme tak tři dny v krásném prostředí a ve velmi inspirující společnosti. Děkujeme školitelům i účastníkům za hezky strávené letní dny. Podívejte se na reportáž: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-02-09-2020-17-28

Posted in blog | Leave a comment

Začínáme

Začínáme

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Kavárna přímo ve třídě školy

Kavárna přímo ve třídě školy

V úterý jsme uspořádali kavárnu přímo v prostorách základní školy. Rodiče prvňáčků přivítal pan ředitel i třídní paní učitelka. V přátelské atmosféře byla účastníkům představena metoda Hejného matematiky. Rodiče si tak na vlastní kůži vypočítali pár příkladů a náramně se u toho bavili. Děkujeme všem za účast a za příjemné pozdní odpoledne!

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Seznámení prvňáčků

Seznámení prvňáčků na Dr. Horáka

Začátek školního roku není pro prvňáčky zrovna jednoduchý. Noví kamarádi, nové prostředí, nový režim… Proto je velmi důležitý pozitivní a hravý přístup. V naší prostějovské škole se toho zhostili opravdu na jedničku! Na děti čekaly sportovní hry, soutěže, odměny, na rodiče seznámení u ohýnku. Krásné odpoledne přineslo své ovoce a děti jsou ve třídě jedna velká parta.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Slibný start do ONLINE světa

Slibný start do ONLINE světa

Tak za sebou máme prvních pár setkání s dětmi ze Světa vzdělání na dálku. A zjistili jsme, že ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ je opravdu ZÁBAVA! Naši online žáčci rychle přivykli novému prostředí a dalo by se říct, že jsme super parta. Děti jsou komunikativní a moc šikovné, hravou formu výuky na dálku zvládají na jedničku! Z pohodlí domova se tak zdokonalují v logice, angličtině i osobnostním rozvoji. Učí se být samostatné a pracovat s počítačem. A za těch pár lekcí dělají opravdu velké pokroky. Děkujeme za skvělý přístup. Online výuku si opravdu moc užíváme.
 
Posted in blog, na_dalku | Leave a comment

Červená všude, kam se podíváš

Červená všude, kam se podíváš

Zpestřit si výuku? Proč ne! Naši břeclavští prvňáčci to pojali po svém a strávili krásný ČERVENÝ DEN. Nejen, že si užili spoustu legrace, ale všichni se také naladili na stejnou vlnu. 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

I s čísly je zábava

I s čísly je zábava

Čísla v nás mohou vyvolávat rozporuplné pocity. Pro někoho jsou nepřítel, jiného zase ohromují. Ale především jsou důležitou součástí života. Když si k nim vytvoříme odpor už ve škole, horko těžko později nacházíme v matematice zalíbení. Není jednodušší si s čísly jen hrát? Má to úžasné dopady na malé i velké žáky, kteří v rámci hry počítají o sto šest.

Naši pedagogové se v Abaku neustále zdokonalují. A jak jim to jde! Na Letní škole v Malenovicích se zúčastnili workshopu „Abaku ve výuce“, kde si vyzkoušeli různé metody. Protože posouvat se kupředu v této hře dá neustále. Účastníci si zahráli s kostkami i kartami a vyřešili spoustu zapeklitých příkladů. Naučili se, jak předat umění hry dětem a jak je zaujmout. Matematika je opravdu zábava!

Posted in blog | Leave a comment

Učení doma? Paráda!

Učení doma? Paráda!

Myslíte, že učení z domu je nuda? Ani náhodou! Naši třeťáčci se určitě při online učení nenudili. Učili se vždy po malých skupinkách a probrali veškeré učivo, co bylo potřeba. Žádné úlevy!  V českém jazyce procvičili slovní druhy, v matematice se vrhli na nakupování v Bilandu, indické násobení, stovkovou tabulkou, sčítání, odčítání i násobení. Jako třešnička na dortu pak pro ně byla uspořádána čtenářská dílna a čarodějnické dopoledne. V červnu se pak kamarádi sešli přímo ve třídě. Ti, co se neúčastnili osobně, pokračovali 2x týdně v online výuce. I přes nestandardní situaci si žáci online výuku užili. A líbila se i naší paní učitelce.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Sportem ku zdraví

Sportem ku zdraví

Pohyb prospívá nejen fyzické kondici, ale cvičí i mozek. A co teprve na čerstvém vzduchu! Proto s radostí podpoříme krásný projekt, který se uskuteční 11. září od 8 hodin na Městském atletickém stadionu v Pardubicích – Maraton 128 pro žáky i žákyně od 1. do 9. třídy! Na sportovce čeká přes 42 kilometrů.  

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 6. díl – Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

Seriál "Doba koronavirová" - 6. díl - Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

 • Jak jste jednala 11. března při uzavření škol? 

Domluvila jsem se se zaměstnavatelem, který mi umožnil částečně pracovat z domu a obě dcerky zůstaly se mnou doma. Manžel fungoval také v režimu home office.

 • Jak to děti zvládly?

Děti to zvládly dobře. Jelikož bydlíme v domě se zahradou, tak i v době karantény mohly běhat venku.

 • Jak Vám vyhovovala ONLINE výuka?

My jsme byli spokojení. Dcera měla každý den dopoledne online výuku, kde paní učitelka vysvětlila nové učivo. Paní učitelka se dětem opravdu hodně věnovala, tak věřím, že veškeré učivo děti zvládly.

 • Přizpůsobila se dcerka rychle?

Dcera se přizpůsobila rychle, horší bude situace, kdy se bude muset přizpůsobit zase  běžnému školnímu režimu.

 • Stíhala jste skloubit učení s dcerou a práci?

Učení s prací i dalšími domácími činnostmi se skloubit dalo. Paní učitelka denně 2 hodiny věnovala online výuce, takže rodiče potom měli méně starostí s výukou.

 • Těší se dcerka do školy? Co jí nejvíc schází?

Do školy se těší. Nejvíce jí schází spolužáci a paní učitelka.

 • Nastoupila dcera koncem května do školy? 

Nenastoupila. Ani mladší dcerka nešla do školky. Obávali jsme se možného rizika nakažení koronavirem.

 • Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

To bohužel nedokážu posoudit.

 • Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic?

Doufejme, že ano.

 • Jaké vidíte klady a zápory této nestandardní situace?

Pozitiva vidím v tom, že se celý svět zpomalil. Lidé měli více času na své rodiny a trávili více času spolu.

Posted in blog | Leave a comment

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školy si naši třeťáci z Pardubic opravdu užili. Nejen, že za svou celoroční píli dostali vysloužená vysvědčení, ale na památku si udělali několik kouzelných fotografií. Na stromě, pod stromem, vedle stromu… Fotky vyšly opravdu na jedničku! Skotačení s kamarády na čerstvém vzduchu – to byla pro naše žáčky největší odměna ze všech.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Houstone, máme problém

Houstone, máme problém

Doba koronavirová nebyla vůbec jednoduchá, ale naše středisko v Pardubicích jelo na plné obrátky. Řešení záludných úkolů, několikahodinové porady a vzájemné dohady. Naši třeťáci se jen utvrdili v tom, jak důležitá je vzájemná spolupráce. Protože pokud táhneme za jeden provaz, můžeme si být jisti, že dosáhneme svého cíle. A opravdu! Mise byla úspěšná!

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál Doba koronavirová – 5. díl

Seriál "Doba koronavirová" - 5. díl - Rozhovor s PhDr. Alenou Novákovou

 1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

  Na začátku našeho rozhovoru bych chtěla říci, že moje odpovědi nejsou určeny pro odborné časopisy, ale mají být citovou reflexí událostí posledních týdnů. Nebudu tedy ani hodnotit správnost rozhodnutí, která tady za poslední dobu padla.  S kritikou obou pólů se setkáváme dnes a denně. První moment byl jako zásah kulovým bleskem. Vystrašené děti, slzy v očích, co se děje? Kdy zase do školy půjdeme. Pocity těmto dětem vlastní. S lehkostíje uklidňuji, aby se nebály, za čtrnáct dní jste zpátky. V duchu si říkám a já si zatím odpočinu a naberu další síly pro vás vy moji zvídálci. Vše jinak. Zprávy nás drtí a můj klid se mění v obavy, bude to delší. Jedu do školy s tím, že své domácí pracoviště obohatím o sklad sešitů, výkresů a dalšíchvěcí, když se teď do školy nesmíme. Do naší garáže snad mohou všichni.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

  V tentýž den se potkám s některými rodiči. Co s tím uděláme? Jak Vám můžeme pomoci? Mám skvělé rodiče žáků. Neuplynul ani týden a poprvé ve svém životě usedám za počítač a řídím videokonferenci. Pro mě zázrak! Všech 24 dětí kouká do počítače a čeká, zrovna jako já, co se bude dít. Za pomoci jednoho z tatínků, který mě trpělivě vtáhl do světa platformy ZOOM. Začali jsme se učit pomocí video konferencí každý den. Prohlížím i práce dětí, které ukládají do svých složek na cloud. Vše na dosah a přitom, tak daleko. Zvykáme si a těšíme se.

 3. Jak to zvládaly děti?

  Odpoledne, po výuce, tvořím denní plány, aby děti měly přesné instrukce, jak dopoledne pracovat a co nejméně zatěžovali rodiče. Plán je jako rozhovor plný mých přímých vět, oslovení, povzbuzení i ten vtípek se najde. Vkládám postupy, obrázky a odkazy, kde si učivo mohou procvičit. Prostě vše běží jako ve škole, jen ta blízkost nám chybí. Snažím se zadávat i úkoly nadstavbové a podněcuji děti k tvoření, pomozte mi … Postupně se děti zapojují čím dál více. Prezentují svoje práce a získané informace. Začínají ovládat počítač a já se opět nestačím divit, učím já nebo děti? Odpovědi nestíhám, nerozumím, už neslyším. Obohacujeme se navzájem já a děti.

 4. Jak to zvládli rodiče?

  Vždy mi záleželo na tom, aby byli všichni spokojeni  – DĚTI, RODIČE I JÁ. Nechávám je nahlédnout do své práce, snažím se jim porozumět a oni mi to vrací.  Jsme tým a navzájem si pomáháme. Postupně se vše vyřešilo. Dokonce jsme měli i dvě společné videokonference a popíjeli při tom kávu, jak to běžně na našich kofi třídních schůzkách bývá. Pokud nás něco trápí, voláme si, samozřejmě s respektem k soukromí. Nebylo to lehké, ale pro rodiče je vzdělání jejich dětí prioritou. Vysvědčení s hvězdičkou by si zasloužili i rodiče.

 5. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

  Dnes už vím, že prakticky všechno. Cvičili jsme, vyráběli, zpívali. Je to jako v první třídě zvládnout základní pravidla komunikace, střídat metody, zadávat úkoly formou výzvy, naslouchat, ale i odpočívat. Mluvit a nechat mluvit.

 6. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

  Je to nová zkušenost, a to v oblasti nejenom komunikace a počítačové gramotnosti. Poznala jsem další stránky dětí, ale i rodičů, objevila jejich skrytý potenciál, zjistila, že mnohým tento způsob výuky vyhovuje, cítí se více jistí samy sebou, učí se hospodařit s časem a zvládat obtížné situace. Chybí nám kontakt a možnost skupinové práce.


 7. Jak děti mezi sebou komunikovaly?

  Obrovskou výhodou platformy ZOOM je, že je dětem k dispozici celých čtyřiadvacet hodin nezávisle na učiteli. Je to komunikační nástroj, který umožňuje prakticky vše, což děti brzy pochopily. Kdykoliv jsem ho otevřela, vykoukly na mě tváře dětí, šum jejich hlasů a smích. Nekonečné diskuze, které nemají konce. Jen natáhnout ruku, což občas dělám jako filmová Saxana a klepu ne jejich obličej na obrazovce.  Když přešlo to nejhorší, začaly se děti vzájemně navštěvovat a výuku absolvovaly společně spolu s kamarádem.

 8. Myslíte si, že by měli jít děti v této situaci do školy? Nebo jste preferovala dobrovolnou docházku?

  Myšlenka vybrat si patnáct dětí pro mě nebyla přijatelná. Měli jsme zajetý systém a rozhodli se společně, že v něm zůstaneme.

 9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozotivní  dopad na školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

  A to je zrovna ta otázka, na kterou dle mě nelze jednoznačně a jednoduše odpověď. Je to k rozsáhlé diskuzi. Za mě osobně je momentálně ve školství problému tolik, že tato doba jenom některé z nich více poodkryla.

 10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci normáně v září do školy? Myslíte, že žáci budou mít v učivu nedostatky?

