Blog

BLOG

BLOG

Žáci z Opavy šijí o sto šest

Žáci z Opavy šijí o sto šest

Nikdy není na škodu naučit se i něco hezkého, co využijeme při každodenních činnostech. Co takhle si něco něco praktického ušít? Naši třeťáčci z Opavy se tohoto úkolu zhostili bravurně! V pracovních činnostech se od začítku roku pustili do šití roušek i prostírání s potiskem. Nakonec si i vlastnoručně připravili okraje a na šicím stroji vytvořili tašky na knihy. Jednou měsíčně totiž děti navštěvují místní knihovnu, tak aby se jim knihy dobře nesly. Krásná práce!

Posted in blog, opava | Leave a comment

Zimní radovánky

Zimní radovánky

Určitě si všichni užíváte sněhovou nadílku. Ale největší radost z bílé peřiny mají děti. V Hranicích nám taky nasněžilo a naši hraničtí prvňáčci hned využili situace a vydali se na čerstvý vzduch. Vždyť s okysličeným mozkem se mnohem líp přemýšlí!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Střípky z naší holešovské školy

Střípky z naší holešovské školy

Holešovská televize natáčela v místních školách a nevynechala ani naši spolupracující 2. Základní školu v Holešově. Prohlédněte si naše paní učitelky, paní ředitelku i krásnou historickou budovu, ve které se vzdělává další generace. Video můžete zhlédnout zde, od 4. minuty a 57. vteřiny se představí 2. ZŠ, kde se učí naši prvňáčci a druháčci.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Angličtina 1. třída Prostějov

Angličtina s radostí

Naši prostějovští prvňáčci se učí velmi rychle. S rodilým mluvčím zažijí v hodinách angličtiny spoustu legrace. Takový anglický vláček, který jede poznávací okruh třídou, je prostě originální! Podívejte se, jak si naši žáčci hravě poradí s anglickou konverzací. Už po půl roce.
Pozn. Omlouváme se za kvalitu nahraných videí, slouží pouze pro ukázku a jsou nahrána lektorem přímo „v akci“, mobilním telefonem. Děkujeme za pochopení.
(Klikněte dvojklikem na obrázky dole)

 

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Píše se o nás i v Moravskoslezkém kraji

Píše se o nás i v Moravskoslezkém kraji

V současné době máme navázanou spolupráci s několika školami po celé republice. V Moravskoslezkém kraji jsme si za partnery vybarli ZŠ Provaznickou v ostravě-Hrabůvka a ZŠ Englišovu v Opavě. Spolupráce s oběma školami je na vysoké úrovni a my jsme opravdu rádi, že se nám daří podporovat šikovné děti i v Moravskoslezském kraji. Celý článek najdete zde: https://polar.cz/zpravy/pr/11000014957/jak-vybrat-skolu-pro-nadane-deti

Posted in blog, opava, ostrava | Leave a comment

Elementor #5566

Posted in blog | Leave a comment

Názor rodičů Ostrava

Co na Svět vzdělání říkají rodiče? Ostrava

Jak jsou s naším konceptem spokojení rodiče? Poslechněte si názor dvou maminek, které mají své děti v naší třídě v Ostravě. Stačí kliknout na obrázky.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Kopřivničtí prvňáčci zbožňují matiku

Kopřivničtí prvňáčci zbožňují matiku

Letos v září jsme otevřeli další první třídu v Kopřivnici. A prvňáčkům se daří skvěle! Učivo je pro ně zábava a v rámci výuky je vždycky čas si hrát. Vždyť hrou se nejlíp učí!  Děti ke svým aktivitám využívají prostornou třídu plnou lákavých pomůcek a pohodlných křesílek. Mezi oblíbené předměty našich žáčků patří matematika. Počítání s pohybem a v pohádkových prostředích je totiž skvěle strávený čas.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Svět vzdělání z pohledu učitele – Ostrava

Co na Svět vzdělání říkají učitelé? Ostrava

Co na náš koncept říkají pedagogové? Poslechněte si názor naší třídní učitelky Mgr. Moniky Delinčákové, která pro nás učí ostravské druháčky na ZŠ Provaznické. Stačí kliknout na první obrázek.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Naši žáci zazářili

Naši žáci zazářili

Letos se uskutečnil již 13. ročník logické olympiády pro děti. Do soutěže se letos zapojilo přes 63 000 soutěžících. V kategorii A se na prvních 10 místech umístili hned 3 žáci z našich tříd! Je to obrovský úspěch! Gratulujeme!!
Rádi bychom pogratulovali i všem řešitelům, kteří nám udělali svou účastí obrovskou radost. Těší nás, že se děti nebojí vyzkoušet tento druh aktivity. Všichni šli do olympiády s velkým nasazením a za to jim patří velký dík. Také děkujeme všem organizátorům a rodičům, kteří děti v jejich zápalu podporují.
Žáci základních a středních škol dostávají v logické olympiádě příležitost seznámit se s neobvyklými úkoly, hledat různá řešení a vyzkoušet si vlastní logické myšlení. Nejen, že při řešení těchto úloh procvičí své schopnosti, ale naučí se pracovat samostatně a kreativně.
Zdroj fotografií: https://www.logickaolympiada.cz/

Posted in blog | Leave a comment

Matematika hrou

Matematika hrou

V tomto školním roce jsme otevřeli novou první třídu v Hranicích. A našim hranickým prvňáčkům se vede výborně! Hejného metoda výuky matematiky žáčkům svědčí. Počítání je pro ně velká zábava. Učení jim tak jde hladce a s úsměvem. Podívejte se, jak to našim prvňáčkům jde pěkně od ruky. 

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Brněnští prvňáčci slavili s vánočním Milošem

Brněnští prvňáčci slavili s vánočním Milošem

Logikou v našich třídách provází oblíbený sloník Miloš. Právě s Milošem děti objevují svět a řeší zapeklité hádanky. Je to kamarád do nepohody, kterého mají vždy po ruce. A ani vánoční svátky se Milošovi nevyhnuly. On sám je má moc rád, proto se oblékl do vánočního kabátku. Děti byly nadšené. Jako dáreček získaly záložky do knihy přímo se svým oblíbeným hrdinou. Záložky jim osobně vytisknul jejich učitel logiky David Janoška, který dárek vytvořil na 3D tiskárně. Dětem se vánoční veselí moc líbilo: nejen díky hezkému dárku, ale úsměv na rtech jim vykouzlila i vánoční podoba jejich sloního kamaráda.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Vánoční překvapení pro učitele

Vánoční překvapení pro učitele

Protože si vážíme tvrdé práce našich pedagogů, rozhodli jsme se i jim nadělit pod stromeček hezký dárek. Robert Čapek, autor několika publikací, školní psycholog a lektor, nám vlastnoručně podepsal svou knihu „Moderní didaktika“. Tu jsme poslali našim třídním učitelům. Doufáme, že jsme jim tímto dárkem udělali radost a kniha jim bude dobrým rádcem, vodítkem nebo inspirací. Tímto děkujeme všem našim třídním učitelům, pro které tento rok nebyl vůbec jednoduchý. Děkujeme za jejich trpělivost, snahu i odhodlání.

Posted in blog | Leave a comment

Perníčkování v Hranicích

Perníčkování v Hranicích

Vánoční svátky zcela pohltily i hranickou základní školu. Naši hraničtí prvňáčci se s chutí pustili do pečení perníčků. A že jich bylo hromady! Chodbami se linula překrásná vůně, která všechny kolemjdoucí vtáhla do sváteční atmosféry. Děti byly moc šikovné. Nejen, že perníčky upekly, ale krásně po sobě uklidily a perníkové balíčky donesly domů na ochutnání.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Chutné vánoční zpestření

Chutné vánoční zpestření

Sváteční atmosféra doputovala i k našim páťákům do Pardubic. Protože v průběhu celého prosince se v hodinách anglického jazyka především opakovalo a probíhaly přípravy na testování FLYERS, které žáky čeká na konci února, bylo třeba trošku vydechnout. Na vánoční hodině angličtiny napsali žáci krásná vánoční přáníčka svým spolužákům a pustili se do vánočních dobrot. Žáci si navzájem představili suroviny, ze kterých jídlo vytvořili, a pak se s chutí vrhli na vánoční hostinu.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

V Prostějově se už nadělovalo

V Prostějově se už nadělovalo

Naši prostějovští třeťáčci si užili školní Vánoce se svými kamarády. Pod krásně nazdobeným stromečkem našli i úžasnou nadílku: knihu „Staré pověsti české pro školáky“. Děti byly z dárečků nadšené a ihned se vrhly do čtení. Některé z nich knihu přečetly jedním dechem. Vědomosti, které z ní zábavnou formou získaly, určitě využijí například ve vlastivědě. Ježíšek tak žáčkům nadělil hezký praktický dárek.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Vánoce prvňáci Prostějov

Prvňáčci z Prostějova si předvánoční čas maximálně užili

V první třídě se vánoční svátky slavily ve velkém! Děti zdobily, strojily, rozbalovaly dárečky, vytvářely krásná osobní přání, kouzelně vyzdobily třídu a u toho všeho stihly ještě počítat. Palec nahoru!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Tajemný Mikuláš v Olomouci

Tajemný Mikuláš v Olomouci

Mikuláš, čert i anděl zavítali také k našim prvňáčkům do Olomouce. Třída už tak byla plná malých andílků, čertíků, které doprovázel malý Mikuláš. Všechno to začalo řinčením řetězů za dveřmi… Děti s napětím čekaly, co se bude dít. Za dveřmi však našly jen dopis, ve kterém stálo, že si čert zapomněl roušku, a proto nemohli dovnitř do třídy. To je ale pako! Přesto děti ve třídě přednesly básničku, a to tak nahlas, aby ji Mikuláš slyšel kdekoliv. A děti? Ty získaly za svůj skvělý výkon sladkou odměnu.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Návštěva z nebe i z pekla

Návštěva z nebe i z pekla

Za našimi prvňáčky z Kopřivnice přijela vzácná návštěva. Kromě Mikuláše a čerta Patrona se dostavil i sám Lucifer, Černochlup, Koumes, Vilibald a Mezoul. Čertí rojení se konalo za přítomnosti Belzebebky, Mefistky a Filištíny. Nikdo neskončil v pekelných kotlích, jelikož bezpečí všech zúčastněných zajišťovaly dobrosrdečné andělky. Celé dopoledne se vyrábělo, luštilo, vybarvovalo a tancoval se čertí tanec. Čerti překonali sami sebe a vyslechli si zprávy z Nebeského zpravodaje, kde se dozvěděli o zmizení Ježíška, po kterém pátrá Nebeská detektivní kancelář nejen v nebi, ale také na zemi. Snad se Ježíšek do Štědrého dne najde, ať mohou všichni lidé v klidu rozjímat.