  Z pozice učitele a třídy, kterou momentálně učím ano, děti to zvládnou. Ale nůžky, které se v záři v jednotlivých běžných třídách rozevřou, budou obrovské. Může za to nejenom omezený přístup k moderním komunikačním zdrojům, ale i samotný přístup některých rodičů ke škole, potažmo tedy i dětí, které jsou odrazem rodiny a společnosti, ve které žijí.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Nezahálíme

Nezahálíme

I naši brněnští třeťáčci se během karantény do výuky pořádně opřeli. Při pravidelném online setkávání se střídala matematika, angličtina, český jazyk a prvouka. Aby žáci nevypadli z tempa, probírali nové učivo o člověku, písemné dělení, slovní druhy a zkoušeli i on-line diktát, kdy kontrolu dělali poprvé sami. A šlo jim to na výbornou!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Žáci si převzali vysvědčení

Žáci si převzali vysvědčení

Ač byla situace ve školství v poslední době prazvláštní, den D si většina dětí ujít nenechala. Naši břeclavští žáci si s radostí převzali z rukou svých třídních krásná vysvědčení. Tímto gratulujeme a přejeme pohodové léto plné dobrodružství!

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Pilná práce přinesla své ovoce

Pilná práce sklidila své ovoce

Moc dobře víme, že učitelská profese není jednoduchá. Vážíme si práce našich pedagogů a každý střípek jejich úspěchu nám udělá velkou radost. Jeden z našich ostravských učitelů, Mgr. Viktor Dořičák, získal ocenění v kategorii VÝRAZNÁ PEDAGOGICKÁ OSOBNOST. GRATULUJEME!!

Více v článku: https://ovajih.ostrava.cz/cs/o-jihu/aktualne/obvod-podekoval-ucitelskym-osobnostem?fbclid=IwAR3-fREnwQCrhgWaXQq_Cj5PBTzLPoij_MSv5RYjVVjUXyJ2mv373haW740

 

Posted in blog, newPost3, ostrava | Leave a comment

Do říše pohádek

Do říše pohádek

Naši druháčci se v době koronaviru přenesli do pohádkového světa. Každý z nich dostal za úkol ztvárnit pohádku, která mu je blízká. Vznikl tak jedinečný projekt plný krásných příběhů, který je doplněn drobnými ilustracemi malých tvůrců. Krásné dílo!

Posted in blog, opava | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 4. díl – Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou

Seriál "Doba koronavirová" - 4. díl - Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou

 1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

  Abych byla upřímná, vůbec jsem nečekala, že se školy uzavřou tak rychle ze dne na den. Dozvěděla jsem se o tom během dopoledne. Ve spěchu jsem pro děti nachystala aspoň pár materiálů na domácí práci. O všem jsme si spolu promluvili a odcházeli domů s pocitem, že se za pár dní znovu uvidíme.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

  Jakmile jsem nabyla jistoty, že doba našeho odloučení bude delší, začala jsem hledat optimální nástroj, který by vyhovoval nám všem. Nejdříve jsem vyzkoušela Skype a posléze využila možnosti online výuky přes Microsoft Teams.  Velmi mně pomohl program Smart Notebook, ve kterém jsem pro děti online výuku připravovala. Sdílela jsem také interaktivní učebnice a cvičení. Těžké to pro mě nebylo, ráda pracuji s výpočetní technikou, baví mě objevovat a učit se nové věci.

 3. Jak to zvládly děti?

  Z mého pohledu skvěle. Některé z počátku potřebovaly pomoc rodičů, ale za chvilku si téměř všechny se záludnostmi techniky poradily samy. Velmi brzy se naučily pracovat s PC nebo tabletem. Byly také velmi ukázněné. Mnohým se ale brzy začalo stýskat nejen po paní učitelce, ale hlavně po svých spolužácích.

 4. Jak to podle vás zvládli rodiče?

  Rodiče si zaslouží velkou pochvalu za jejich aktivní přístup a trpělivost. Také děkuji za pomoc a rady při rozjezdu online výuky. Určitě to pro ně byla velká zátěž. I přes to přistupovali k výuce velmi zodpovědně. Mnoho z nich přinášelo do výuky i nové prvky a nadstavbu. Natáčeli videa, posílali fotografie.

 5.  Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

  Podle mě téměř všechno, ale z dlouhodobého hlediska by taková výuka byla neudržitelná a směřovala by spíše k domácímu vzdělávání. Přímý kontakt učitele a žáka je velmi důležitý. My spolu ve třídě hodně mluvíme, děti rády sdělují svoje zážitky, učí se navzájem. To online výuka úplně neumožňuje.

 6. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

  Nevím, jestli můžeme mluvit o kladech. Nejlépe by bylo, kdyby k této situaci vůbec nedošlo. Byla to doba, kdy jsme si mohli srovnat priority, zamyslet se nad tím, co je pro nás v životě důležité. Trávit více času se svými blízkými.

 7. Jak děti komunikovaly mezi sebou?

  U prvňáků to hodně zaleželo na rodičích. Z počátku se potkávali pouze na online výuce, později si spolu kamarádi povídali právě přes Microsoft Teams. Někteří se potkali až po nástupu do školy a velmi se na sebe těšili.

 8. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

  Já myslím, že ano. Situace se postupně uklidňuje, není důvod, proč by děti zůstávat doma, pokud k tomu nejsou opravdu závažné důvody. Z mé třídy se do školy vrátilo 20 dětí z 22. Jen mě velmi mrzí, že že sjme nemohli být všichni spolu kvůli početnímu omezení školních skupin.

 9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

  Mohl by to být velký impulz ke změně. K přehodnocení obsahu vzdělávání i hodnocení. Každý ale může začít hned, nemusí čekat na žádný pokyn.

 10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

  Pevně věřím, že se tak stane a v září všichni usedneme do lavic společně. Musíme počítat s  delším časem na opakování a upevňování učiva. Ale z dlouhodobého hlediska v této nucené přestávce nevidím problém.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Druháci za školou

Druháčci chodí "za školu"

Doba koronavirová přinesla spoustu nových výzev. Naši druháci se od svých kamarádů „neodstřihli“, ba naopak. S paní učitelkou si psali dopisy, pravidelně telefonovali a konzutovali ve velkém. Jejich sdílená nástěnka je plná nových projektů, výtvarných prací, ukázek jejich výtvorů ze stavebnic i dokumentů týkajících se pozorování přírody.

V květnu proběhly třídní schůzky naopak. Paní učitelka se ptala na své žáčky rodičů. Na červen si děti naplánovaly několik setkání, která nazývají „Za školou“. Zahrají si spolu hry, popovídají si a užijí si společně strávené okamžiky.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Spoustu práce z pohodlí domova

Spoustu práce z pohodlí domova

Uzavření škol se neslo ve jméno pracovních listů a online výuky. Účast byla hojná, většinou se z domu připojilo až 20 dětí. Naši čtvrťáci vypracovali několik velmi zajímavých projektů o horninách a nerostech i o ekosystémech. Ukázali také svou kreativní stránku, když vytvořili leporelo ze starých pověstí českých a napsali slohovou práci na téma „Jak to doma v době karantény zvládáme“. Děti se snažily  pochopit pojmy jako objem a hmotnost, se kterými se seznamovaly v praxi z pohodlí svého domova.Ten pak narýsovaly na papír – vytvořily tak model model svého bytu či pokoje i s rozměry, přičemž se zase seznámily s pojemem délka.

Ve školních lavicích se v květnu sešlo 15 spolužáků. Ti se učí jako před doboru koronaviru, zbytek žáčků pak výuku absolvuje z domu. Neustále je prostě co dělat. A ani karanténa žáčky v jejich píli nezastavila.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Projekty plné praktických rad

Projekty plné praktických rad

Naši druháčci v rámci domácí výuky opravdu zazářili. Vznikly krásné práce plné praktických informací, ze kterých čiší píle a pracovitost. Ať už se jedná o projekt Lukáška, který se věnoval pozorování noční oblohy, nebo o pečení bábovky, do kterého se pustil Mára. Všechny práce jsou dělané s pečlivostí a určitě bychom je mohli použít i v praktickém životě. Co myslíte?

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Doba koronavirová 3. díl – Kateřina Kánská

Seriál "Doba koronavirová" - 3. díl - Rozhovor s Mgr. Kateřinou Kánskou

 

 • Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

Prohlášení o uzavření škol a vyhlášení „koroprázek“, jak tuto dobu pracovně nazývají naše děti, nás zastihlo u Ypsilonie. Když jsem předtím četla o uzavření škol na Slovensku, čekala jsem, že podobná opatření nastanou i u nás, ale myslela jsem, že budeme mít čas alespoň do konce týdne. Instinktivně jsem se poslední hodiny dne snažila s dětmi vysvětlit novou látku a zadat drobnou práci do konce týdne, abych získala nějaký čas.

 • Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Přiznám se (a kolegyně to vnímaly podobně), že první dny byly šílené. Do noci jsme se probíraly online materiály, abychom o pár dní později zjistily, že jsou stejně všechny podobné, psaly stovky mailů na všechny strany a po nocích přepisovaly a posílaly přihlašovací hesla na různé vzdělávací weby. Pak přišlo dilema, jakou platformu zvolit pro online výuku. To nakonec vyřešila paní ředitelka, když pro sjednocení sourozenců na naší velké škole zvolila MS Teams.

 • Jak to zvládají děti?

Řekla bych, že každé, jak umí. Některým dětem distanční výuka vyloženě seděla, vyhovalo jim vlastní tempo, vybíraly si, čemu se budou více věnovat. Na druhé straně byly mezi dětmi i takové, které byly celý den samy doma a které jsem v pyžamu naháněla k obrazovce :-). Nyní chodí do školy prezenčně 14 dětí a 8 dalších se k nám připojuje z domu. Byla jsem vděčná, když se někteří rodiče na mou výzvu obětavě přihlásili, že mohou ještě děti nechat doma, abychom se nemuseli dále dělit a mohli se spojovat s domškoláky přes Teams a učit se dopoledne společně. Někdy je to „o nervy“, hlavně udržení alespoň nějakého klidu ve třídě během vysílání, ale věřím, že až děti uspokojí své sociální potřeby, usadí se to. Co už vidím teď, je, že se výrazně osamostatnily (hurá).

 • Jak to podle vás zvládají rodiče?

To by mě také zajímalo :-). Ale podle zpětné vazby myslím, že jsou mezi nimi jak ti, kterým online výuka nedělala problémy (dokonce někteří převzali iniciativu), tak i někteří, kteří do otevření školy doslova „stříhali metr“ :-). Já sama jsem u svých dětí vnímala fáze snahy s fázemi únavy a demotivace, takže je chápu, ale celkově musím říct, že všichni moji rodiče mají můj hluboký obdiv za to, co s dětmi zvládli.

 • Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Kdybyste se mě zeptala před pár měsíci, asi bych odpověděla jinak, ale teď si myslím, že už snad i všechno :-). Jen je to místy dost zdlouhavé.

 • Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

Myslím, že tohle období nám všem ukázalo, že věci, které jsme všeobecně považovali za samozřejmé, úplně samozřejmé nejsou. Můžu stokrát dětem ukazovat, jak ne/chodí děti do školy v Africe, ale tahle zkušenost je nepřenositelná. Že si vždycky nemůžu vyjet úplně tam, kam chci, že existují limity. Že člověk míní, ale příroda mění. Na některých dětech pozoruji vděk, že můžou být ve škole. Pro mě v osobním životě to bylo nakonec celkem obohacující období narušující zajetou rutinu a postupy, i když si uvědomuji, že krize způsobila hodně lidem dost potíží a že se situace v kolektivech může dosti různit… prvňáčkům třeba nouzový stav přerušil budování kolektivu.

 •  Jak děti komunikují mezi sebou?

Jakkoli a hodně :-).

 • Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Každá z rodin je v jiné situaci, takže si nic nemyslím. Umím si představit, že některé třídy fungují lépe online a některé zase naživo. Vidím ale na dětech připojených na dálku, jak je jim líto, že nejsou s námi a jak to tak pozoruji, myslím, že kapacitní opatření jsou zbytečná, když se děti smí stýkat všude mimo třídu.

 •  Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Očekávám, že se díky mimořádnému stavu možná snadněji otevřou některé otázky – umím si třeba představit, že někteří rodiče budou mít zájem o distanční výuku i nadále. Myslím, že kdo bude chtít z mimořádného stavu vytěžit pozitiva, vytěží je. A já sama pevně věřím, že doba, kdy budou dlouhé porady probíhat online a u probírání kázeňských opatření Pepíčka z 8.B budu moci připravovat večeři rodině, je před námi :-).

 • Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Budoucnost zásadně nepředpovídám ani neposlouchám ty, kteří ji předpovídají :-), ale věřím, že se v září sejdeme. Bylo by fajn, kdyby vir přes léto ještě přemutoval a stal se méně nebezpečným. Naštěstí bude prostor a čas vše v příštím ročníku doladit. Už teď tuším, že to nebudou zásadní věci, ale detaily, takže se nebojím. A i kdyby se nezadařilo a pandemie by pokračovala takto i nadále, máme už zkušenosti a nástroje, kterými lze hodně zvládnout a budeme rozhodně alespoň lépe připraveni.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Třídíme si myšlenky a třídíme paměť

Třídíme si myšlenky a cvičíme paměť

V našich třídách klademe důraz nejen na vzdělání jako takové, ale i na dobře fungující mezilidské vztahy. K tomu nám slouží předmět Osobnostní rozvoj, kde se děti hravou formou učí vzájemnému respektu, zvládání vlastních emocí, ale i různé techniky učení a trénink paměti.

V době, kdy děti trávily svůj čas domácí výukou, jsme založily tzv. Claasroom Osobnostní rozvoj, díky kterému naši žáčci pracovali pilně dál. Děti tvořily různé myšlenkové mapy, vyzkoušely si práci s pojmovou mapou, kreslily mapy obrázkové. Průběžně trénovaly svoji paměť, a to proto, aby si zvládly nakoupit bez nákupního seznamu nebo se jim lépe pamatovala cizojazyčná slovíčka. Jako odpočinkovou aktivitu jsme jim připravili „Vision board“ (tedy „nástěnku vizí“). Na ní děti vytvořily koláž obrázků, fotografií, snů, díky kterým může každý určit vlastní cíle. Díky Vision board je pak jednodušší těchto cílů dosáhnout. Vznikly krásné práce, plné inspirace a úžasných podnětů.

Posted in blog | Leave a comment

Děti tvořily vlastní učebnice

Děti tvořily vlastní učebnice

Lapbooky neboli 3D interaktivní knihy jsou výborným pomocníkem při probírání učiva. Naši třeťáci se do výroby lapbooků pustili v rámci prvouky. Děti získaly potřebné informace nejen z online výuky, ale vydali se pátrat i po vlastní ose, hezky na čerstvý vzduch. Někteří z nich se pustili do bádání tak poctivě, že použili i mikroskop a celý svůj postup zdokumentovali. Své výtvory nyní pravidelně prezentují před svými spolužáky a vyměňují si zkušenosti. Musíme uznat, že některé lapbooky zastří i odborné učebnice. 

Posted in blog, brno | Leave a comment

Doba koronavirová – 2. díl

Seriál "Doba koronavirová" - 2. díl - Rozhovor s Mgr. Lenkou Kopeckou

1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

Tu situaci si pamatuji živě. Prakticky ze dne na den jsem sbalila potřebné věci a zamknula dveře třídy. Bylo to velmi zvláštní. Děti neměly radost z toho, že nemohou jít do školy. Všichni měli spoustu otázek. Jsme zvyklí ve třídě o všem mluvit, takže jsme hodně diskutovali a vše proběhlo v klidu.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Bylo to těžké. Hledání nástrojů, koordinace časů, domluva s rodiči na zpětné vazbě. Naštěstí jsme k online výuce všichni přistoupili zodpovědně, nic jsme nepřeháněli a vzájemně jsme si vyšli vstříc. Každý využíval, co mu bylo nejbližší. Email, WhatsApp, sms, Messenger…online výuka probíhala na google meet, tímto děkuji Světu vzdělání za okamžité zřízení účtu a zprovoznění online třídy, velice mi to pomohlo.

 3. Jak to zvládly děti?

Děti celou tuhle situaci zvládly skvěle, někdy mi připadá, že jsou chameleoni (tak úžasně přizpůsobiví). Od první třídy jsou vedeni k samostatnosti a to se teď hodně vyplatilo. A práce s technikou je pro ně „brnkačka“.

4. Jak to podle vás zvládli rodiče?

Na rodiče svých dětí jsem obzvlášť pyšná, jsme bezva parta, a i když tohle období bylo pro nás všechny těžké, všichni byli trpěliví, vstřícní, chápaví a komunikovali. Nikdo „netlačil na pilu“, věříme si a tahle situace naši důvěru prověřila a potvrdila.

5. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Zvládnout se dá všechno… i distanční forma vzdělávání, ale na dálku to není ono. Ten kontakt je nenahraditelný. Všechno má své klady a zápory.

6. Jaké tedy vidíte klady a zápory tohoto období?

Zúročila se samostatnost, kterou učím děti od první třídy, a rodiče to mohli vidět v praxi. Najednou jsme si byli všichni vzácní a těšili jsme se na sebe víc, než kdy dřív. Mohla jsem si potvrdit, že ani známkování není důležité a děti skvěle pracují, že ne všechno, co je psáno v plánech se musí odučit. Chyběl mi osobní kontakt a taková ta naše třídní „intimita“.

7. Jak děti komunikovaly mezi sebou?

Děti komunikovaly, i rodiče mezi sebou, často mi říkali na online výuce, že si volají, píší, dokonce si v rámci jednoho dobrovolného domácího úkolu zasílaly i pohlednice. Někdy si radily si s učivem, jsou zvyklí spolupracovat.

8. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Co si myslím? Myslím si, že dobrovolná docházka není problém, spíš bych to neomezovala počtem. Neumíte si představit, jak je těžké vybírat nebo losovat z 22 dětí 15. Tohle se mi nelíbí, ale dobrovolnost je na místě.

9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Stále doufám, že bude mít pozitivní dopad. Věřím, že se konečně někdo zamyslí nad známkováním a důležitostí učiva ve smyslu kvalita poměr kvantita.

10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Nedostatky…kdo z nás nemá nedostatky? Já nedostatky a chyby ve výuce a v životě vítám, díky nim se můžeme posouvat, zlepšovat a kvalitně se učit. Moc bych si přála, abychom se už všichni společně mohli vrátit do tříd a fungovat skupinově, bez obav, roušek a měření teplot. Jsem optimista, věřím, že to bude brzy.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Doma padaly i rekordy

Doma padaly i rekordy

Druháčci z Břeclavi se během karantény potkávali každý den. Pilně se učili, procvičovali a občas zbyl i nějaký čas na to povídání. Výuku jim zpestřovaly různé aplikace, na kterých si procvičovali počítání i gramatiku. Děti se ale nevěnovaly jen učení jako takovému. S nadšením navrhovaly roušky, posílaly dopis seniorům, do prvouky tvořily plánek svého bydliště, zkoumaly, jak se odpařuje voda, počítaly spotřebu vody v domácnosti i různé zapeklité příklady. Někteří dokonce překonali své osobní rekordy a v Abaku!

 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Doba koronavirová – rozhovor s Mgr. Monikou Delinčákovou

Seriál "Doba koronavirová" - 1. díl - Rozhovor s Mgr. Monikou Delinčákovou

 

 1. Jak jste jednala 11.března při uzavření škol?

V tuto dobu jsme byli ve škole v přírodě. Vše, co se dělo kolem situace s Corona virem, děti vnímaly pouze tak, že jsme nemohli realizovat předem naplánované výlety a exkurze. Velké zklamání přišlo teprve ve chvíli, kdy jsme dětem oznámili, že musíme po týdnu školu v přírodě ukončit a vrátit se domů. Dětem jsem rozdala všechny pracovní sešity a začali jsme pracovat distančně.

 1. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Jednoduché to rozhodně nebylo, protože nabídka možností jak on-line výuku realizovat byla veliká. Problém spočíval v tom, že jsem tyto nástroje neznala a neuměla si vybrat ten nejvhodnějších. Bylo třeba absolvovat webináře, které mi tyto nástroje představily a ukázaly možnosti, jak s nimi pracovat. Po počátečních krůčcích systému pokus x omyl jsem začala s dětmi komunikovat a vyučovat on-line. Velkou pomocí bylo, že mi Svět vzdělání vytvořil virtuální třídu a rodiče byli velmi vstřícní a technicky výuku svým dětem umožnili. Používali jsme, a i nyní používáme, Google Meet a Google Classroom.

 1. Jak to zvládají děti?

Mám neskutečně šikovné prvňáčky, kteří se za pomocí rodičů během pár hodin naučili sami připojovat k výuce, ovládat mikrofon a objevili i možnost chatování. Do výuky se zapojili všichni a musím říct, že jsem nemusela za celou dobu zadávat žádný konkrétní úkol, cvičení a děti si samy volily rozsah své práce, vybíraly si z nabídky online cvičení i zábavných úkolu na Google Classromu. Děti udělaly doma spoustu práce. Z mého pohledu více, než by udělaly ve škole. Bylo jim ale smutno po kamarádech, společných hrách a chvílích, kdy se divoce diskutuje. Dnes jsme opět spolu v počtu 15 dětí a 5 dětí je on-line připojeno po celou dobu výuky. Ta je bohužel ovlivněná tím, že nemůžeme pracovat ve skupinách, pohybovat se volně po třídě, ale obsahově probíhá standardně.

 1. Jak to podle vás zvládají rodiče?

Pro rodiče to bylo a je neskutečně náročné období. Zvládli ale úžasně přizpůsobit organizaci chodu rodiny, svou práci i fakt, že byli všichni stále spolu. Většina rodičů byla doma na Home Office, a to není dovolená. Sladit on-line výuku u více dětí v jedné rodině, to chtělo hodně logistického umu a i počítačového vybavení. Děti měly výuku on-line každý den v různý čas s různými učiteli, protože Svět vzdělání ještě zajistil výuku angličtiny, včetně rodilého mluvčího a logiky. Rodiče tak měli na ledničkách rozvrh hodin s časy a odkazy, kdy a ke komu se mají připojit. Scanovali práce dětí, posílali emailem i vkládali do Google Classroom. Museli se také poprat s úpravami v PDF a stále sledovat emailovou poštu. Oni stáli v první linii a zvládli to výborně.

 1. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Obsahově vše, kromě hlasitého čtení. Děti nemají doma stejnou knihu a v pracovním sešitě četl každý někde jinde. Také mi moc mi ale chyběly společné experimenty, spolupráce dětí, takže není problém obsah, ale forma a metody výuky. Také osobnostní rozvoj dětí je touto formou vzdálené výuky nešťastný.

 1. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

Mezi klady rozhodně považuji nový rozměr vztahu rodič-učitel. Intenzivní komunikace mezi námi náš partnerský vztah významně posílila. Rodiče se vzájemně více poznali během našich videokonferencí, nasdíleli si své názory, zkušenosti, dokázali si vydiskutovat, jak a co mohou pro děti udělat. Každý něčím přispěl. Někdo pomocí poskytnutí rad v oblasti IT, jiní zajistili desinfekci pro děti, zapůjčení vybavení a zprovoznění zařízení pro on-line výuku dětí, které jsou nyní doma, ale mohou se tak zapojit do výuky celé třídy.

 1. Jak děti komunikují mezi sebou?

Dříve si děti samy svolávaly schůzky a povídaly si přes Skype. Nyní si povídají přes Google Meet a díky interaktivní tabuli se krásně vidí.

 1. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Nejsem zastánce příkazů, jsem pro dobrovolnost. Jako velmi nešťastnou však vidím hranici 15 dětí ve třídě. Myslím si, že dobrovolně se měli rodiče rozhodnout, aniž by byli omezení takovými pravidly, která jim v podstatě žádný výběr nenabídla. Docházku do školy vidím jako přínos. Pro děti ve vzájemném kontaktu, možnosti být se svými vrstevníky a podělit se o své starosti i radosti. Pro mě velká radost, že jsem s dětmi a úleva, protože práce on-line byla mnohem náročnější, než je výuka v reálném čase. Rodiče už byli zoufalí a velmi si přáli návrat dětí do školy. Takže, ano. Děti by měly jít do školy. Vidím to tak, protože vnímám podněty svých dětí, jejich rodičů, a pocity své. Věřím ale, že ne všichni to musí mít stejně. Je příliš mnoho faktorů, které odpověď ovlivní.