Posted in blog, koprivnice, newPost2 | Leave a comment

Prosinec plný zážitků

Prosinec plný zážitků

V prosinci se naši břeclavští druháčci opravdu nenudili. Napříč tímto svátečním měsícem zažili spoustu zajímavých událostí: učili se s Mikulášem, užili si bubenický workshop, kde se poddali rytmu hudby, a přímo ve třídě je navštívili chlupatí kamarádi v rámci projektu „Není pes jako pes“. Nabitý program děti nadchnul a všichni se těší na další společné zážitky.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Představení vlastních projektů mělo velký úspěch

Představení vlastních projektů mělo velký úspěch

Distanční výuku zvládli naši holešovští druháčci na jedničku. Nejen, že svědomitě plnili zadné úkoly, ale navíc pracovali na vlastních projektech. Tématem byli savci, ptáci a hmyz. Děti si samy vyhledaly informace v různých encyklopediích, naučných knihách i na internetu. A výsledné práce jsou dechberoucí! Krásné obrázky, zajímavé texty i nápady. Žáčci se tak v rámci prezenční výuky pochlubili se svými výtvory, které prezentovali před svými kamarády.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Prezentace v angličtině? No problem

Prezentace v angličtině? No problem

Naši páťáci z Prostějova si na vlastní pěst připravili přehlídku dopravních prostředků – a celou v angličtině! Před svými spolužáky každý z nich představil svůj oblíbený autobus, auto, motorku, loď, letadlo apod. Kamarádi se však nedozvěděli jen obecné informace, ale seznámili se například i s historií či oblíbenou značkou dopravního prostředku. Žáci si celý projekt připravili úplně sami. Jak vidíte, každý prezentaci pojal po svém. Někdo se očima opíral o text, který zpracoval na základě encyklopedií, knih a internetu, jiný se rozpovídal a k ruce mu byl model, který vlastními slovy popisoval. Angličtina šla našim páťákům jako po másle! Prezentaci zvládli na výbornou a náš lektor se tetelil blahem. Na konci hodiny všechny odvážné žáky hlasitě pochválil a upřímně jim zatleskal.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

O dětech, výuce i učitelích

O dětech, výuce i učitelích

O distanční výuce a celkově výuce nadaných dětí v ČT24 s Tomášem Blumensteinem, ředitelem našeho spolku.
(Téma najdete zhruba v 10. minutě a 50. vteřině. )
Zhlédněte zde: Studio ČT24 — iVysílání — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Posted in blog | Leave a comment

Z naší nové učebnice se radují všichni druháčci

Z naší nové učebnice se radují všichni druháčci

Pokračování naší učebnice LOGIKY je na světě! Všichni naši druháčci se pustili se sloníkem Milošem do putování po Evropě. A užívají si to na maximum! V první třídě už viděli kus světa, v prvním díle jim totiž Miloš ukázal krásu všech kontinentů. Teď prozkoumávají zákoutí Evropy a řeší přitom různé zapeklité úlohy. Učebnice nám přišly před pár týdny. Naši učitelé logiky, Tereza Foltýnová a David Janoška, jsou zároveň autory knih. Kvůli pandemii byla cesta našich učebnic do škol trošku trnitá. Ale teď už je všechno v pořádku a naši žáčci mají z nových učebnic velikou radost. A my s nimi!

Posted in blog, brno, newPost1 | Leave a comment

Vášniví čtenáři z 2. třídy

Vášniví čtenáři z 2. třídy

Před rokem dostali naši prvňáčci z Holešova svou první knížku – Slabikář. Před prvním prolistováním se děti zakously do dortu ve tvaru Slabikáře, aby jim šla práce s knihou se stejnou chutí. A nutno říci, že ochutnávka svůj účel splnila. Z dětí jsou dnes velcí čtenáři, což dokazují krásně vyplněnými čtenářskými listy. Doufáme, že jim chuť dozvídat se něco nového a odhodlání prožívat nejrůznější dobrodružství s literárními hrdiny vydrží co nejdéle.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Vlogujeme anglicky

Vlogujeme anglicky

Naši páťáci z Pardubic se pustili do krásného projektu: na moment se vcítili do kůže vlogerů a vytvořili záznamy, ve kterých se představují. Video ovšem není jen tak ledajaké! Celé je komentováno v angličtině! Vznikly tak zajímavé vlogy plné dennodenních aktivit a věcí, co mají naši žáčci rádi. Děti naprosto přirozeně přeply do cizího jazyka a vyjadřují se v něm s radostí a noblesou. Krásná práce!! Krásná videa najdete na stránkách školy: https://www.zsstankova.cz/u_tomikovka_vlogujeme_anglicky.html

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Podzimní řádění bylo ku prospěchu

Podzimní řádění bylo ku prospěchu

Podzimní úklid kolem školy se vyplatil. Naši druháčci z Brna se s vervou pustili do zametání listí a užili si spoustu legrace. Pobyt na čerstvém vzduchu a týmová práce, která zútulnila školní prostředí, všem, včetně paní učitelky, jenom prospěla. Poslechněte si podzimní vzkazy našich pořádkumilovných druháčků.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Online místnosti neslouží jen k učení

Online místnosti neslouží jen k učení

Naši ostravští druháčci si hravě s online prostředím poradí. Po výuce mají online místnost otevřenou, aby si popovídali a poklábosili o svých zážitcích. Sdílejí hravě obrazovku, okno, kartu chromu, pouštějí si videa, respektují pravidla videohovoru, sami si zapínají a vypínají mikrofon… Nic se neučili, vše odkoukali od paní učitelky a už jsou jako rybky ve vodě. V hodině matematiky začali naši šikovní druháčci používat aplikaci Jamboard a moc je to baví. Jak vidíte, i online prostředí může být celkem fajn.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Vždy je správná doba na to být laskavý

Vždy je správná doba na to být laskavý

Pátek 13. nám nepřinel jen „smolný“ pátek, ale přesně v tento den jsme oslavili jeden z nejmilejších svátků, Světový den laskavosti. Naši prostějovští třeťáčci rozdávali nejen laskavost, ale i radost. Společnými silami dali dohromady praktické dárky pro pejsky v útulku v Čechách pod Kosířem. To bylo radosti! A protože dobrých skutků není nikdy dost, spojili se svými kamarády z 5. tříd a poslali babičkám a dědečkům do domova seniorů překrásné dopisy. Berme si z těchto činů příklad a buďme k sobě navzájem laskaví. Třeba každý den…

Dopisy seniorům
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Hravý podzim ve škole

Hravý podzim ve škole

Podzim u našich prostějovských prvňáčků proběhl hravě. Děti vyrazily před školu, kde skládaly písmenka a tvořily z nich slova. To bylo legrace! A jakou naši žáčci vytvořili výzdobu! Krmítka pro ptáčky jako malovaná a práce s přírodninami šla našim prvňáčkům hezky od ruky. Z kaštanů se totiž skvěle tvoří písmenka!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Tělocvik online? Žádny problém!

Tělocvik online? Žádný problém!

Naši prvňáčci z Břeclavi jsou v online výuce jako ryby ve vodě. Učení přes počítač je baví, i když se těší na své kamarády. Ve čtení se den ode dne zdokonalují a už pilně ovládají Slabikář. Vynikají už i v matematice, kde si s čísly vesele hrají. V prvouce se věnují rozdělení zeleniny a listnatým a jehličnatým stromům. A tělocvik? Ani ten neopomíjejí! Běhají po bytě, lezou na židle i pod stůl a užívají si pohyb i v těchto podmínkách. A taky si spolu hodně povídají. Kdo je jak hodný a zlobivý, jak se doma pomáhá a nepomáhá a kolik zoubků už jim vypadlo. Přesto, že online hodina naše žáčky baví,  všichni se těší na den, až se znovu potkají ve škole a budou si moci popovídat zase z očí do očí.
(poznámka: druhá fotografie je pouze ilustrační)

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Podzimní prázdniny plné online dobrodružství

Podzimní prázdniny plné online dobrodružství

Letošní podzimní prázdniny kvůli pandemii byly jiné, takové prázdné. Proto jsme se rozhodli to prázdné místo vyplnit a prázdniny dětem trošku okořenit, a tak  jsme vypsali několik zajímavých online kurzů. Děti s námi zažily prázdniny plné nových poznatků, vůní dálek i nových kamarádů.

V kurzech s rodilým mluvčím si malí účastníci procvičili slovní zásobu a angličtinu si opravdu vryli pod kůži, v kurzech logiky zase zapojili své mozkové závity a s nadšením řešili zapeklité úkoly, v projektovém učení vytvořili dechberoucí prezentace, naučili se pracovat v týmu a navzájem si své projekty zhodnotit, a v cestovatelském kurzu zase objevili krásy Japponska. Musíme říct, že jsme si letošní podzimní prázdniny opravdu užili. A za to děkujeme.