 1. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Myslím, že pozitivní dopad už má přinejmenším v tom, že my učitelé jsme se museli okamžitě dovybavit schopnosti vyučovat on-line. Podstatné je, aby ministerstvo školství využilo toho, co ukázala praxe a patřičně s tím naložilo. Doufám, že akreditační skupiny MŠMT se nad tímto vážně zamyslí a umožní do výuky budoucích učitelů zařadit předměty, které naučí studenty s těmito nástroji vzdálené výuky pracovat. Jednak proto, že se může tato situace opakovat, ale hlavně protože se celkově technické zázemí škol mění, je modernější, využívá se více internetového prostředí a je potřeba se orientovat v nabídce a umět některé nástroje používat. Obavu nám z toho, že se více tzv. rozevřou nůžky mezi žáky. Pro některé žáky totiž škola přestavuje řád, pravidelnost, pomoc a motivaci. Bez ní se jim toho nedostává. Pro tyto žáky i jejich učitelé bude velmi těžké dostat se k normálnímu stavu. Negativní dopady zatím nevidím, protože si myslím, že si všichni z této situace můžeme vzít mnoho věcí, které nás v naši práci posunou zase o kus dál.

 1. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Věřím, že v září začneme školní rok jako vždy a bez omezení. Jsem přesvědčená, že pokud k nějakým omezením dojde, bude to pouze lokální záležitost. Nedokážu si představit, že by tato situace byla dlouhodobě udržitelná. Rozdíl je v tom, že nyní už na ni jsme připraveni.

Já dětem věřím. Nejsem přesvědčená, že by tato doba odloučení ze školních lavic děti nějak významně poškodila. Ano, bylo to nepříjemné, ale v učivo se cyklicky v jednotlivých ročnících opakuje a obohacuje. Děti toho zvládají mnohem víc, než si myslíme a velmi rychle, pokud bude co, doženou. Za mě je hlavní, aby pro ně škola byla bezpečné a klidné prostředí, kde se dozvídají a objevují nové věci. Jestli to bude o dva měsíce dříve nebo později, je to důležité? Na to už si musí odpovědět každý sám.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

V Břeclavi se pilně pracovalo

V Břeclavi se pilně pracovalo

Ani naši břeclavští prvňáčci během karantény nezaháleli. Pilně pracovali nejen na úkolech do školy, ale i doma. Kromě klasické online výuky děti vařily kaše všeho druhu, klíčily semínka, tvořily prezentaci o domácím mazlíčkovi, pozorovaly a fotily jarní přírodu, vyráběly velikonoční dekorace, šifrovaly slova, zdokonalovaly se v abaku i angličtině… Měly práce až nad hlavu. Podívejte se na krátké video a prohlédněte si jejich krásné výtvory.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Návrat do škol

Návrat do školy

Pondělí 25. května byl den, kdy se opět naplnily školní třídy. Do školních lavic zase usedli žáčci, většinou z 1. stupně. Naši prostějovští druháčci se do školy moc těšili. A i když se jich ve třídě sešlo jen 10, měli ze shledání velikou radost. Dezinfekce na ně čekala u vchodu do školy i při vstupu do třídy. Zpočátku je paní učitelka poučila o hygienických pravidlech, pak následovalo hezké popovídání a po chvíli se žáčci pustili i do výuky. A to byste nevěřili, jak rádi!

Apropo: Psalo se o tom i v novinách.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Dárek jako vyjádření díku

Dárek jako vyjádření díku

Naši prostějovští prvňáčci sklízejí samou chválu. Nejen, že během karanténu pilně pracovali, ale pravidelně se scházeli při online výuce, kde skvěle spolupracovali. Velký dík patří především rodičům, kteří žáčky po celou dobu podporovali a zajistili jim technické zázemí. A protože spolupráce rodičů byla na jedničku, dostali jako poděkování krásnou placku. Děkujeme za práci malým i velkým, vážíme si jakékoliv podpory z vaší strany. Teď už se část žáků může věnovat klasické výuce opět ve školních lavicích, někteří přes GoogleMeet.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Naši agenti v akci

Naši agenti v akci

Abychom podpořili naše žáčky v bádání a zkoumání, připravili jsme si pro ně Domácí šifrovací hru. A co k takové hře děti potřebují? Chuť řešit hádanky, luštit, dešifrovat. Pod rukama nám tak vznikla zajímavá hra pro celou rodinu, při které si všichni užijí spoustu zábavy.

Každý účastník obdržel na začátku hry šifrovací tabulku. Tím se stává naším agentem. Jednotlivé úkoly čekají v prostorách bytu či domu, v místě bydliště každého účastníka. Úkoly tak malí špioni najdou na okně v obývacím pokoji, ve své posteli či v ledničce. Tato hra ovšem není žádný med! Některé šifry jsou opravdu zapeklité a budou potřebovat velký zápal. My ale svým agentům věříme! Když to nezvládnou sami, k dispozici jim může být kniha, internet nebo rada parťáků-rodičů. Hra není časově omezená, takže svačinky a odpočinek povoleny. Děti tak mohou dešifrovat celý dlouhý den! Podle své chuti a nálady.

A kdepak že je cílová rovinka? Na polštáři v ložnici. Určitě se ptáte, proč jsme vybrali zrovna tohle místo. Jelikož je hra plná adrenalinu a dřez v kuchyni, vstupní dveře nebo okno v obýváku jsou akční zóny, v ložnici je klid a pohoda. Přesně tady si mohou rodiče s dětmi v klidu číst, povídat, a nebo jim za odměnu, že vyřešili naše záludné hádanky, slíbit hezký výlet. Přejeme všem agentům úspěšnou misi!

Posted in blog | Leave a comment

Druháčci mají opravdu napilno

Druhačci mají opravdu napilno

Práce z domova je pro naše druháčky výzvou. Díky volnějšímu režimu se na vlastní kůži sbližují s přírodou, každý svým vlastním tempem a podle svého uvážení. A kde jim to skvěle! Stali se z nich znamenití pozorovatelé ptačí říše. V průběhu jejich bedlivého pozorování sýkorek a čápů se vylíhla dokonce tři čápata! To bylo radosti!

Při online hodinách žáčci pilně procvičují češtinu i matematiku a v rámci prvouky vytváří své vlastní herbáře. Vznikají tak opravdu pozorohudná dílka! Tvorba je natolik baví, že i maminky je od práce musí odtrhávat. Učení zpestřují svými oblíbenými hrami s paní učitelkou: bingem a hrou jméno, město, zvíře, věc. Hravou formu výuky tak všichni zvládají pěkne i z domu.

Posted in blog, brno | Leave a comment

My se doma nenudíme

My se doma nenudíme

V době domácí výuky nezahálí ani naši čtvrťáci. Ti se pustili do logicko-matematické soutěže, kde řeší úlohy rodiny Veselých a obyvatel městečka Číselkov. Žáci vytváří i vlastní společenské hry pro své spolužáky, které jsou inspirované probraným učivem. Děti neustále něco vyrábí, pečou, vaří. Hravou formou si opakují vlastivědu i přírodovědu. Nyní například tvoří prezentaci o Karlu IV., kterou budou prezentovat ve škole. Na lelkování totiž není čas ani nálada.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Učení z domu a v pyžamu? Proč ne?

Učení z domu a v pyžamu? Proč ne?

Máme nejen šikovné žáčky a pedagogy, ale za mnohé vděčíme i „našim“ rodičům. V této krizi nám je velkou oporou tatínek jednoho našeho žáčka, který pracuje ve firmě  zabývající se vytvářením e-learningových platforem pro velké firmy, vytvářením konkrétních online kurzů apod. Celý tým tak vytvořil portál „Škola v pyžamu„. Ten zcela zdarma využívájí tisíce učitelů, žáků i rodičů. Na jejich stránkách si můžete přečíst vysvětlení, proč tento projekt vznikl: „Škola v pyžamu vznikla na základě zkušeností spousty rodičů a učitelů. Jsme skupinka nadšenců a z části i zoufalých rodičů, kteří hledali řešení, jak ulehčit život sobě i učitelům. Věříme, že tímto projektem ušetříme všem stranám hodně nervů, a domácí úkoly i učení budou spíše radostí než další starostí.“

Systém funguje pro první i druhý stupeň. Učitel zde může zadávat úkoly, hodnotit je, umožňuje mu  látku nahrát na video nebo se se všemi žáky spojit kamerou a uspořádat hodinu online.

Systém využívají i naši prvňáčci z Nového Lískovce a nemohou si ho vynachválit. Děkujeme!

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Na dálku

Na dálku

Jak zvládají tuto nenadálou situaci třeťáčci z Pardubic? To nám prozradila jejich paní učitelka Kateřina Kánská: „Už je tomu dva měsíce, kdy jsme ze dne na den přestali chodit do školy, za kulturou, na výlety a exkurze. Školní lavici a učebnice jsme vyměnili za obrazovku počítače nebo jiných chytrých zařízení a z pohodlí domova si užíváme aktivity, na které při školním maratonu nezbývá čas.Několikrát týdně se scházíme virtuálně, abychom sdíleli své zážitky z této zvláštní doby, objevili nějakou tu novou látku i promrskali učební látku starší. I když se nám někdy nechce, doma každý podle svých schopností trochu procvičujeme, využíváme nabídky virtuálních kroužků od Světa vzdělání a také bádáme sami na svých projektech podle svých zájmů.I když nám tato výjimečná doba hodně dala, už se zase těšíme, až budeme všichni spolu.“

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Animovaná pohádka od našich žáčků

Animovaná pohádka od našich žáčků

Pardubičtí třeťáčci se v rámci domácího vzdělávánií pustili do animace. Vznikla tak jedinečná díla, mezi kterými je například příběh ptáčka Čika, který se vydává na dobrodružnou výpravu. Autorem je Emička Hronková a my musíme uznat, že animace je opravdu jako od profíka. Na filmu je krásně vidět vývoj vyjmenovaných slov po V – v úvodu filmu, který „se natáčel“ ještě před probíráním předpon vy-vý- je s měkkým i, na konci filmu už je výlet s tvrdým y. Pusťte si zvuk.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Učení v době koronaviru – Olomouc

Učení v době koronaviru

Nači olomoučtí prvňáčci i v této nesnadné době vůbec nelení. Přesto, že do školy nechodí, učivu jdou s chutí naproti a neustále jsou aktivní: schází se ONLINE až dvakrát týdně.  Od své paní učitelky dostávají vlastní tématické křížovky nebo pomalu oprašují souřadnicovou hru „lodě“. Jejich aktivity se ovšem netýkají jen učení.  Dostali například i tělovýchovný úkol – jak skákat gumu – nebo úkol kulinářský – dělají doma pomazánky dle udaného množství ingrediencí. Děti tráví také spoustu času na čerstvém vzduchu: sází, sejí a pozorují rostliny. Ve svých řadách mají dokonce pozorovatele, kteří  sledují hnízdo s vejci a průběžně posílají fotky. Někteří z nich doma šijí a vyrábí o sto šest. Práce mají naši prvňáčci celkem dost, nemyslíte?

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Malá pomoc pro zdravotníky

Malá pomoc pro zdravotníky

Ve spolupráci s Technologickým klubem Prostějov se snažíme přispět svou troškou do mlýna. Díky 3D tiskárnám tak vyrábíme pomůcky pro zdravotníky. Část jsme prozatím darovali lékárníkům i zdravotníkům v nemocnici. A v našem snažení s radostí pokračujeme dál. Pomáhejme si! V soudržnosti je totiž síla.

Posted in blog | Leave a comment

Dílka hodna ocenění

Dílka hodna ocenění

Naši žáčci jsou šikovní i v online prostředí! Tímto bychom rádi pochválili všechny děti, které se účastní projektů, úkolů, návrhů i všech cvičení. Samostatnost, kreativita a improvizace nejsou našim malým studentům vůbec cizí. Prohlédněte si jeden ze splněných úkolů z programování. Dílko vytvořil Kuba ze čtvrté třídy na následující zadání: „Tvým úkolem je naprogramovat zebru tak, aby běžela na jednu stranu obrazovky, tam se otočila a běžela zpět.“ Povedlo se, nemyslíte? (zapnout zvuk a zmáčknout zelenou vlaječku) Video zde:
https://scratch.mit.edu/projects/387901870/

Posted in blog, brno | Leave a comment

Čarodějky školou povinné

Čarodějky školou povinné

Pálení čarodějnic oslavili naši žáčci ve velkém stylu. Přišly nám krásné fotografie plné děsivých i roztomilých čarodějek i čarodějů, kteří se proletěli na koštěti, uvařili lektvar a vykouzlili nám tím úsměv na rtech. Čarodějný rej se podařil i v online prostředí, i když bychom mnohem raději potkali takovéto čaroděje naživo.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

blok_1_Prohlášení

NOVINKA! Otevřeli jsme ONLINE třídy pro prvňáčky

V září jsme otevřeli naše první online třídy. S našimi online žáčky se potkáváme dvakrát týdně, a to přímo u nich doma! V malém kolektivu se tak děti učí logiku, angličtinu a osobnostní rozvoj. A zvládají to na jedničku! 

Bližší info na: https://svetvzdelani.cz/na-dalku/

Výuka probíhá ONLINE, a to v tyto termíny:

1. skupina: každé pondělí od 14.00 do 15.30 a každou středu od 15.00 do 15.45

2. skupina: každé úterý od 16.00 do 17.30 a každý čtvrtek od 16.00 do 16.45

Pokud vás zajímá víc, kontaktujte Davida Janošku – na emailu: janoska@svetvzdelani.cz nebo na tel: +420 736 510 833

Posted in blog, hlavni_stranka_aktuality | Leave a comment

blok_2_Aktuality

Kavárny pro rodiče

Příjďte se s námi seznámit blíž! Pro rodiče dětí, které k nám nastupují do první třídy, pořádáme tzv. kavárny – povídání u výborné kávy a občerstvení. Termíny kaváren najdete v sekcích jednotlivých škol.

Posted in blog, hlavni_stranka_aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem blok_2_Aktuality

Učení doma nás baví

Učení doma nás baví

Naši druháčci si „domoškolu“ užívají, i když už se jim po jejich paní učitelce dost stýská. Poslali nám krásný vzkaz: „Nás nic nezaství a jedeme dál! Rodiče mají plno práce, tak pomáháme v domácnosti a snažíme si udělat krásný pobyt s rodinou. Malujeme kamínky!“ Samostatnost, kreativita a propojení předmětů – zvládají to opravdu na jedničku!

 
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Online výuka má úspěch

Online výuka má úspěch

Umíme si poradit. Díky podpoře rodičů jednoho z našich žáků můžeme plně využívat videokonference, které usnadňují celou situaci. Nezastaví nás tak ani krizová situace, která je pro nás velkou výzvou. Online výuka u nás teď frčí ve velkém a naši žáčci se novému systému velmi rychle přizpůsobili. S přehledem zvládají diktát, matematiku i tělocvik. Nejen, že všechny úkoly zvládají na jedničku, ale perfektně funguje i jejich spolupráce. Přesto se všichni (včetně pedagogů) těší, až se opět potkají ve školních lavicích.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Angličtina? No problem!

Angličtina? No problem!

Naše druhačky Ilianka a Nicolka jsou moc šikovné a pilné studentky. Učení je baví a májí rády nové výzvy. Proto se rozhodly zúčastnit populární soutěže English Star Brno 2020, kde získala překrásné 1. místo!  Děvčatům tímto GRATULUJEME k obrovskému úspěchu! Brahopřejeme nejen k umístění, ale především oceňujeme odvahu a zápal. O tom náš kocept totiž je: nebát se zkoušet nové věci a jít dál.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Angličtina? No problem!

Angličtina? No problem!

Naše třeťačka Viktorka je moc šikovná a pilná studentka. Učení ji baví a má ráda nové výzvy. Proto se rozhodla zúčastnit populární soutěže English Star Brno 2020, kde získala překrásné 2. místo! Tímto děkujeme mamince za informaci a paní učitelce Alžbětě Oppitzové za důkladné hodiny anglického jazyka. Viktorce tímto GRATULUJEME k obrovskému úspěchu! Brahopřejeme nejen k umístění, ale především oceňujeme odvahu a zápal. O tom náš kocept totiž je: nebát se zkoušet nové věci a jít dál.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče v Olomouci

Informační schůzky pro rodiče

V lednu proběhly informační schůzky na ZŠ Řezníčkova v Olomouci. Panovala dobrá nálada a na konci se rozběhla diskuze na téma našeho školství, podpory nadaných dětí i možnosti, kam bystré děti v Olomouci umístit. Děkujeme za příjemné pozdní odpoledne všem rodičům i paním učitelkám Anetě Kučerové a Veronice Kopečné.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

V Kopřivnici se školili učitelé i rodiče

V Kopřivnici se školili učitelé i rodiče

V Kopřivnici jsme se podíleli na semináři o nadaných dětech. Účast byla hojná, za to moc děkujeme. Sjeli se za námi učitelky z mateřských i základních škol ze širokého okolí. Pedagogové se tak dozvěděli, jak poznat nadané dítě, do jaké skupiny ho zařadit a jak s ním pracovat. Spoustu učitelů si totiž s nadanými dětmi neví rady a tyto děti pak ztrácí o výklad zájem. Tím se v nich zabíjí touha po poznání. Pedagogickým workshopem ovšem tohle edukativní odpoledne neskončilo. Na něj plynule navázal seminář o Hejného metodě výuce matematiky. Konferenční místnost se zaplnila rodiči, kteří chtějí formě této výuky porozumět, popřípadě se dozvědět něco o třídě Světa vzdělání. Tomáš Blumenstein Hejného metodu představil a poukázal na její výhody. Také názorně předvedl, v čem tato metoda spočívá a rodiče si tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak tento princip funguje. 

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Článek Hranický deník

Píše se o nás

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče

Informační schůzky pro rodiče

V lednu jsme zažili příjemný podvečer ve společnosti hranických rodičů. Účast byla hojná a to nás velmi potěšilo. Informační schůzky se konaly v přátelském duchu a za to vám velmi děkujeme. Největším překvapením pro nás byl potlesk na konci. Doufáme, že jste se dozvěděli vše potřebné – ať už od našeho ředitele Tomáše Blumensteina, od pana ředitele Radomíra Habermanna či od paní učitelek, které do toho jdou s námi: Petry Drábkové a Ellen Hašové.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče v Kopřivnici

Informační schůzky pro rodiče

V lednu jsme pořádali na kopřivnické ZŠ 17. listopadu informační schůzky. Děkujeme za příjemné přijetí a hezké pozdní odpoledne ve společnosti přátelských rodičů. Příjemně jsme si popovídali na téma současného školství a zodpověděli snad všechny dotazy. Pokud jste nestihli tento termín informačních schůzek, nezoufejte. Moc dobře si uvědomujeme, že času je málo a povinností mnoho, proto pořádáme ještě jeden termín.Zveme vás tímto na ONLINE informační schůzky, které se budou konat 8. dubna v 15.30.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Rodiče počítali o sto šest

Rodiče počítali o sto šest, a s úsměvem

Hejného metoda výuky matematiky může být pro hodně lidí španělskou vesnicí. Proto pořádáme pro rodiče našich žáčků tzv. Kavárny, kde se posluchačům vysvětlí koncept Hejného metody. Jedna z takových kaváren se uskutečnila i v Březové. Ředitel Světa vzdělání Tomáš Blumenstein rodiče zasvětil do tajů této nestandardní metody. Všichni účastníci se tak seznámili s klíčovými principy a s praktickými příklady řešení některých základních úloh (prosté krokování, cesta autobusem či zvířatka Dědy Lesoně).  Rodiče se do počítání ochotně zapojili a dokonce si celou Kavárnu užili: projevili nevídanou hravost a ve třídě vytvořili úžasnou atmosféru.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Zlatý Ámos v Březové

Zlatý Ámos v Březové

Jedinečný projekt Zlatý Ámos je odměnou za úsilí, které pedagogové věnují „svým“ dětem. Zdeňka Drápelová z Březové nad Svitavou byla nominována svými žáky do této ankety o nejoblíbenějšího učitele. Nejen, že děti svou nominací udělaly paní učitelce velkou radost, ale dojaly ji k slzám: složily totiž vlastní báseň, která vystihovala její vlastnosti. Regionální kolo se konalo 20. února v Praze v prostorách Senátu ČR. Zdeňku Drápelovou doprovázeli tři žáci a jejich úkolem bylo obhájit její nominaci. Porota se tak dozvěděla, čeho si žáci nasvém pedagogovi cení nejvíce. Z Prahy si paní učitelka Drápelová odvezla certifikát s oceněním a symbolickou figurku Zlatého Ámose.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Není kámen jako kámen

Není kámen jako kámen

Že kameny nejsou zajímavé? To není vůbec pravda! Zábavu s kameny si zažili naši čtvrťáci, a sice při návštěvě Geologického pavilonu VŠB. Zážitek to byl vstkutku nezapomenutelný – děti se seznámily s různými druhy minerálů, dozvěděly se vše potřebné o jejich vlastnostech i o geologii jako takové. Všechny vzorky si žáci mohli nejen prohlédnout, ale i osahat a vyzkoušet jejich tvrdost. V interaktivní části návštěvy si pak děti ověřily, co si zapamatovaly, hravou formou i krátkým testíkem. A uspěly na jedničku!

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Hlavolamy jsou zábava

Hlavolamy jsou zábava

Hlavolamy jsou přece hračka! To nám dokázali naši prvňáčci, kteří vyrazili do Střediska volného času a s chutí a s přehledem se zhostili všech úkolů. Hravě si poradili nejen s hlavolamy, ale i s bludišti a konstrukčními stavebnicemi! Děti si vyzkoušely jak stavění podle návodu, tak i stavění vlastních konstrukcí. Vyzkoušely si práci samostatnou i týmovou, a přes počáteční potíže rozdělit si úkoly, to nakonec zvládly. Všechny také moc bavilo zahrát si obrovské Člověče, nezlob se nebo dámu.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Setkání ředitelů

Setkání ředitelů škol přineslo své ovoce

Lidé jsou základ. Jejich vedení není snadná záležitost. Je potřeba je inspirovat, motivovat a směřovat. Díky správným metodám vedení můžete dosáhnout nejen profitu, ale i spokojenosti zaměstnanců. Ti pro vás pak budou pracovat rádi.  Spokojení pracující jsou totiž klíčem k úspěchu.

Lidé ve vedoucích pozicích to ovšem nemají vůbec jednoduché. Neustálý tlak, řešení různých problémů, zodpovědnost. Moc dobře si uvědomujeme, jak náročné to mají ředitelé našich spolupracujících škol, a tak jsme pro ně zorganizovali dvoudenní pobyt v Prostějově, kde sídlíme. V Hotelu Tennis Club se tak sešli ředitelé i zástupci ze základních škol z různých koutů republiky, např. z Opavy, Holešova, Brna či Ostravy.

Jelikož jsou osobní vazby nenahraditelné, první den se odehrál v přátelské atmosféře plné zábavy. Možnost zahrát si badminton či bowling nadchla všechny přítomné a většina se do pohybových aktivit vrhla s velkou chutí. Odpoledne bylo zakončeno večeří, u které se strhla diskuze na téma současného  školství.

Druhý den byl věnován především školení pod vedením zkušené lektorky Ireny Hoškové, která v oblasti školství působí celý život. „Hledáme vaše poklady, to, co ve vás je,“ uvedla na úvod. Účastníci pracovali v týmech a postupně odkrývali tajemství neuro-lingvistického naprogramování člověka, tipy, jak probourat stereotypy ve výuce a jak se stavět k pedagogům. „Doba je jiná, děti jsou jiné. Většina je přehlcena informacemi, téměř se nedostanou ke slovu. Pracujme v týmech, aby děti sdílely svůj názor, uměly se vyjadřovat, komunikovat,“ nabádala lektorka a dodala: „Prostředí nemůžeme změnit, ale můžeme změnit sebe. Stačí tak málo. Práce s prostorem, naslouchání a vnímání emocí dětí.“

Školení se neslo v přátelské atmosféře a zadané úkoly splnili všichni ředitelé na jedničku. Na konci workshopu pak vznikla debata týkající se hodnocení žáků ve školách – zda hodnotit či nehodnotit. Té se ujal ředitel Světa vzdělání Tomáš Blumenstein.  Všichni účastníci nakonec přijali školení s úsměvem a odnesli si spoustu nových poznatků – ať už přímo ze semináře či od svých kolegů z jiných škol. A přesně o to nám šlo. Sdílení informací, výměna vlastních zkušeností, hledání cest, jak posunout školství kupředu a vyjít dětem více vstříc. Příští rok budeme akci určitě opakovat.