Posted in blog | Leave a comment

Distanční výuka v Holešově – článek

Jak zvládají žáci z Holešova distanční výuku? Přečtěte si článek

Na prvním stupni se celou výuku snaží pojmout formou hry. Například pirátští prvňáčci v průběhu své dobrodružné plavby získávají nové a nové poznatky, druháci detektivové zase přichází na kloub různým záhadám… Více v článku: https://kromerizsky.denik.cz/ctenar-reporter/v-holesove-zvladaji-distancni-vyuku-i-prvnacci-20201029.html

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Pohyb a učení jdou ruku v ruce

Pohyb a učení jdou ruku v ruce

Učení na čerstvém vzduchu je nejen příjemné, ale i zdraví prospěšné. A to moc dobře ví i naši opavští třeťáci. Vyrazili do terénu hned na dvě „šipkované“, při kterých si zopakovali své znalosti z různých předmětů. Když naši průzkumníci vyrazili na sopku, čekalo je nejedno překvapení: zábavnou formou si zopakovali učivo českého jazyka a matematiky. Když se o pár dní později vydali na svatou Annu, výprava jim byla ušita přímo na míru. Celou hru totiž připravily jejich dvě spolužačky, které se do organizace pustily s opravdovou pílí. Kamarádi tak brouzdali po okolí a plnili úkoly spojené s přírodovědou a angličtinou. Na konci své výpravy našli poklad ve formě kouzelného psaníčka. Děti si program moc užily a nenápadně tak oprášili i nabité vědomosti ze školy.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Naši externisté mají v Brně vlastní zázemí

Naši externisté mají v Brně vlastní zázemí

Snažíme se postarat i o naše externí pedagogy! Moc dobře víme, že atraktivní pracovní prostředí je pro lidi důležité. Vždyť v práci trávíme spoustu svého času! Právě proto jsme našim externím pedagogům zařídili v Brně vlastní kabinet. Zázemí je totiž jeden z klíčových aspektů, aby se člověk ve svém zaměstnání cítil dobře a odváděl tak dobrou práci.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Za učením do lesa?

Za učením do lesa?

Ano, přesně tak! Krásné podzimní počasí přímo vybízelo k tomu, aby naši prvňáčci vyrazili na čerstvý vzduch. Ve Valšovickém polesí se potkali s kamarády ze Střední lesnické školy, kteří je provedli všemi zákoutími a připravili si pro ně zajímavý program. Žáčci tak poznávali lesní zvěř, stromy, plody, rostliny, zjistili, kdo se o les tak pečlivě stará a jak správně se v něm chovat, abychom mu neublížili. Nejvíc naše malé lesníky zaujal potravní řetězec lesních obyvatel. Učení formou hry je totiž největší zábava. A ještě k tomu za šustění podzimního listí. Co víc si přát!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Angličtina v rukou žáků

Angličtina v rukou žáků

Angličtina s naším rodilým mluvčím je opravdu velká zábava! A naši prostějovští páťáci jsou stejného názoru. Klasická hodina v lavicích? Ani náhodou! Před tabulí se neustále střídají děti, lektor se začlěňuje přirozeně do kolektivu a dává jim prostor vyjádřit se v cizím jazyce. Žáci se nebiflují, učí se formou kamarádských rozhovorů, bez tlaku, přirozeně. Během jediné hodiny si naši páťáci popovídali o svých koníčcích, vyluštili křížovku, rozpovídali se o jednotlivých světadílech a hodně se u toho nasmáli. Na konci páté třídy se naši žáci bez problému domluví v běžné komunikaci, takže na dovolené už to můžete nechat jen na nich.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Počítalo se i v Hranicích

Počítalo se i v Hranicích

Koncem září jsme uspořádali kavárnu přímo v prostorách základní školy v Hranicích. Rodiče prvňáčků přivítal pan ředitel i třídní paní učitelka. V přátelské atmosféře byla účastníkům představena metoda Hejného matematiky. Rodiče si tak na vlastní kůži vypočítali pár příkladů a náramně se u toho bavili. Do počítání se aktivně zapojil i sám pan ředitel! Rodiče si prohlédli i naši učebnici logiky, aby se tak seznámili s náplní, kterou děti probírají. Děkujeme všem za účast a za příjemné pozdní odpoledne!

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Olomoučtí prvňáčci jsou v jednom kole

Olomoučtí prvňáčci jsou v jednom kole

Naši prvňáčci z Olomouce pilně pracují. Z barev tvoří překrásné duhy a využívají podzimní listí ke své výtvarné činnosti. Ve třídě to hýří barvami a dětskými úsměvy. Žáčci ale nezahálí ani v matematice a čtení. Prostorovou orientaci si zkouší na krychlích a kostkách. Podařilo se jim postavit velkou dřevěnou zeď, teď se jen nepohnout.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Zápis trochu jinak

Zápis trochu jinak

V rámci prvouky se naši prostějovští třeťáčci pustili do tématu „živá a neživá příroda“. Aby se s tématem co nejvíce seznámili, vyrazili na čerstvý vzduch. Děti tak na svém putování zjišťovaly, kde co roste, vyhledávaly různé objekty, třídily své poznatky a po návratu do školy je zpracovaly do leporela a mapy. K zaznamenávání totiž nemusí sloužit jen zápis v sešitě!

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Anglicky už v 1. třídě

Anglicky už v 1. třídě

Rodilý mluvčí v 1. a 2. třídě? Nevěříte? Ale věřte! A funguje to skvěle! Naši holešovští prvňáčci a druháčci výuku angličtiny zbožňují. A že v 1. třídě na začátku školního roku vůbec nerozumí? I s tím si náš lektor hravě poradí. Pokud děti nerozumí, na řadu přijde malování, vyhledávání v telefonu nebo dokonce pantomima. Tak náš lektor jasně zobrazí, co má na mysli. Pro děti je to velká zábava. Děti se formou hry učí anglickou abecedu, jsou do výuky neustále zapojeny a díky tomu se nebojí mluvit. Chyby nikomu nevadí, chybami se přece nejlépe učí.Když jsme se na hodinu přijeli podívat, zrovna se probírala zvířátka. To bylo legrace!

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Ruku v ruce se staršími kamarády

Ruku v ruce se staršími kamarády

Naši prvňáčci z Hranic se vydali v doprodvodu svých starších kamarádů za dobrodružstvím. Celý program připravili pro mladší děti sami žáci z vyšších ročníků. Zadali úkoly, které prvňáčky nejen bavily, ale v rámci hry je nevědomky i rozvíjely. Moc dobře víme, že spolupráce heterogenních skupin přináší jen samá pozitiva. Děti se od sebe učí navzájem, nenásilně, hravě a spontánně. Přesně to je cílem našich tříd. Tímto děkujeme starším spolužákům za skvělou přípravu hranického dobrodružství.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Matematika je zábava!

Matematika je zábava!

Naši druháčci jsou velcí milovníci matematiky. Počítání příkladů přes počítač jim vůbec není cizí. Ba naopak, je to pro ně velká zábava! V současné době se žáčci pilně připravují z domu a díky portálu Škola v pyžamu poslouchají od paní učitelky i večerní příběhy na dobrou noc. Jejch zlepšující se čtení poslouchá paní učitelka pravidelně i přes telefon. Díky velké podpoře rodičů se online výuka daří a všechny účastníky baví.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Bezpečně na silnici

Bezpečně na silnici

Pravidla silničního provozu nejsou důležitá jen pro řidiče, ale i pro cyklisty a chodce. A právě děti jsou jedny z nejranitelnějších účastníků dopravního provozu. Proto naši břeclavští třeťáči vyrazili na dopravní hřiště a strávili celé dopoledne dopravní výukou. Děti tak zjistily, jaký je rozdíl mezi chodcem, řidičem a cyklistou, jak se bezpečně na silnici pohybovat a na co si dávat pozor. Teorii vystřídala praxe, která naše malé účastníky bavila ze všeho nejvíc.
Posted in blog, breclav | Leave a comment

Druháčci v roli detektivů

Druháčci v roli detektivů

Druhou třídu v Holešově mají třídu plnou detektivů! Dennodenně řeší zapeklité úkoly a přichází na kloub i těm nejsložitějším hádankám. Byli jsme se na ně začátkem října podívat a jejich zápal předčil naše očekávání. Jejich pohotovost v matematických hrách, hbitost ve sčítání i odčítání, prostorová vnímavost a týmová spolupráce nás ohromily. A paní učitelka? Ta nad nimi držela svou ochrannou ruku a nepřímými otázkami je vždy přinutila přemýšlet. A naši malé dektivové se vždy dobrali správného výsledku! Celou výuku byly aktivní právě děti, které neměly sebemenší problém pracovat s chybou a předstoupit před své detektivní parťáky.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

I ve škole je zábava

I ve škole je zábava

Myslíte, že učení u nás v Hranicích je nuda? To ani náhodou! Naši prvňáčci si výuku ve třídě užívají. Paní učitelka zde totiž působí pouze jako pomocník, aktivní jsou především samotné děti. A zvládají to na jedničku! Vzájemně se od sebe učí, skvěle komunikují a práce ve skupině jim jde pěkne od ruky. Počítají, tvoří, s radostí si hrají.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Ve společnosti strašidýlek

Ve společnosti strašidýlek

Víte, že v horských oblastech Jeseníků žijí skřítci a strašidla? Naši brněnští druháčci už to ví, a dokonce se s nimi osobně potkali. Během 4 dnů strávených v horách pomáhali nejen skřítkům, ale i jiným pohádkovým bytostem. A skřítci našim žáčkům na oplátku zařídili čarokrásné počasí. Pobyt v přírodě na konci babího léta si tak všichni náramně užili. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Maraton v rukou našich žáků

Maraton v rukou našich žáků

Začátkem září ze sebe žáci z naší pardubické školy vydali maximum a zvládli formou štafety uběhnout maraton! Společnými silami tak děti doběhly do cíle v úžasném čase 2:19:19,83. K tomuto úctyhodnému činu se přidali dokonce i učitelé. Na atletickém stadionu se tak potkala celá škola. Závod byl plný dojemných okamžiků, napětí a hlasitého fandění. Jeden ze závodníků běžěl i přes svůj handicap o berlích. Dojetí střídaly úsměvné situace, které se všem vryly hluboko do paměti. Třída čtvrťáků se po skončení celé akce proměnila v profi masérnu a unavení běžci si tak užili zasloužený relax. Celá škola se tak na jeden den stala jedním velkým týmem a ve všech zůstal hřejivý pocit ze vzájemné sounáležitosti. Na tento den naši závodníci jen tak nezapomenou.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Zábavné barevné září

Zábavné barevné září

Naši druháčci se pustili do podzimní výzdoby. A byla to velká legrace! Vznikl nám tak do slova a do písmene BAREVNÝ podzim v Novém Lískovci. Začátek školy si děti užívají plnými doušky. Luští křížovky, vyplňují pracovní listy, staví z lega, vystřihují a v rámci výuky se chodí i provětrat. Protože na čerstvém vzduchu se přemýšlí nejlíp!

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Hrátky s roboty

Hrátky s roboty

Že si děti s robotikou neporadí? Velký omyl! Naši ostravští druháčci mají s ovládáním BeeBotů už značné zkušenosti. A dokáží s nimi dělat velké věci! Umí poslat BeeBota přesně tam, kam chtějí, používají matematický jazyk a start a cíl určují pomocí souřadnic. Žáci se rozdělili do týmů a pro své kamarády si připravily trasu zapsanou pomocí šipek a zatajily cíl. To byla zábava! Týmy si vzájemně  ověřovaly nejen dovednost programování, ale také schopnost číst zápis a odhalovat chyby. Kdo by řekl, že se za hrou s robotky skrývá práce s osou x a y, dovednost vést robota k cíli a respektovat pravolevou orientaci. A co myslíte? Dojel BeeBot do cíle? Všem!

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Počítání s pohybem

Počítání s pohybem

Naši malí piráti, kteří proplouvají první třídou, se dennodenně setkávají se zapeklitými úkoly. A protože jejich cesta není vůbec snadná, museli se naučit pořádně počítat. V hodině matematiky se tak naši žáčci stali na chvíli vláčkem, krokovali na páse, počítali s kaštany, procvičili geometrické tvary a to vše proložili pohybovým cvičením. A i když byla hodina počítání, děti si zopakovaly barvy, procvičily písmenka D a L a vytleskávaly slabiky. Jak krásně se dají propojit předměty! Na konci hodiny se všichni sešli vzadu na koberci a celou výuku rozebrali – co se naučili, co jim šlo, kde byl jaký zádrhel, co se jim líbilo a nelíbilo a každý zvlášť pak sám sebe ohodnotil. Matematika naše malé piráty natolik zaujala, že po zazvonění na přestávku se nerozutekli, ale zůstali u povídání.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Objevování vodních zákoutí

Objevování vodních zákoutí

Naši čtvrťáci z Ostravy využili krásné počasí a vyrazili do přírody. Na čertsvém vzduchu se přece jen myslí jinak! Naši průzkumníci se vydali ke slepému rameni řeky Odry, kde na ně čekal výukový program plný zajímavých infromací. Děti poznávaly vodní živočichy jako splešťuli blátivou, bruslařku obecnou, pijavici, larvy pošvatky, střechatky obecné a řadu dalších. Vyzkoušely si také, jak se měří teplota vody a zahrály si různé hry. Bylo to dopoledne nejen plné zábavy, ale i zcela nových ponatků a vědomostí.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Dobrá káva v Břeclavi

Dobrá káva v Břeclavi

Postupně organizujeme tzv. Kavárny pro rodiče našich prvňáčků. Jednu takovou jsme uspořádali i v Břeclavi. Rodiče se tak seznámili nejen s námi, ale i s hodinou matematiky, kde jim byla představena Hejného metoda. Účastníci si vypočítali pár příkladů, vyzkoušeli na vlastní kůži, jak se při těchto hodinách cítí žáčci, a upřímně se u toho pobavili. Děkujeme za příjemné pozdní odpoledne! 

Posted in blog | Leave a comment

Za dobrodružstvím do Zoo

Za dobrodružstvím do Zoo

Kde se dozvíme nejvíce informací o exotických zvířatech? Z knih to není to pravé ořechové, proto se naši ostravští žáci 2. třídy vydali přímo ke zdroji: do Zoo. Každý malý zoolog obdržel před výletem pracovní list s indiciemi, které musel v Zoo najít. Děti pak do prázdných šablon tvořily vlastní hádanky a jako pomocníci jim k tomu sloužily popisné cedule u zvířat. A co děti nejvíc zaujalo? Toho bylo spustu: panda červená, sloni, medvědi ušatí, vydry, draví ptáci, ale největší úspěch mělo, jako vždy, krmení koziček. Své zážitky druháčci postupně přenáší do výtvarného zpracování, které se zaměřuje právě na průběžné návštěvy u zvířátek.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Hlas jako pracovní nástroj

Hlas jako pracovní nástroj

Spousta pedagogů na konci školního roku přichází o hlas. Snaha překřičet třídu třeba třiceti dětí je zoufalý čin o získání jejich zájmu a většinou se tímto přístupem nic nezíská. Jak tedy upoutat pozornost, aniž bychom ublížili sami sobě? Přesně o tom hovořila lektorka Věra Zástěrová Sasínková v rámci našeho projektu Letní škola Malenovice, která má dlouholeté zkušenosti i z divadelních prken.

Hlas je totiž jedním z nejdůležitějších pomocníků. Právě učitelé by jej měli umět správně používat a pečovat o něj. Náplní workshopu byla proto nejen hlasová hygiena, ale i nácvik artikulace, řízení dechu při mluvení či tvoření síly hlasu. Účastníci si vyzkoušeli různá dechová a hlasová cvičení, která by je měla naučit, jak šetrně přistupovat ke svému hlasu a zároveň jej maximálně využít. Rady a tipy, jak šetřit hlas a jak ekonomicky využívat dech ocenili nejen pedagogové, ale i přednášející. Účastníci pracovali ve skupinkách i hromadně a všichni si seminář užili. Doufáme, že tentokrát bude na konci školního roku jejich pracovní nástroj v plné síle.

Posted in blog | Leave a comment

Den věnovaný podzimu

Den věnovaný podzimu

Naši ostravští druháčci si kousek podzimu přenesli do své třídy. Děti pozorovaly větve stromů s plody v různých fázích vývoje a určovaly názvy plodů i listů. Po ruce, jako nejlepšího pomocníka, měly svou oblíbenou encyklopedii. Po bedlivém prozkoumání zhlédly prezentaci o stromech a navzájem si vyzkoušely, co si vlastně zapamatovaly. Stavbu stromu dokázaly popsat bez problému, a to nejen česky, ale i anglicky! Téma podzimu se totiž táhlo napříč všemi předměty. Aby toho nebylo málo, podzim se vnesl i do kreativní části dne – naši malí přírodovědci se pustili do frotáže listů a z plodů stromů vytvořili krásné obrazy.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Podzim v Březové

Podzim v Březové

Také už cítíte vůně podzimu? S létem se rozloučili i naši žáčci ze smíšené třídy z Březové nad Svitavou a vyzdobili třídu překrásnými stromy, které vytvořili z přírodních materiálů. Letos se v této třídě sešlo celkem 17 žáčků, z toho šest druháků, pět čtvrťáků a šest páťáků. A společná práce jim jde hezky od ruky! Spolupráce mezi různě starými žáky má své výhody. Mladší děti se učí od starších a starší získávají prosociální zkušenosti s dětmi mladšími. Děti jsou přirozeně vedeny ke vzájemné pomoci. A v Březové to funguje skvěle!

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Trička plná fantazie? Stačí Savo!

Trička plná fantazie? Stačí Savo

Savo vyčistí i tu nejzašlejší špínu. Ale co takhle zkusit použít tento čistící prostředek k tomu, abychom vytvořili něco barevného a krásného? Věděli jste, že se Savem se dají dělat zázraky i mimo uklízecí plochu? Jen se podívejte!

Naši čtvrťáci se do tzv. savování pustili opravdu s vervou. Tato originální metoda zdobení textilu totiž nenechá nikoho chladným. Postup je velmi jednoduchý: odbarvování textilu pomocí známého dezinfekčního čistidla. Barvy pak vytvoříte pomocí fixů na textil. Děti si tak během několik desítek minut vytvořily svoje vlastní naprosto originální trička. Krásná, nemyslíte?

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Cesta do pravěku

Cesta do pravěku

Začátkem září se naši čtvrťáci vydali do hlubin minulosti. Rekreační středisko Dopravák nedaleko Buchlovic se na několik dní stalo centrem pravěku. A naši žáčci byli přímo u toho! Děti se na pět dní staly plnohodnotnými pravěkými lidmi. Rozdělily se do skupin, vymyslely vlastní pokřik a vrátily se zpět v čase. Vytvářely jeskynní malby, vyráběly pasti na pravěká zvířata, tancovaly šamanské tance a plnily různé úkoly, za které dostávaly tehdejší platidlo. Vrcholem akce byl lov zvěře a noční stopování tzv. kromaňonky, kdy děti musely dokonce vyluštit vzkaz na kůži. Pět dní plných dobrodružství bylo naprosto bezmráčkových a naši pravěcí lidé si akci opravdu moc užili. Pod kůži se jim tak vryly informace týkající se doby, kdy se naše společnost teprve utvářela.

 

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Zvládli jsme to!

Zvládli jsme to!