 

 

 

Posted in blog, newPost2 | Leave a comment

Výlet do nitra sopky

Výlet do nitra sopky

Planeta Země je neskonale zajímavý objekt ke zkoumání, nemyslíte? V tom se shodnou i naši žáčci, kteří se do takového bádání pustili s velkou chutí. Malí badatelé hledali odpovědi na otázky, proč vlastně vznikají sopky, jak asi funguje vesmír a co se skrývá v nitru naší planety. A práce jim šla pěkne od ruky. V týmech tak naši vědátoři plnili spoustu úkolů, počítali, hráli, četli, luštili i zkoumali. Za každý splněný úkol získali  za odměnu jednu věc, kterou mohli použít při závěrečném pokusu: výbuchu sopky. Aby toho nebylo málo, druhý den se žáci vydali přímo do terénu prozkoumat otickou sopku. Odměna za všechno úsilí pak byla opravdu lahodná: špekáčky opečené na ohni chutnaly lépe než kdy předtím.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Podzimní nálady ve verších

Podzimní nálady ve verších

Jemná práce s veršem, sebeprezentace, recitace – to vše přinesla našim žáčkům akce s názvem Podzimní nálady ve verších. Jako své hosty měli naši třeťáčci kamarády z vedlejších tříd. A všichni sklidili velký potlesk. Ono postavit se před publikum totiž není žádná hračka! Někteří básně předčítali, jiní recitovali zpaměti. Krásné dopoledne s uměleckým nádechem tak bylo příjemným zpestřením pro diváky i hlavní aktéry.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Lidské tělo jako na dlani

Lidské tělo jako na dlani

Spojení angličtiny, výtvarné výchovy i prvouky – takto by se dal popsat projektový den, který měl u žáků veliký úspěch. V týmech tvořili naši kreativci lidské tělo ve vší jeho kráse. Spolužáci si tak mohli prohlédnout trávicí soustavu, kosti, svaly i vnitřní orgány. A to vše v aglickém jazyce. Vznikla opravdu krásná díla, která oslnila nejednoho diváka.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Velikonoční pečení

Velikonoční pečení

Hodiny osobnostního rozvoje mohou přinést nejen pozitiva v řešení mezilidských vztahů, ale i něco dobrého na zub. Velikonoce jsou za dveřmi a je třeba v dětech udržovat krásné velikonočné tradice. Proto se naši žáci rozhodli, že se pustí do velikonočního pečení. K ruce jim  byla babička jedné z žákyň, která dopředu připravila kynuté těsto. Díky její pomoci to všem šlo pěkně od ruky. Vůně čerstvého pečiva se linula po celé školy. A ta chuť! Lahoda!

 

 


 

Posted in blog, opava | Leave a comment

Video Hranice

Posted in blog, informacni_schuzky_hranice | Leave a comment

Rozumět penězům je zábava

Rozumět penězům je zábava

Finanční gramotnost je důležitou součástí běžného života. Kdo umí zacházet s penězi, vyhne se spoustě problémům. Proto využíváme všechny akce, kde můžeme dětem běžný „dospělácký“ život přiblížit. Jedné takové akce se zůčastnili i naši prostějovští druháčci. Abeceda peněz, kterou organizuje Česká spořitelna, měla u žáků velký úspěch. Děti nejprve ve dvojicích vyrazily „do práce“, vydělaly si peníze, sestavovaly rozpočet a jejich úkolem bylo řešit výdaje, příjmy a šetřit. Na závěr se peníze na hrani proměnily v opravdové a měly se rozhodnout, zda budou šetřit do darovaneho prasátka nebo si koupí něco na památku.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Seznámení se školou

Seznámení se školou

Zápisy do prvních tříd se blíží a některé školy pořádají přípravná setkání s paní učitelkou. Výjimkou není ani naše 2.ZŠ v Holešově. Tam právě probíhá program pro všechny předškoláčky ( i ty, kteří budou součástí naší třídy). Děti si tak zazpívaly, zatančily, uvolňovaly zápěstí a díky seznamovacím hrám se o sobě něco i dozvěděly. Celým programem děti provázela sovička Kuki. Zatímco si děti užívaly nabité odpoledne, rodiče malých účastníků si prohlédli prostory školy.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Snaha žáčků si vysloužila odměnu

Snaha žáčků si vysloužila odměnu

První pololetí už je za námi a také naši žáčci si odnesli své pololetní vysvědčení. Děti získaly za svou snahu vysvědčení hned dvě – první od své paní učitelky  Zdeňky Drápelové a druhé od Světa vzdělání, na kterém byla známka z angličtiny a logiky. Pro 6 z nich bylo předávání obzvlášť významným okamžikem. Dostali totiž své úplně první školní vysvědčení. To bylo radosti! Třída byla nejen plná smíchu, ale i slz štěstí. Atmosféra plná dojetí zahřála všechny přítomné.

„Přejeme našim prvňáčkům, ať jim jde učení tak pěkně jako doposud a ať jim přináší jen radost!“

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Krásné prožití vánočních svátků

Krásné prožití svátků vánočních

Jako každý rok oslavili naši žáci Vánoce ve své třídě. Nejprve ozdobili stromeček, pak se s chutí pustily do cukroví, které přinesly z domu. Paní učitelka uvařila vánoční čaj, jehož vůně dokreslovala atmosféru Vánoc. Jak tomu tak bývá, děti se nejvíce těšily na dárky. Největší překvapení ovšem čekalo paní učitelku. Ta dostala od dětí velmi netradiční dárek – účast v anketě o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Krásné prožití vánočních svátků tak všechny zahřálo a vytvořilo tu správnou sváteční náladu.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Výlet plná zážitků

Výlet plný zážitků

V prosinci podnikli naši malí výletníci výpravu za dobrodružstvím. Nejprve děti navštívily řemeslnická obydlí v Hlinsku v Betlémě, kde viděly, jak dříve řemeslníci bydleli a žili. K ruce jim byla milá průvodkyně, která je seznámila s různými zajímavostmi. Další zastávka  pak byla na Veselém Kopci, kde žáci měli možnost zakoupit si tradiční vánoční ozdoby ve zdejších roubenkách, na které měli možnost nechat napsat věnování. Celý výlet byl zakončen v Restauraci Peklo v Čertovině, kde se děti naobědvaly. Návštěvu žáčkům zpestřilo vystoupení Čerta a Mikuláše.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Vstoupenín sklidilo velký úspěch

Vystoupení sklidilo velký úspěch

Naši žáci  secvičili vlastní umělecké číslo. Pod názvem BRANGERS 2036 nastínili v humorném hudebním šotu, jak se může vyvíjet jejich vlastní budoucnost. Využili toho, že jsou mimo jiné mimořádně muzikální a hrají na spoustu hudebních nástrojů a pracovali s písní INŽENÝRSKÁ ( promovaní inženýři ). Dokonce si vytvořili vlastními silami i kulisy a kostýmy. Po pilném nácviku se žáci dočkali zaslouženého potlesku.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

V angličtině jsme opravdu dobří!

V angličtině jsme opravdu dobří!

Anglický jazyk je důležitý pro komunikaci po celém světě. Protože si to moc dobře uvědomujeme, snažíme se angličtinu pomalu vštěpovat i našim nejmenším. Výuka formou hry děti moc baví a přezkoušení, které jednou za čas podstoupí, je pro ně velké dobrodružství. Testování našich druháčků a třeťáčků byla velká zábava! V první část, zaměřené na čtení a porozumění, žáčci vyplňovali pracovní listy a byli opravdu moc šikovní,. V druhé částí si děti vyzkoušely poslech a v poslední části své konverzační shopnosti. Žáci obdrželi CERTIFIKÁT o splnění 1. úrovně LEVEL 1 . Všech 12 žáků certifikát získalo a všichni měli obrovskou radost.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Praha dětem učarovala

Praha dětem učarovala

Výlet do velkého města udělal našim žáčkům velkou radost. Už samotná cesta vlakem byla velkým dobrodružstvím. V kupé vlaku děti řešily různé úkoly související s platbami za jízdenky, vzdálenosti mezi stanicemi, časem dojezdu apod. Také vyhledávaly města v turistické mapě a plánovaly, která z nich navštíví. Cesta tak rychle utekla a pro všechny byla přínosná. Potom se naši malí cestovatelé vydali poznávat krásy Prahy. Komentovaná prohlídka všechny žáčky nadchla a do hlavního města se určitě rádi vrátí.

 

 

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Učení hrou

Učení hrou

Učení v lavicích je nuda! Proto se snažíme zapojit naše žáčky do akce Podívejte se, jak si výuku užívají naši prvňáčci! Hejného metoda výuky matematiky probíhá nejen ve třídě, ale i na chodbě na schodišti Po boku žáčkům stojí plyšový kamarád Ferda. Práce na koberci je pro naše malé zvídálky mnohem příjemnější než v lavicích. Tam se odehrává většina výuky: například čtení či zkoušení smyslů. A co na to prvňáčci? „A tak si říkáme, jestli ty lavice vůbec potřebujeme. Ale vlastně ano. Ale jen někdy!!!“

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Věda v prostoru

Věda v prostoru

Naši druháčci se na jedno dopoledne stali malými vědci. Zúčastnili se programu „Věda v prostoru“, kde se dozvěděli všechno možné o složení vzduchu, chemických reakcích i míchání barev. S trpěliostí si vyslechli výklad dvou mladých průvodců a pak se s vervou pustili do několika pokusů. S úsměvem na rtech pak odcházeli zpět do školních lavic, plni nevšedních zážitků a nových vědomostí.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Bujaré pololetní oslavy

Bujaré pololetní oslavy

První pololetí je i za našimi prvňáčky. Po pětiměsíční píli si děti odnšesly domů krásná vysvědčení s jedničkami od shora až dolů. Součástí byla i písemná pochvala a vysvědčení s předměty Logika a Angličtina. Takové krásné výsledky bylo potřeba oslavit – dětské šampaňské teklo proudem.

Do třídy se za našimi prvňáčky přišli podívat také naši nejstarší žáci, kteří jsou pro ty nejmenší po celý školní rok jejich patrony – „Anděly strážnými“. Všichni prvňáčci dostali od svých kamarádů velikánskou pochvalu. 

 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

V hotelu Centrum se počátalo o sto šest

V hotelu Centrum se počítalo o sto šet

V Hranicích jsme pro milovníky matematiky uspořádali workshop Hejného metody výuky matematiky. Přišli nejen rodiče, ale i pedagogové z širokého okolí. Někteří Hejného metodu mají již zažitou, někteří se s tímto netradičním stylem výuky teprve seznamovali. V průběhu workshopu si všichni účastníci vyzkoušeli i své dovednosti — na pár chvil se vcítili do kůže žáčků a řešili různé úlohy. Hejného metoda se učí ve všech našich třídách, jelikož děti u matematiky přemýšlí, učí se pracovat s chybou a nebojí se nových výzev. Vzájemné diskuze v průběhu výuky je učí respektu vůči kamarádům a pomoci slabším. Hejného metoda tak má nejen aspekt vzdělávací, ale i lidský – a to se nám na ní moc líbí.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Video Kopřivnice

Posted in blog, informacni_schuzky_koprivnice | Leave a comment

Angličtina hrou

Angličtina hrou

Moc dobře víme, že angličtina je jazyk, který je potřeba nejen v pracovní sféře, ale například i na cestách. Proto klademe důraz na výuku anglického jazyka. Ve všech našich třídách se snažíme dopřát luxus rodilého mluvčího. V Holešově mají naši prvňáčci 1x za měsíc 3 hodinový blok s rodilou mluvčí a moc si tyto hodiny užívají! Žáčci formou her pomalu ale jistě přijímají tento cizí jazyk za svůj a moc je to baví 🙂

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Naše chytré tělo

Naše chytré tělo

Jak funguje naše tělo? Přesně na tuto otázku dostali názorné odpovědi naši pardubičtí žáci. Program „Mám chytré tělo“ byl promyšlený, pozitivní a povzbuzující. Malí posluchači si odnesli spoustu důležitých informací. Celý program se konal na základě příběhu Matěje. Žáci s chlapcem prožívali jeho trápení i šťastné rozuzlení. Děti na vlastní oči viděly, jak vlastně fungují naše plíce, srdce, ledviny, trávicí trakt a jaké dopady má na naše tělo stres.

 

 

 

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

V tělocvičně se zpívalo i tančilo

V tělocvičně se zpívalo i tančilo

Vystoupení Vladimíra Hrona pobavilo, rozesmálo a roztančilo celou tělocvičnu. Všichni si společně zazpívali hity jako „Lady karneval“, „Marnivá sestřenice“ či „Není nutno“. Na závěrečnou písničku „Hej baby“ se vlnili nejen žáci, ale i paní učitelky a asistentky.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Na výletě s Babičkou

Na výletě s Babičkou

Výprava našich třeťáčků a čtvrťáčků začala už ve školních lavicích, a sice přečtením úryvku z „Babičky“ od Boženy Němcové a zhlédnutím jejích filmových ukázek. Žáci se posléze vydali po stopách rodiny Proškových na Staré Bělidlo a k Viktorčinu splavu. Po vycházce všichni přivítali teplo adventního trhu, který se konal v budově mandlu. Následovala zastávka na trdelník na venkovním trhu a pak už naše panstvo zamířilo na návštěvu k paní kněžně.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Budoucnost v přímém přenosu

Budoucnost v přímém přenosu

Svět práce 2035+ jako na dlani! Volnočasové a vzdělávací centrum Technecium představilo našim žákům práci vývojářů, kteří vyrábí průmyslové stroje a roboty. Malí posluchači si tak mohli na vlastní oči prohlédnout robotickou ponorku či stratosférickou sondu. Naši žáčci se ovšem zapojili i do dění: stavěli z Lego Mindstrorms EV3 funkční auta a programovali roboty z Lega.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Pátky plné zábavy

Pátky plné zábavy

Podzimní projketové pátky proběhly v duchu pomoci bližnímu. „Vynálezci“ se zabývali objeme vynálezů, kteréí dodnes člověku usnadňují život. „Umělci“ se zase se zabývali terapetutickým účinkem umění na člověka a „Dobrovolníci“ zkoumali, jak mohou být lidé a zvířata prospěšní potřebným.