Naši třeťáčci zvládli období roušek úplně bez problému. V rámci výuky se seznámili s nastálou situací a pilně  dodržovali veškerá opatření. S úspěchem to všichni dotáhli až k vysvědčení a poslední školní den si náramně užili.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Letní škola Malenovice

Letní školení pedagogů

Letní prádzniny jsme našim pedagodům trochu zpestřili. Spolu s Mensou ČR jsme totiž zorganizovali Letní školu v Malenovicích. V malebném prostředí Beskyd se tak účastníci školili v různých oborech. A že bylo z čeho vybírat! Moderní didaktika, Abaku ve výuce, Hlasová výchova, Jak komunikovat s rodiči, Platformy pro vzdálené vyučování, Hejného metoda výuky matematiky, 3D tisk, wokshopy pro angličtináře a další. Nebylo ovšem důležité jen samotné školení, ale velmi cenná je i výměna zkušeností z jednotlivých škol. Na letní školu totiž přijeli učitelé i ředitelé z různých koutů republiky. A právě jejich osobní příběhy a tipy jsou nenahraditelné.

Strávili jsme tak tři dny v krásném prostředí a ve velmi inspirující společnosti. Děkujeme školitelům i účastníkům za hezky strávené letní dny. Podívejte se na reportáž: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-02-09-2020-17-28

Posted in blog | Leave a comment

Práce všeho druhu

Práce všeho druhu

Naši prvňáčci z Brna se opravdu činí. Jejich vyučování je jedna velká zábava. Ve třídě nesedí rovně v lavicích, ale jsou neustále v pohybu. A když je venku hezké počasí, vyrazí s paní učitelkou objevovat okolí školy. To je ostatně inspiruje i v učení: v matematice zapsali plán stavby celé školy, ve čtení trénovali písmenka a slabiky pomocí přírodnin, pracovní činnosti a výtvarnou výchovu spojili s prvoukou a neustále tvoří a tvoří a tvoří. Sami se přesvědčte, co všechno zvládli naši brněnští prvňáčci jen v průběhu září.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Začínáme

Začínáme

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Kavárna přímo ve třídě školy

Kavárna přímo ve třídě školy

V úterý jsme uspořádali kavárnu přímo v prostorách základní školy. Rodiče prvňáčků přivítal pan ředitel i třídní paní učitelka. V přátelské atmosféře byla účastníkům představena metoda Hejného matematiky. Rodiče si tak na vlastní kůži vypočítali pár příkladů a náramně se u toho bavili. Děkujeme všem za účast a za příjemné pozdní odpoledne!

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Seznámení prvňáčků

Seznámení prvňáčků na Dr. Horáka

Začátek školního roku není pro prvňáčky zrovna jednoduchý. Noví kamarádi, nové prostředí, nový režim… Proto je velmi důležitý pozitivní a hravý přístup. V naší prostějovské škole se toho zhostili opravdu na jedničku! Na děti čekaly sportovní hry, soutěže, odměny, na rodiče seznámení u ohýnku. Krásné odpoledne přineslo své ovoce a děti jsou ve třídě jedna velká parta.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Slibný start do ONLINE světa

Slibný start do ONLINE světa

Tak za sebou máme prvních pár setkání s dětmi ze Světa vzdělání na dálku. A zjistili jsme, že ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ je opravdu ZÁBAVA! Naši online žáčci rychle přivykli novému prostředí a dalo by se říct, že jsme super parta. Děti jsou komunikativní a moc šikovné, hravou formu výuky na dálku zvládají na jedničku! Z pohodlí domova se tak zdokonalují v logice, angličtině i osobnostním rozvoji. Učí se být samostatné a pracovat s počítačem. A za těch pár lekcí dělají opravdu velké pokroky. Děkujeme za skvělý přístup. Online výuku si opravdu moc užíváme.
 
Posted in blog, na_dalku | Leave a comment

Vyrážíme na dobrodružnou plavbu

Vyrážíme na dobrodružnou plavbu

První třída v Holešově není jen tak ledajaká. Vládnou tam totiž piráti! Ale nebojte se, jsou to piráti moc hodní a šikovní, kteří se vydali na dobrodružnou plavbu první třídou. Společně poplují na stejné lodi a naučí se pořádně táhnout za jeden provaz. Během školního roku procestují celý svět a navštíví spoustu přístavů, ve kterých na ně budou čekat nové informace, vědomosti, dovednosti a zábava. Naučí se být dobrým žákem a pro druhé i kamarádem. Pár drobných dobrodružství už za sebou mají, tak jim držte palce, ať jsou na konci své cesty plni kouzelných zážitků  a ať  je cenné poklady, které díky své píli získávají, zcela nezaslepí. Bohatství na konci této společné cestě totiž nespočívá v pokladech, ale v navázaných přátelstvích a získaných vědomostech. To ale naši malí dobrodruzi moc dobře vědí už teď.

 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Škola v přírodě dopadla na jedničku

Škola v přírodě dopadla na jedničku

Naši prvňáčci a druháčci vyrazili z Opavy na pár dní do přírody. V Domašově nad Bystřicí děti zažily spoustu nových dobrodružství a vznikla velká přátelství. Adaptace žáčků z 1. třídy dopadla na výbornou a spolupráce s jejich staršími kamarády byla perfektní. Děti si užívaly krásné okolí, zvířátka i noční oblohu plnou hvězd. Určitě na tento pobyt jen tak nezapomenou.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Červená všude, kam se podíváš

Červená všude, kam se podíváš

Zpestřit si výuku? Proč ne! Naši břeclavští prvňáčci to pojali po svém a strávili krásný ČERVENÝ DEN. Nejen, že si užili spoustu legrace, ale všichni se také naladili na stejnou vlnu. 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

I s čísly je zábava

I s čísly je zábava

Čísla v nás mohou vyvolávat rozporuplné pocity. Pro někoho jsou nepřítel, jiného zase ohromují. Ale především jsou důležitou součástí života. Když si k nim vytvoříme odpor už ve škole, horko těžko později nacházíme v matematice zalíbení. Není jednodušší si s čísly jen hrát? Má to úžasné dopady na malé i velké žáky, kteří v rámci hry počítají o sto šest.

Naši pedagogové se v Abaku neustále zdokonalují. A jak jim to jde! Na Letní škole v Malenovicích se zúčastnili workshopu „Abaku ve výuce“, kde si vyzkoušeli různé metody. Protože posouvat se kupředu v této hře dá neustále. Účastníci si zahráli s kostkami i kartami a vyřešili spoustu zapeklitých příkladů. Naučili se, jak předat umění hry dětem a jak je zaujmout. Matematika je opravdu zábava!

Posted in blog | Leave a comment

Učení doma? Paráda!

Učení doma? Paráda!

Myslíte, že učení z domu je nuda? Ani náhodou! Naši třeťáčci se určitě při online učení nenudili. Učili se vždy po malých skupinkách a probrali veškeré učivo, co bylo potřeba. Žádné úlevy!  V českém jazyce procvičili slovní druhy, v matematice se vrhli na nakupování v Bilandu, indické násobení, stovkovou tabulkou, sčítání, odčítání i násobení. Jako třešnička na dortu pak pro ně byla uspořádána čtenářská dílna a čarodějnické dopoledne. V červnu se pak kamarádi sešli přímo ve třídě. Ti, co se neúčastnili osobně, pokračovali 2x týdně v online výuce. I přes nestandardní situaci si žáci online výuku užili. A líbila se i naší paní učitelce.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Sportem ku zdraví

Sportem ku zdraví

Pohyb prospívá nejen fyzické kondici, ale cvičí i mozek. A co teprve na čerstvém vzduchu! Proto s radostí podpoříme krásný projekt, který se uskuteční 11. září od 8 hodin na Městském atletickém stadionu v Pardubicích – Maraton 128 pro žáky i žákyně od 1. do 9. třídy! Na sportovce čeká přes 42 kilometrů.  

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 6. díl – Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

Seriál "Doba koronavirová" - 6. díl - Rozhovor s maminkou Silvií Muchovou

 • Jak jste jednala 11. března při uzavření škol? 

Domluvila jsem se se zaměstnavatelem, který mi umožnil částečně pracovat z domu a obě dcerky zůstaly se mnou doma. Manžel fungoval také v režimu home office.

 • Jak to děti zvládly?

Děti to zvládly dobře. Jelikož bydlíme v domě se zahradou, tak i v době karantény mohly běhat venku.

 • Jak Vám vyhovovala ONLINE výuka?

My jsme byli spokojení. Dcera měla každý den dopoledne online výuku, kde paní učitelka vysvětlila nové učivo. Paní učitelka se dětem opravdu hodně věnovala, tak věřím, že veškeré učivo děti zvládly.

 • Přizpůsobila se dcerka rychle?

Dcera se přizpůsobila rychle, horší bude situace, kdy se bude muset přizpůsobit zase  běžnému školnímu režimu.

 • Stíhala jste skloubit učení s dcerou a práci?

Učení s prací i dalšími domácími činnostmi se skloubit dalo. Paní učitelka denně 2 hodiny věnovala online výuce, takže rodiče potom měli méně starostí s výukou.

 • Těší se dcerka do školy? Co jí nejvíc schází?

Do školy se těší. Nejvíce jí schází spolužáci a paní učitelka.

 • Nastoupila dcera koncem května do školy? 

Nenastoupila. Ani mladší dcerka nešla do školky. Obávali jsme se možného rizika nakažení koronavirem.

 • Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

To bohužel nedokážu posoudit.

 • Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic?

Doufejme, že ano.

 • Jaké vidíte klady a zápory této nestandardní situace?

Pozitiva vidím v tom, že se celý svět zpomalil. Lidé měli více času na své rodiny a trávili více času spolu.

Posted in blog | Leave a comment

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školního roku byl plný zábavy

Konec školy si naši třeťáci z Pardubic opravdu užili. Nejen, že za svou celoroční píli dostali vysloužená vysvědčení, ale na památku si udělali několik kouzelných fotografií. Na stromě, pod stromem, vedle stromu… Fotky vyšly opravdu na jedničku! Skotačení s kamarády na čerstvém vzduchu – to byla pro naše žáčky největší odměna ze všech.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Houstone, máme problém

Houstone, máme problém

Doba koronavirová nebyla vůbec jednoduchá, ale naše středisko v Pardubicích jelo na plné obrátky. Řešení záludných úkolů, několikahodinové porady a vzájemné dohady. Naši třeťáci se jen utvrdili v tom, jak důležitá je vzájemná spolupráce. Protože pokud táhneme za jeden provaz, můžeme si být jisti, že dosáhneme svého cíle. A opravdu! Mise byla úspěšná!

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Seriál Doba koronavirová – 5. díl

Seriál "Doba koronavirová" - 5. díl - Rozhovor s PhDr. Alenou Novákovou

 1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

  Na začátku našeho rozhovoru bych chtěla říci, že moje odpovědi nejsou určeny pro odborné časopisy, ale mají být citovou reflexí událostí posledních týdnů. Nebudu tedy ani hodnotit správnost rozhodnutí, která tady za poslední dobu padla.  S kritikou obou pólů se setkáváme dnes a denně. První moment byl jako zásah kulovým bleskem. Vystrašené děti, slzy v očích, co se děje? Kdy zase do školy půjdeme. Pocity těmto dětem vlastní. S lehkostíje uklidňuji, aby se nebály, za čtrnáct dní jste zpátky. V duchu si říkám a já si zatím odpočinu a naberu další síly pro vás vy moji zvídálci. Vše jinak. Zprávy nás drtí a můj klid se mění v obavy, bude to delší. Jedu do školy s tím, že své domácí pracoviště obohatím o sklad sešitů, výkresů a dalšíchvěcí, když se teď do školy nesmíme. Do naší garáže snad mohou všichni.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

  V tentýž den se potkám s některými rodiči. Co s tím uděláme? Jak Vám můžeme pomoci? Mám skvělé rodiče žáků. Neuplynul ani týden a poprvé ve svém životě usedám za počítač a řídím videokonferenci. Pro mě zázrak! Všech 24 dětí kouká do počítače a čeká, zrovna jako já, co se bude dít. Za pomoci jednoho z tatínků, který mě trpělivě vtáhl do světa platformy ZOOM. Začali jsme se učit pomocí video konferencí každý den. Prohlížím i práce dětí, které ukládají do svých složek na cloud. Vše na dosah a přitom, tak daleko. Zvykáme si a těšíme se.

 3. Jak to zvládaly děti?

  Odpoledne, po výuce, tvořím denní plány, aby děti měly přesné instrukce, jak dopoledne pracovat a co nejméně zatěžovali rodiče. Plán je jako rozhovor plný mých přímých vět, oslovení, povzbuzení i ten vtípek se najde. Vkládám postupy, obrázky a odkazy, kde si učivo mohou procvičit. Prostě vše běží jako ve škole, jen ta blízkost nám chybí. Snažím se zadávat i úkoly nadstavbové a podněcuji děti k tvoření, pomozte mi … Postupně se děti zapojují čím dál více. Prezentují svoje práce a získané informace. Začínají ovládat počítač a já se opět nestačím divit, učím já nebo děti? Odpovědi nestíhám, nerozumím, už neslyším. Obohacujeme se navzájem já a děti.

 4. Jak to zvládli rodiče?

  Vždy mi záleželo na tom, aby byli všichni spokojeni  – DĚTI, RODIČE I JÁ. Nechávám je nahlédnout do své práce, snažím se jim porozumět a oni mi to vrací.  Jsme tým a navzájem si pomáháme. Postupně se vše vyřešilo. Dokonce jsme měli i dvě společné videokonference a popíjeli při tom kávu, jak to běžně na našich kofi třídních schůzkách bývá. Pokud nás něco trápí, voláme si, samozřejmě s respektem k soukromí. Nebylo to lehké, ale pro rodiče je vzdělání jejich dětí prioritou. Vysvědčení s hvězdičkou by si zasloužili i rodiče.

 5. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

  Dnes už vím, že prakticky všechno. Cvičili jsme, vyráběli, zpívali. Je to jako v první třídě zvládnout základní pravidla komunikace, střídat metody, zadávat úkoly formou výzvy, naslouchat, ale i odpočívat. Mluvit a nechat mluvit.

 6. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

  Je to nová zkušenost, a to v oblasti nejenom komunikace a počítačové gramotnosti. Poznala jsem další stránky dětí, ale i rodičů, objevila jejich skrytý potenciál, zjistila, že mnohým tento způsob výuky vyhovuje, cítí se více jistí samy sebou, učí se hospodařit s časem a zvládat obtížné situace. Chybí nám kontakt a možnost skupinové práce.


 7. Jak děti mezi sebou komunikovaly?

  Obrovskou výhodou platformy ZOOM je, že je dětem k dispozici celých čtyřiadvacet hodin nezávisle na učiteli. Je to komunikační nástroj, který umožňuje prakticky vše, což děti brzy pochopily. Kdykoliv jsem ho otevřela, vykoukly na mě tváře dětí, šum jejich hlasů a smích. Nekonečné diskuze, které nemají konce. Jen natáhnout ruku, což občas dělám jako filmová Saxana a klepu ne jejich obličej na obrazovce.  Když přešlo to nejhorší, začaly se děti vzájemně navštěvovat a výuku absolvovaly společně spolu s kamarádem.

 8. Myslíte si, že by měli jít děti v této situaci do školy? Nebo jste preferovala dobrovolnou docházku?

  Myšlenka vybrat si patnáct dětí pro mě nebyla přijatelná. Měli jsme zajetý systém a rozhodli se společně, že v něm zůstaneme.

 9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozotivní  dopad na školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

  A to je zrovna ta otázka, na kterou dle mě nelze jednoznačně a jednoduše odpověď. Je to k rozsáhlé diskuzi. Za mě osobně je momentálně ve školství problému tolik, že tato doba jenom některé z nich více poodkryla.

 10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci normáně v září do školy? Myslíte, že žáci budou mít v učivu nedostatky?

  Z pozice učitele a třídy, kterou momentálně učím ano, děti to zvládnou. Ale nůžky, které se v záři v jednotlivých běžných třídách rozevřou, budou obrovské. Může za to nejenom omezený přístup k moderním komunikačním zdrojům, ale i samotný přístup některých rodičů ke škole, potažmo tedy i dětí, které jsou odrazem rodiny a společnosti, ve které žijí.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Nezahálíme

Nezahálíme

I naši brněnští třeťáčci se během karantény do výuky pořádně opřeli. Při pravidelném online setkávání se střídala matematika, angličtina, český jazyk a prvouka. Aby žáci nevypadli z tempa, probírali nové učivo o člověku, písemné dělení, slovní druhy a zkoušeli i on-line diktát, kdy kontrolu dělali poprvé sami. A šlo jim to na výbornou!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Žáci si převzali vysvědčení

Žáci si převzali vysvědčení

Ač byla situace ve školství v poslední době prazvláštní, den D si většina dětí ujít nenechala. Naši břeclavští žáci si s radostí převzali z rukou svých třídních krásná vysvědčení. Tímto gratulujeme a přejeme pohodové léto plné dobrodružství!

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Pilná práce přinesla své ovoce

Perníčkování v Hranicích

Vánoční svátky zcela pohltily i hranickou základní školu. Naši hraničtí prvňáčci se s chutí pustili do pečení perníčků. A že jich bylo hromady! Chodbami se linula překrásná vůně, která všechny kolemjdoucí vtáhla do sváteční atmosféry. Děti byly moc šikovné. Nejen, že perníčky upekly, ale krásně po sobě uklidily a perníkové balíčky donesly domů na ochutnání.

Posted in blog, hranice, newPost3 | Leave a comment

Do říše pohádek

Do říše pohádek

Naši druháčci se v době koronaviru přenesli do pohádkového světa. Každý z nich dostal za úkol ztvárnit pohádku, která mu je blízká. Vznikl tak jedinečný projekt plný krásných příběhů, který je doplněn drobnými ilustracemi malých tvůrců. Krásné dílo!

Posted in blog, opava | Leave a comment

Seriál „Doba koronavirová“ – 4. díl – Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou

Seriál "Doba koronavirová" - 4. díl - Rozhovor s Mgr. Sylvou Hrubou

 1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

  Abych byla upřímná, vůbec jsem nečekala, že se školy uzavřou tak rychle ze dne na den. Dozvěděla jsem se o tom během dopoledne. Ve spěchu jsem pro děti nachystala aspoň pár materiálů na domácí práci. O všem jsme si spolu promluvili a odcházeli domů s pocitem, že se za pár dní znovu uvidíme.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

  Jakmile jsem nabyla jistoty, že doba našeho odloučení bude delší, začala jsem hledat optimální nástroj, který by vyhovoval nám všem. Nejdříve jsem vyzkoušela Skype a posléze využila možnosti online výuky přes Microsoft Teams.  Velmi mně pomohl program Smart Notebook, ve kterém jsem pro děti online výuku připravovala. Sdílela jsem také interaktivní učebnice a cvičení. Těžké to pro mě nebylo, ráda pracuji s výpočetní technikou, baví mě objevovat a učit se nové věci.

 3. Jak to zvládly děti?

  Z mého pohledu skvěle. Některé z počátku potřebovaly pomoc rodičů, ale za chvilku si téměř všechny se záludnostmi techniky poradily samy. Velmi brzy se naučily pracovat s PC nebo tabletem. Byly také velmi ukázněné. Mnohým se ale brzy začalo stýskat nejen po paní učitelce, ale hlavně po svých spolužácích.