V rámci doprovodných akcí si pak žáci vyzkoušeli canisterapii, různé workshopy a v domově pro seniory si vyzkoušeli dobrovolnictví.

Všechny zkušenosti naši žáci předávají dál a celý projket pak uzavře beseda s dobrovolnicí, která vyučovala africké děti v Angole.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Hurá do lesa

Hurá do lesa

Aby byl návrat do školních lavic „milosrdný“, vyrazily třídy 4.D a 3.C hned první školní týden do lesů Podhůra nedaleko Chrudimi. Na čistém vzduchu a s posledními letními paprsky ve vlasech tak děti mohly zopakovat přímo v terénu poznatky o lese, které ještě prohloubily v rámci programu Mladý lesník.

Hravou formou se seznámily s náplní práce lesníka, s mapami, které lesníci používají, osahaly si všemožné pracovní náčiní i stroje, viděly naživo boj s kůrovcem a zahrály si třeba na lesní školku. Nejen, že si zopakovaly druhy stromů, ale také zkoumaly různé housenky a larvy, mraveniště, houby, uměle vytvořená jezírka nebo stopy zvěře.

Na závěr slunečného dopoledne si vyzkoušely například frotáž kůry stromů nebo jiné zábavné aktivity.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Prvouka s rodiči

Prvouka s rodiči

S prvoukou přišli našim olomouckým prvňáčkům pomoct samotní rodiče. V rámci tématu „Zaměstnání“ přišli představit svou práci hned dva tatínci: lékař a IT technik. Lékař seznámil naše žáčky nejen s tím, jak se stará o pacienty, ale dokonce jim pustil i video přistávajícího záchranného vrtulníku. IT technik pak dětem přiblížil historii počítačů a jeden počítač s dětmi o rozebral. Tatínci to v roli pedagogů zvládli opravdu na jedničku: děti zvědavě naslouchaly a horlivě se zapojovaly do všech aktivit.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Výlet za stromy

Výlet za stromy

Příroda je všude kolem nás a je škoda učit se o ní jen z knih. Proto naši žáčci vyrazili na čerstvý vzduch a učili se o přírodě v přírodě. Počasí bylo slunečné a děti ani nepoznaly, že se jedná o projektové  vyučování na téma listnaté stromy. Ve třídě se pak pilovalo a pilovalo. Naše malé dobrodruhy tohle učení moc baví a odnáší si z toho nejen cenné vědomosti, ale i krásné zážitky. 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Příjemné chvíle mezi knihami

Příjemné chvíle mezi knihami

Čtení je důležitou součástí vzdělávání dětí. Proto jsme vyrazili do knihovny a moc jsme si to mezi různými příběhy užili! 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Cesta za lívancem

Cesta za lívancem

Jak nakupovat v supermarketu? Jaké zboží tam naši žáčci najdou? Ve kterém oddělení? Kolik stojí rohlík nebo máslo? To všechno zjišťovali naši prvňáčci v celodenním projektu s krásným názvem „Cesta za lívancem“. Téma projektu bylo zaměřené především na Nakupujeme, hospodaříme. Žáčci za splněné úkoly získali suroviny, ze kterých si na závěr usmažili lívance. Během celého dne nad nimi držela patronát děvčata z 9. tříd, která přispěla radou i značnou pomocí v kuchyni. 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Den otevřených dveří pro rodiče našich žáků

Den otevřených dveří pro rodiče našich žáků

Chceme, abyste měli přehled o tom, co se děje u nás ve třídách. Proto pravidelně pořádáme Dny otevřených dveří. Jeden takový proběhl i u našich brněnských druháčků. Rodiče mohli nahlédnout do hodiny matematiky, logiky či angličtiny. Angličtina v pohybu a formou hry, matematika formou příběhu a logika na základě námi psaných učebnic (do kterých mohli nahlédnout i samotní rodiče). Chceme, abyste nám plně důvěřovali

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Sportem ku zdraví

Sportem ku zdraví

Nejen učení je důležité. Pobyt na čerstvém vzduchu a trochu pohybu přispívá k okysličení mozku a lepšími přemýšlení. Tak proč nevyrazit za zábavou, která může být přínosná! 🙂 Naši čtvrťáci navštívili curlingovou halu v Brně. Děti se do hry opravdu opřely. Mezi sebou soutěžilo celkem 6 družstev. Vše zajistila maminka jednoho z žáků, která hraje curling na republikové úrovni. Děti se nejen pobavily, ale za své úsilí získaly i krásné odměny. 

 

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Tradice o svátcích

Tradice o svátcích

Tradiční zvyky o svátcích jsou důležitou součástí naší kultury. Proto bychom to měli učit i naše děti. Naši žáci se zúčastnili programu „Tradiční české Vánoce“ a získali tak ucelený přehled o historii i všech zvycích. Děti si vyrobily i voňavé „bomby“ do koupele, takže si odnesly krásný dáreček pro své blízké. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Mikuláš na zámku

Mikuláš na zámku

Den sv. Mikuláše  je plný napětí a očekávání. Všechny děti se těší na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Naši prvňáčci se s nimi ovšem už potkali, a sice na zámku Dolní Kounice. Děti se nejdříve seznámily s peklem, kde musely plnit čertovské úkoly a kde se naučily různá kouzla. Pak pokračovaly do nebe, kde dostaly balíček s dobrotami. Celý program byl završen tvořivou dílnou. Tam naši žáčci vyrobili roztomilé čertíky.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Vánoční radost v domově seniorů

Vánoční radost v domově seniorů

Období svátků je nejen obdobím blízkých setkání, ale i příležitostí udělat někoho druhého alespoň na okamžik šťastným. A přesně to se dnes podařilo našim brněnským třeťáčkům, kteří navštívili se svým vánočním koncertem domov seniorů. Děti zahrály na flétny, klavír, klávesy i housle, zatančily balet a zazpívaly koledy. Přidala se k nim většina babiček a dědečků, kterým se v průběhu představení leskly v očích slzy. Dopoledne plné emocí zakončili naši žáčci rozdáním dárků všem klientům, včetně těch upoutaných na lůžko. Dodali tak domovu vánoční jiskru a udělali radost mnoha lidem. A o tom přece Vánoce jsou

Posted in blog, brno | Leave a comment

Přiblížení přírodě

Přiblížení přírodě

Naši třeťáčci  se pořádně pustili do přírodovědného studia. Navštívili Dům dětí a mládeže Bystrouška, kde se dozvěděli spoustu nových informací o rostlinách i zvířatech. Dokonce se z nich na chvíli stali malí detektivové! A jaký zážitek byl pro naše výletníky nejzajímavější? No přece mazlení se zvířátky! Bystrouška má totiž na konci svého programu pro děti připravené překvapení: živého králíčka, myšky a křečka.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Zkoumání vody v laboratoři

Zkoumání vody v laboratoři

Naši brněnští třeťáci se na jedno dopoledne stali malými chemiky. Dozvěděli se, z čeho se skládá voda a na vlastní oči si vyzkoušeli její soudržnost. Díky několika pokusům se opravdu vcítili do rolí laborantů a program „Voda v pohybu“ si náramně užili. Nakonec si děti ozdobily okrasný papír a utkaly se v bublinkové soutěži.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Prozkoumávání vesmíru

Prozkoumávání vesmíru

Naši páťáci vyrazili do brněnského planetária na program Cesta Sluneční soustavou 2D, čímž završili svůj měsíční projekt s tématem vesmír. Virtuálně se podívali na Měsíc a některé další planety sluneční soustavy, prohlédli si souhvězdí noční oblohy a dozvěděli se spoustu dalších zajímavých informací.  Plni nových zážitků se pak vydali na dobrodružnou cestu vlakem a MHD, kterou si náramně užili. 
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Čtvrťáci zkoumali místní architekturu

Čtvrťáci zkoumali místní architekturu

Naši ostravští čtvrťáci se vydali na průzkum svého okolí. To jim nabídlo několik kulturních památek, které se mohou chlubit svou jedinečnou architekturou. Děti se zaujetím pozorovaly nejen detaily budov, ale i urbanistický celek. Dozvěděly se i historické zajímavosti o části obce, ve které chodí do školy. Z celého dny si malí průzkumníci odnesli nejen kulturní přehled o svém okolí, ale po cestě do školy si zopakovali i dopravní značky. 

 

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

V Holešově proběhly informační schůzky

V Holešově proběhly informační schůzky

Na 2. Základní škole v Holešově jsme přivítali rodiče z Holešova a okolí. Na dotazy rodičů jsme byli připraveni všichni: paní ředitelka Helena Moravčíková, zástupkyně ředitelky Hana Hlobilová, třídní učitelka současných prvňáčků Kateřina Zacharová, paní učitelka budoucích prvňáčků Andrea Krejčí i ředitel našeho spolku Tomáš Blumenstein. Zájemcům jsme představili náš koncept a poté následovala diskuze mezi všemi přítomnými. Rodiče se tak dozvěděli, co od nás mohou očekávat a co vše nabízíme. Přátelská atmosféra dala prostor pro spoustu dotazů a všichni odcházeli spokojení a plni nových informací. 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Čekají nás informační schůzky

Čekají nás informační schůzky

Pro rodiče budoucích prvňáčků pořádáme každý rok informační schůzky. Na těch se všichni zájemci dozví, co od nás můžou očekávat a jak náš koncept vlastně funguje. Na schůzkách se představí ředitel Světa vzdělání Tomáš Blumenstein, který přítomné seznámí s naší organizaci a zodpoví všechny dotazy. Pokud uvažujete nad tím, že se stanete součástí Světa vzdělání , přijďte se podívat na informační schůzky a zjistěte více informací.

HOLEŠOV – 2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA HOLEŠOV – úterý 7. ledna 2020 v 16.30

BRNO – ZŠ KŘÍDLOVICKÁ – úterý 14. ledna v 16.30

OSTRAVA-HRABŮVKA – ZŠ PROVAZNICKÁ – středa 15. ledna 2020 v 17.00 

OLOMOUC – ZŠ ŘEZNÍČKOVA – pondělí  20. ledna 2020 v 17.00

PARDUBICE – ZŠ STAŇKOVA –  úterý 21. ledna 2020 v 16.30

BŘECLAV – ZŠ SLOVÁCKÁ – pondělí 3. února v 17 hodin

KOPŘIVNICE – ZŠ 17. LISTOPADU – středa 5. února 2020 v 17.00 

 PROSTĚJOV – ZŠ DOKTORA HORÁKA – Čtvrtek 6. února 2020 v 18 hodin.

 

Posted in blog | Leave a comment

Návštěva asistenčního pejska

Návštěva asistenčního pejska dětem ukázala, jak se chovat k nevidomým

Naši prvňáčci měli vzácnou návštěvu. Na jedno dopoledne se k nim přišel podívat asistenční pes Marvel, kterého přivedla jeho nevidomá panička Petra Bezáková. Děti se seznámily s postupem, jak se ze štěněte stane asistenční pes, co všechno se musí naučit a jak důležitá je spolupráce s jeho pánem. Žáčci se také dozvěděli, jak takový asistenční pes svému nevidomému parťákovi pomáhá a v čem všem mu je oporou. Naši prvňáčci získali i informace, jak se vlastně chovat k nevidomým lidem a jejich pejskům.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Svátej Svátého Martina jsme oslavili závodem

Svátek Svatého Martina jsme oslavili závodem

Svátek svatého Martina naši prvňáčci oslavili s noblesou. Přípravy na tento svátek probíhaly již týden před vypuknutím oslav, a to tím, že si žáčci ve výtvarné a pracovní výchově vyrobili vlastního koníčka. Děti se nejdříve díky pracovním listům seznámily se svatomartinskou tématikou a potom vyrazily do okolí školy, kde pomáhaly pasáčkovi najít koně. Po úspěšném nalezení se pak prvňáčci utkali ve Svatomartinském dostihu. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Samostatná práce na projektu se vyplatí

Samostatná práce na projektu se vyplatí

Učitel před tabulí se svým hodinovým výkladem? Ani náhodou! U nás to vypadá úplně jinak: šrum ve třídě, živá diskuze, samostatnost. Podívejte se na video z olomoucké školy, kde naši druháčci pracovali na projektu „Lidské tělo“. 