 4. Jak to podle vás zvládli rodiče?

  Rodiče si zaslouží velkou pochvalu za jejich aktivní přístup a trpělivost. Také děkuji za pomoc a rady při rozjezdu online výuky. Určitě to pro ně byla velká zátěž. I přes to přistupovali k výuce velmi zodpovědně. Mnoho z nich přinášelo do výuky i nové prvky a nadstavbu. Natáčeli videa, posílali fotografie.

 5.  Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

  Podle mě téměř všechno, ale z dlouhodobého hlediska by taková výuka byla neudržitelná a směřovala by spíše k domácímu vzdělávání. Přímý kontakt učitele a žáka je velmi důležitý. My spolu ve třídě hodně mluvíme, děti rády sdělují svoje zážitky, učí se navzájem. To online výuka úplně neumožňuje.

 6. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

  Nevím, jestli můžeme mluvit o kladech. Nejlépe by bylo, kdyby k této situaci vůbec nedošlo. Byla to doba, kdy jsme si mohli srovnat priority, zamyslet se nad tím, co je pro nás v životě důležité. Trávit více času se svými blízkými.

 7. Jak děti komunikovaly mezi sebou?

  U prvňáků to hodně zaleželo na rodičích. Z počátku se potkávali pouze na online výuce, později si spolu kamarádi povídali právě přes Microsoft Teams. Někteří se potkali až po nástupu do školy a velmi se na sebe těšili.

 8. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

  Já myslím, že ano. Situace se postupně uklidňuje, není důvod, proč by děti zůstávat doma, pokud k tomu nejsou opravdu závažné důvody. Z mé třídy se do školy vrátilo 20 dětí z 22. Jen mě velmi mrzí, že že sjme nemohli být všichni spolu kvůli početnímu omezení školních skupin.

 9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

  Mohl by to být velký impulz ke změně. K přehodnocení obsahu vzdělávání i hodnocení. Každý ale může začít hned, nemusí čekat na žádný pokyn.

 10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

  Pevně věřím, že se tak stane a v září všichni usedneme do lavic společně. Musíme počítat s  delším časem na opakování a upevňování učiva. Ale z dlouhodobého hlediska v této nucené přestávce nevidím problém.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Druháci za školou

Druháčci chodí "za školu"

Doba koronavirová přinesla spoustu nových výzev. Naši druháci se od svých kamarádů „neodstřihli“, ba naopak. S paní učitelkou si psali dopisy, pravidelně telefonovali a konzutovali ve velkém. Jejich sdílená nástěnka je plná nových projektů, výtvarných prací, ukázek jejich výtvorů ze stavebnic i dokumentů týkajících se pozorování přírody.

V květnu proběhly třídní schůzky naopak. Paní učitelka se ptala na své žáčky rodičů. Na červen si děti naplánovaly několik setkání, která nazývají „Za školou“. Zahrají si spolu hry, popovídají si a užijí si společně strávené okamžiky.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Spoustu práce z pohodlí domova

Spoustu práce z pohodlí domova

Uzavření škol se neslo ve jméno pracovních listů a online výuky. Účast byla hojná, většinou se z domu připojilo až 20 dětí. Naši čtvrťáci vypracovali několik velmi zajímavých projektů o horninách a nerostech i o ekosystémech. Ukázali také svou kreativní stránku, když vytvořili leporelo ze starých pověstí českých a napsali slohovou práci na téma „Jak to doma v době karantény zvládáme“. Děti se snažily  pochopit pojmy jako objem a hmotnost, se kterými se seznamovaly v praxi z pohodlí svého domova.Ten pak narýsovaly na papír – vytvořily tak model model svého bytu či pokoje i s rozměry, přičemž se zase seznámily s pojemem délka.

Ve školních lavicích se v květnu sešlo 15 spolužáků. Ti se učí jako před doboru koronaviru, zbytek žáčků pak výuku absolvuje z domu. Neustále je prostě co dělat. A ani karanténa žáčky v jejich píli nezastavila.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Projekty plné praktických rad

Projekty plné praktických rad

Naši druháčci v rámci domácí výuky opravdu zazářili. Vznikly krásné práce plné praktických informací, ze kterých čiší píle a pracovitost. Ať už se jedná o projekt Lukáška, který se věnoval pozorování noční oblohy, nebo o pečení bábovky, do kterého se pustil Mára. Všechny práce jsou dělané s pečlivostí a určitě bychom je mohli použít i v praktickém životě. Co myslíte?

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Doba koronavirová 3. díl – Kateřina Kánská

Seriál "Doba koronavirová" - 3. díl - Rozhovor s Mgr. Kateřinou Kánskou

 

 • Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

Prohlášení o uzavření škol a vyhlášení „koroprázek“, jak tuto dobu pracovně nazývají naše děti, nás zastihlo u Ypsilonie. Když jsem předtím četla o uzavření škol na Slovensku, čekala jsem, že podobná opatření nastanou i u nás, ale myslela jsem, že budeme mít čas alespoň do konce týdne. Instinktivně jsem se poslední hodiny dne snažila s dětmi vysvětlit novou látku a zadat drobnou práci do konce týdne, abych získala nějaký čas.

 • Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Přiznám se (a kolegyně to vnímaly podobně), že první dny byly šílené. Do noci jsme se probíraly online materiály, abychom o pár dní později zjistily, že jsou stejně všechny podobné, psaly stovky mailů na všechny strany a po nocích přepisovaly a posílaly přihlašovací hesla na různé vzdělávací weby. Pak přišlo dilema, jakou platformu zvolit pro online výuku. To nakonec vyřešila paní ředitelka, když pro sjednocení sourozenců na naší velké škole zvolila MS Teams.

 • Jak to zvládají děti?

Řekla bych, že každé, jak umí. Některým dětem distanční výuka vyloženě seděla, vyhovalo jim vlastní tempo, vybíraly si, čemu se budou více věnovat. Na druhé straně byly mezi dětmi i takové, které byly celý den samy doma a které jsem v pyžamu naháněla k obrazovce :-). Nyní chodí do školy prezenčně 14 dětí a 8 dalších se k nám připojuje z domu. Byla jsem vděčná, když se někteří rodiče na mou výzvu obětavě přihlásili, že mohou ještě děti nechat doma, abychom se nemuseli dále dělit a mohli se spojovat s domškoláky přes Teams a učit se dopoledne společně. Někdy je to „o nervy“, hlavně udržení alespoň nějakého klidu ve třídě během vysílání, ale věřím, že až děti uspokojí své sociální potřeby, usadí se to. Co už vidím teď, je, že se výrazně osamostatnily (hurá).

 • Jak to podle vás zvládají rodiče?

To by mě také zajímalo :-). Ale podle zpětné vazby myslím, že jsou mezi nimi jak ti, kterým online výuka nedělala problémy (dokonce někteří převzali iniciativu), tak i někteří, kteří do otevření školy doslova „stříhali metr“ :-). Já sama jsem u svých dětí vnímala fáze snahy s fázemi únavy a demotivace, takže je chápu, ale celkově musím říct, že všichni moji rodiče mají můj hluboký obdiv za to, co s dětmi zvládli.

 • Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Kdybyste se mě zeptala před pár měsíci, asi bych odpověděla jinak, ale teď si myslím, že už snad i všechno :-). Jen je to místy dost zdlouhavé.

 • Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

Myslím, že tohle období nám všem ukázalo, že věci, které jsme všeobecně považovali za samozřejmé, úplně samozřejmé nejsou. Můžu stokrát dětem ukazovat, jak ne/chodí děti do školy v Africe, ale tahle zkušenost je nepřenositelná. Že si vždycky nemůžu vyjet úplně tam, kam chci, že existují limity. Že člověk míní, ale příroda mění. Na některých dětech pozoruji vděk, že můžou být ve škole. Pro mě v osobním životě to bylo nakonec celkem obohacující období narušující zajetou rutinu a postupy, i když si uvědomuji, že krize způsobila hodně lidem dost potíží a že se situace v kolektivech může dosti různit… prvňáčkům třeba nouzový stav přerušil budování kolektivu.

 •  Jak děti komunikují mezi sebou?

Jakkoli a hodně :-).

 • Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Každá z rodin je v jiné situaci, takže si nic nemyslím. Umím si představit, že některé třídy fungují lépe online a některé zase naživo. Vidím ale na dětech připojených na dálku, jak je jim líto, že nejsou s námi a jak to tak pozoruji, myslím, že kapacitní opatření jsou zbytečná, když se děti smí stýkat všude mimo třídu.

 •  Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Očekávám, že se díky mimořádnému stavu možná snadněji otevřou některé otázky – umím si třeba představit, že někteří rodiče budou mít zájem o distanční výuku i nadále. Myslím, že kdo bude chtít z mimořádného stavu vytěžit pozitiva, vytěží je. A já sama pevně věřím, že doba, kdy budou dlouhé porady probíhat online a u probírání kázeňských opatření Pepíčka z 8.B budu moci připravovat večeři rodině, je před námi :-).

 • Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Budoucnost zásadně nepředpovídám ani neposlouchám ty, kteří ji předpovídají :-), ale věřím, že se v září sejdeme. Bylo by fajn, kdyby vir přes léto ještě přemutoval a stal se méně nebezpečným. Naštěstí bude prostor a čas vše v příštím ročníku doladit. Už teď tuším, že to nebudou zásadní věci, ale detaily, takže se nebojím. A i kdyby se nezadařilo a pandemie by pokračovala takto i nadále, máme už zkušenosti a nástroje, kterými lze hodně zvládnout a budeme rozhodně alespoň lépe připraveni.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Třídíme si myšlenky a třídíme paměť

Třídíme si myšlenky a cvičíme paměť

V našich třídách klademe důraz nejen na vzdělání jako takové, ale i na dobře fungující mezilidské vztahy. K tomu nám slouží předmět Osobnostní rozvoj, kde se děti hravou formou učí vzájemnému respektu, zvládání vlastních emocí, ale i různé techniky učení a trénink paměti.