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Žáci odkryli tajemství přírody

Žáci odkryli tajemství přírody

Byl objeven záhadný plod. Děti se vyptávaly, co že to je, a odpověď? Tu si přece umí najít samy! Plod vypadal jako limetka. Ale limetka v parku v Ostravě? To přece není možné. Žáci zkoumali, hledali v knihách, pitvali, čichali, volali panu lesníkovi, ochutnávali, psali své hypotézy… Až přišli na tu velkou záhadu. V rukou se jim hřál plod ořešáku černého.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Hlavolamy pro nás nejsou problém

Hlavolamy pro nás nejsou problém

Seznámení s vesmírem, řešení hlavolamů i zhlédnutí divadelního představení – tohle všechno zažili naši olomoučtí žáčci v Pevnosti poznání v Olomouci. A čekalo je také příjemné překvapení! Setkali se zde se svými prostějovskými „kolegy“ ze třetí třídy.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Návrat do minulosti

Návrat do minulosti

Letos je to 30 let od sametové revoluce. Mladší ročníky znají období komunismu pouze z knih. V naší brněnské škole se k tomu postavili zcela jinak. Děti se po celý týden učily přesně tak, jak tomu bývalo kdysi. Nechybělo ani korzování po chodbách. Každá třída měla vlastní program, který se snažil dětem osvětlit období socializmu: dlouhé fronty, cenzura, pionýrské šátky i problém vycestovat. Žáci zhlédli krátké filmy, pracovali na různých projektech a na několik dní se vrátili v čase. Cílem celého projektu bylo dětem ukázat, jak křehká je svoboda a jak moc si jí musíme vážit. Žáci si zažili dobu minulou a obdivovali krásné staré hračky, aktovky, fotoaparáty apod., které byly vystavené v tělocvičně školy. 

Posted in blog, brno | Leave a comment

Den laskavosti se slavil i u nás

Den laskavosti se slavil i u nás

Naši brněnští třeťáčci se zapojili do Dne laskavosti. Uklidili okolí celé školy a celý den si povídali, co si pod tímto pojmem představují. Dokonce dostali krásný domácí úkol: vykonat nějaký laskavý skutek pro své rodiče Odměnou jim byl nejen dobrý pocit, ale i diplom „Jsem laskavec“.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Podporujme nadané

Podporujme nadané

Na podzim se uskutečnila schůzka ředitele našeho spolku Tomáše Blumensteina, ředitelky 2. základní školy Holešov Heleny Moravčíkové a  šéfredaktora Kroměřížského deníku Jakuba Omelky. Otázky týkající se nedostatečné podpory nadaných dětí, vášnivá diskuze zaměřující se  na současné školství – tohle všechno se v prostorách základní školy probíralo celé dopoledne. Na základě této schůzky vznikl v Kroměřížském deníku článek, který se zabývá problematikou školství a široké veřejnosti představuje koncept Světa vzdělání. Podívejte se: https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/skoly-nedostatecne-podporuji-nadane-deti-20191119.html?fbclid=IwAR3wE5NsLDGTGCWc9sJAhqIghJYEC3D8PER7oTU5mwdKZnDdlzECs87h1h0

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Školáci si užili předvánoční atmosféru

Školáci si užili předvánoční atmosféru

Holešovská škola slavila jedno z nejkrásnějších období v roce, advent. Chodbami se linula vůně perníčků, v jednotlivých třídách byly připraveny tvořivé dílničky a v suterénu školy byla k dispozici keramická dílna. Vánoční program zpestřilo vystoupení školního sboru, který zapěl vánoční písně, a loutkové představení školního divadélka Kaštánci. Tvořivých dílniček se zúčastnili i naši prvňáčci, kteří vytvářeli výrobky s vánoční tématikou – betlém, vánoční stromeček, hvězdu či andílka. Vánoční atmosféra byla cítit z každého kouta a rodiče i děti opouštěli budovu školy až ve večerních hodinách. 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Návrat do prvohor

Návrat do prvohor

Naší prostějovští páťáci se zúčastnili přírodovědného programu Kamínek. Seznámili se tam nejen s geologickými obdobími planety Země, ale na vlastní kůži si osahali zkamenělé přírodniny z prvohor, vyzkoušeli si hmatovou paměť a zopakovali si minerály i horniny. Na závěr si pořádně protáhli tělo při pohybové hře na zahradě ekocentra. Žáci byli nadšení, plní nových vědomostí a ještě příjemně unavení.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Dobrodružství v jaderné elektrárně

Dobrodružství v jaderné elektrárně

Společný  výlet pro rodiče s dětmi? Pro nás žádný problém! Vybrali jsme netradiční místo, jadernou elektrárnu Dukovany. Naši třeťáci tak zažili nezvyklou podívanou, kde se seznámili s výrobou elektřiny, s její historií, a také zjistili, jaké dopady na přírodu mohou mít různé druhy elektráren. To všechno zábavnou formou. Atmosféru prohlídky průběžně vylepšovaly 3D modely, které byly doplněné animací například uranového dolu, hlavní části reaktoru či skladu použitého paliva. Exkurze byla zajímavá nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Ti se mimo jiné dozvěděli, že senzory monitorující radiaci v elektrárně detekují i slabé záření mobilních telefonů a tím mohou vyřadit z provozu určitý model reaktoru. Všichni z výletu odjížděli nadšení a plni nových informací, které jen tak někdo nezná.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Den s Kelty

Den s Kelty

Naši třeťáčci a čtvrťáčci se vydali za velkým dobrodružstvím! Strávili celý den s drsnými Kelty a vrátili se tak o několik tisíc let v čase. Přenesli se do doby železné, kterou je provedli pravěcí průvodci. Děti si na vlastní kůži vyzkoušely střelbu lukem i bitvu s měkce upravenými zbraněmi a štíty, ochutnaly keltské speciality a vyrobily si vlastní mince. Země Keltů ovšem nebyla jediným zastavením našich malých dobrodruhů. Pěšky se potom vydali na nasavrcký zámek, kde je paní průvodkyně obohatila o historické perličky. Všechny informace si pak žáci zopakovali během odpoledne a navzájem se tak utvrdili v nových znalostech. 

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Veselými obrázky přinášíme radost

Veselými obrázky přinášíme radost širokému okolí

Všichni naši prvňáčci vyrazili do ulic zkrášlit šedivé chodníky. Svými veselými obrázky rozzářili místní park. Na výstavu pod širým nebem se byli podívat blízcí našich dětí, ale i kamarádi z vyšších ročníků. Děti se při své tvorbě také potkaly s předškoláčky a školkáčky, se kterými navštěvovaly mateřskou školu ještě před pár měsíci. Setkání to bylo plné radosti a nadšení. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Svět filmu jako na dlani

Svět filmu jako na dlani

Že byste chtěli někdy na vlastní oči vidět, jak se natáčí film? Naši třeťáci se dokonce stali hlavními aktéry! Do školy totiž přijeli natáčet dětský pořad Šikulové a hlavními hvězdami byli naši žáci. Tvořilo se, vyrábělo, povídalo, smálo… Při tvoření dětem nad hlavami klapal „kalpkař“ a zvukař, za zády jim pobíhali kameramani a všechno měla pevně v rukou paní režisérka.  S výrobky pomáhali dětem nejen moderátoři Iva s Janem, ale i dvě výtvarnice. Děti si ušily deku na hračky, vyrobily pro maminku krabičku na prstýnky a do svého pokojíku věšák na výkresy a držák na pastelky.  Pro všechny to byl jedinečný zážitek, na který jen tak nezapomenou. A vysílání, které se uskutečnilo 2. listopadu a sledovala celá škola.

 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Historie a nuda? Ani nápad!

Historie a nuda? Ani nápad!

Prváčci a druháčci spojili své síly a vypravili se na společné dobrodružství. Cílem byl státní zámek Raduň, který ve středověku plnil funkci hradu, a až od 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Děti byly velikostí honosného zámku nadšeny. U vstupu na ně čekala kněžna Wanda a komorník, kteří jim odkryli všechna zákoutí krásného zámku. Žáčci nedali kněžně ani chvílí vydechnout. Neustále se pídili po odpovědích na své dotazy a o tomto kouzelném místě se chtěli dozvědět co nejvíce. Naši výletníci si díky dobovému inventáři dokázali představit, jak vypadal život na přelomu 19. a 20. století. Nouze nebyla ani o zvířecí exponáty. Děti si mohly prohlédnout paroží, roh velryby narval i krunýř karety obrovské. Nejvíce naše průzkumníky zaujaly zámecké sklepy. Děti obdivovaly tloušťku zdiva a užívaly si akustiku prostoru. Už teď se všichni těší na další objevování historických míst v okolí.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Děti odkryly svou uměleckou duši

Děti odkryly svou uměleckou duši

Venku už je sychravo, a tak se naši prvňáčci vydali do loutkového divadla. Po několika krátkých legračních scénkách, kdy si děti zazpívaly a nasmály se, se vyrazilo do tvůrčí dílny. Každý si promyslel vlastní plošnou loutku, na které několik desítek minut usilovně pracoval. Loutky byly kouzelné! Na stole tvůrčí dílny se objevily princezny, pobíhali zde jednorožci i  dinosauři, ťapkala zvířátka, ale vznikl i pošťák či kamarádka Lucinka. Ke každé loutce si naši umělci vymysleli i prostředí. Na něm pak před obecenstvem sehráli svůj vymyšlený příběh. Na prknech, co znamenají svět, se tak potkali blízcí přátelé, slon z Afriky i hrdinové z animovaných filmů. A příběhy to byly vskutku promyšlené! Děti si své výrobky mohly vzít domů, což jim udělalo obrovskou radost. A několik dní učily tuto techniku své kamarády z jiných tříd. Celou školu tak zaplnily plošné loutky všech barev a velikostí. 

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Malí lékaři

Malí lékaři studovali lidské tělo

Bílé pláště, prohlížení rentgenů i vytahování orgánů z makety lidského těla – tohle všechno si vyzkoušeli naši prvňáčci, kteří se vydali na interaktivní výstavu Lidské tělo. Děti již na začátku expedice dostaly bílé pláště a mohly se svými průvodkyněmi, studentkami střední zdravotní školy, vyrazit objevovat taje lidského těla. Celá výstava byla založena na diskuzích a děti tak mohly ukázat své vědomosti týkající se lidských kostí i orgánů. Velkou radost malým lékařům udělal i účastnický diplom, který ihned po skončení výstavy obdrželi. Děti nejvíce zaujala demonstrace fungování a vzájemného ovlivňování pohybu plic a bránice, průchod lidským mozkem a vytahování orgánů z makety lidského těla. Na chvíli si tak na vlastní kůži vyzkoušely, co obnáší práce lékaře. Žáčci si na výstavě vyzkoušeli své smysly i jemnou motoriku a odnesli si spoustu nových informací

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Děti rozdávaly radost seniorům

Děti rozdávaly radost seniorům

„Laskavost plodí laskavost“. I tohle heslo je pro nás důležité, proto se snažíme do podobných projektů zapojit i naše žáky. 13. listopadu se slaví právě laskavost. A naši prostějovští druháčci ji oslavili spolu se seniory, kteří žijí v domově důchodců v Prostějově. Svým vystoupením, které zahrnovalo zpěv, divadelní scénky i tanec, dojali nejednoho dědečka a babičku. Senioři se zasmáli, pobavili a někteří se dokonce dojetím rozplakali. Setkání to bylo plné emocí a prožitků, na které ani jedna strana jen tak nezapomene. Na závěr naši žáčci obdarovali každého v sále drobností, kterou sami vytvořili. Prasátko tak má seniorům přinést spoustu radosti a štěstí.  Děti se do projektu s názvem „Jsem laskavec“, kterou pořádá nadace Karla Janečka, zapojily již podruhé. Na vystoupení se pečlivě připravovaly. Samy se dokonce podílely na výrobě kulis a kostýmů, které byly opravdu na vysoké úrovni. Díky těmto projektům můžeme dělat svět lepší. Vždyť „pohlazení, úsměv a dobré slovo přece nic nestojí“ (slova třídní učitelky našich druháčků Lenky Kopecké).

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Na jeden den farmářem

Na jeden den farmářem