V době, kdy děti trávily svůj čas domácí výukou, jsme založily tzv. Claasroom Osobnostní rozvoj, díky kterému naši žáčci pracovali pilně dál. Děti tvořily různé myšlenkové mapy, vyzkoušely si práci s pojmovou mapou, kreslily mapy obrázkové. Průběžně trénovaly svoji paměť, a to proto, aby si zvládly nakoupit bez nákupního seznamu nebo se jim lépe pamatovala cizojazyčná slovíčka. Jako odpočinkovou aktivitu jsme jim připravili „Vision board“ (tedy „nástěnku vizí“). Na ní děti vytvořily koláž obrázků, fotografií, snů, díky kterým může každý určit vlastní cíle. Díky Vision board je pak jednodušší těchto cílů dosáhnout. Vznikly krásné práce, plné inspirace a úžasných podnětů.

Posted in blog | Leave a comment

Děti tvořily vlastní učebnice

Děti tvořily vlastní učebnice

Lapbooky neboli 3D interaktivní knihy jsou výborným pomocníkem při probírání učiva. Naši třeťáci se do výroby lapbooků pustili v rámci prvouky. Děti získaly potřebné informace nejen z online výuky, ale vydali se pátrat i po vlastní ose, hezky na čerstvý vzduch. Někteří z nich se pustili do bádání tak poctivě, že použili i mikroskop a celý svůj postup zdokumentovali. Své výtvory nyní pravidelně prezentují před svými spolužáky a vyměňují si zkušenosti. Musíme uznat, že některé lapbooky zastří i odborné učebnice. 

Posted in blog, brno | Leave a comment

Doba koronavirová – 2. díl

Seriál "Doba koronavirová" - 2. díl - Rozhovor s Mgr. Lenkou Kopeckou

1. Jak jste jednala 11. března při uzavření škol?

Tu situaci si pamatuji živě. Prakticky ze dne na den jsem sbalila potřebné věci a zamknula dveře třídy. Bylo to velmi zvláštní. Děti neměly radost z toho, že nemohou jít do školy. Všichni měli spoustu otázek. Jsme zvyklí ve třídě o všem mluvit, takže jsme hodně diskutovali a vše proběhlo v klidu.

 2. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Bylo to těžké. Hledání nástrojů, koordinace časů, domluva s rodiči na zpětné vazbě. Naštěstí jsme k online výuce všichni přistoupili zodpovědně, nic jsme nepřeháněli a vzájemně jsme si vyšli vstříc. Každý využíval, co mu bylo nejbližší. Email, WhatsApp, sms, Messenger…online výuka probíhala na google meet, tímto děkuji Světu vzdělání za okamžité zřízení účtu a zprovoznění online třídy, velice mi to pomohlo.

 3. Jak to zvládly děti?

Děti celou tuhle situaci zvládly skvěle, někdy mi připadá, že jsou chameleoni (tak úžasně přizpůsobiví). Od první třídy jsou vedeni k samostatnosti a to se teď hodně vyplatilo. A práce s technikou je pro ně „brnkačka“.

4. Jak to podle vás zvládli rodiče?

Na rodiče svých dětí jsem obzvlášť pyšná, jsme bezva parta, a i když tohle období bylo pro nás všechny těžké, všichni byli trpěliví, vstřícní, chápaví a komunikovali. Nikdo „netlačil na pilu“, věříme si a tahle situace naši důvěru prověřila a potvrdila.

5. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Zvládnout se dá všechno… i distanční forma vzdělávání, ale na dálku to není ono. Ten kontakt je nenahraditelný. Všechno má své klady a zápory.

6. Jaké tedy vidíte klady a zápory tohoto období?

Zúročila se samostatnost, kterou učím děti od první třídy, a rodiče to mohli vidět v praxi. Najednou jsme si byli všichni vzácní a těšili jsme se na sebe víc, než kdy dřív. Mohla jsem si potvrdit, že ani známkování není důležité a děti skvěle pracují, že ne všechno, co je psáno v plánech se musí odučit. Chyběl mi osobní kontakt a taková ta naše třídní „intimita“.

7. Jak děti komunikovaly mezi sebou?

Děti komunikovaly, i rodiče mezi sebou, často mi říkali na online výuce, že si volají, píší, dokonce si v rámci jednoho dobrovolného domácího úkolu zasílaly i pohlednice. Někdy si radily si s učivem, jsou zvyklí spolupracovat.

8. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Co si myslím? Myslím si, že dobrovolná docházka není problém, spíš bych to neomezovala počtem. Neumíte si představit, jak je těžké vybírat nebo losovat z 22 dětí 15. Tohle se mi nelíbí, ale dobrovolnost je na místě.

9. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Stále doufám, že bude mít pozitivní dopad. Věřím, že se konečně někdo zamyslí nad známkováním a důležitostí učiva ve smyslu kvalita poměr kvantita.

10. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Nedostatky…kdo z nás nemá nedostatky? Já nedostatky a chyby ve výuce a v životě vítám, díky nim se můžeme posouvat, zlepšovat a kvalitně se učit. Moc bych si přála, abychom se už všichni společně mohli vrátit do tříd a fungovat skupinově, bez obav, roušek a měření teplot. Jsem optimista, věřím, že to bude brzy.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Doma padaly i rekordy

Doma padaly i rekordy

Druháčci z Břeclavi se během karantény potkávali každý den. Pilně se učili, procvičovali a občas zbyl i nějaký čas na to povídání. Výuku jim zpestřovaly různé aplikace, na kterých si procvičovali počítání i gramatiku. Děti se ale nevěnovaly jen učení jako takovému. S nadšením navrhovaly roušky, posílaly dopis seniorům, do prvouky tvořily plánek svého bydliště, zkoumaly, jak se odpařuje voda, počítaly spotřebu vody v domácnosti i různé zapeklité příklady. Někteří dokonce překonali své osobní rekordy a v Abaku!

 

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Doba koronavirová – rozhovor s Mgr. Monikou Delinčákovou

Seriál "Doba koronavirová" - 1. díl - Rozhovor s Mgr. Monikou Delinčákovou

 

 1. Jak jste jednala 11.března při uzavření škol?

V tuto dobu jsme byli ve škole v přírodě. Vše, co se dělo kolem situace s Corona virem, děti vnímaly pouze tak, že jsme nemohli realizovat předem naplánované výlety a exkurze. Velké zklamání přišlo teprve ve chvíli, kdy jsme dětem oznámili, že musíme po týdnu školu v přírodě ukončit a vrátit se domů. Dětem jsem rozdala všechny pracovní sešity a začali jsme pracovat distančně.

 1. Jak těžké bylo přejít z klasické výuky na ONLINE výuku? Jaké nástroje používáte?

Jednoduché to rozhodně nebylo, protože nabídka možností jak on-line výuku realizovat byla veliká. Problém spočíval v tom, že jsem tyto nástroje neznala a neuměla si vybrat ten nejvhodnějších. Bylo třeba absolvovat webináře, které mi tyto nástroje představily a ukázaly možnosti, jak s nimi pracovat. Po počátečních krůčcích systému pokus x omyl jsem začala s dětmi komunikovat a vyučovat on-line. Velkou pomocí bylo, že mi Svět vzdělání vytvořil virtuální třídu a rodiče byli velmi vstřícní a technicky výuku svým dětem umožnili. Používali jsme, a i nyní používáme, Google Meet a Google Classroom.

 1. Jak to zvládají děti?

Mám neskutečně šikovné prvňáčky, kteří se za pomocí rodičů během pár hodin naučili sami připojovat k výuce, ovládat mikrofon a objevili i možnost chatování. Do výuky se zapojili všichni a musím říct, že jsem nemusela za celou dobu zadávat žádný konkrétní úkol, cvičení a děti si samy volily rozsah své práce, vybíraly si z nabídky online cvičení i zábavných úkolu na Google Classromu. Děti udělaly doma spoustu práce. Z mého pohledu více, než by udělaly ve škole. Bylo jim ale smutno po kamarádech, společných hrách a chvílích, kdy se divoce diskutuje. Dnes jsme opět spolu v počtu 15 dětí a 5 dětí je on-line připojeno po celou dobu výuky. Ta je bohužel ovlivněná tím, že nemůžeme pracovat ve skupinách, pohybovat se volně po třídě, ale obsahově probíhá standardně.

 1. Jak to podle vás zvládají rodiče?

Pro rodiče to bylo a je neskutečně náročné období. Zvládli ale úžasně přizpůsobit organizaci chodu rodiny, svou práci i fakt, že byli všichni stále spolu. Většina rodičů byla doma na Home Office, a to není dovolená. Sladit on-line výuku u více dětí v jedné rodině, to chtělo hodně logistického umu a i počítačového vybavení. Děti měly výuku on-line každý den v různý čas s různými učiteli, protože Svět vzdělání ještě zajistil výuku angličtiny, včetně rodilého mluvčího a logiky. Rodiče tak měli na ledničkách rozvrh hodin s časy a odkazy, kdy a ke komu se mají připojit. Scanovali práce dětí, posílali emailem i vkládali do Google Classroom. Museli se také poprat s úpravami v PDF a stále sledovat emailovou poštu. Oni stáli v první linii a zvládli to výborně.

 1. Co všechno se dá podle Vás učit na dálku?

Obsahově vše, kromě hlasitého čtení. Děti nemají doma stejnou knihu a v pracovním sešitě četl každý někde jinde. Také mi moc mi ale chyběly společné experimenty, spolupráce dětí, takže není problém obsah, ale forma a metody výuky. Také osobnostní rozvoj dětí je touto formou vzdálené výuky nešťastný.

 1. Jaké vidíte klady a zápory tohoto období?

Mezi klady rozhodně považuji nový rozměr vztahu rodič-učitel. Intenzivní komunikace mezi námi náš partnerský vztah významně posílila. Rodiče se vzájemně více poznali během našich videokonferencí, nasdíleli si své názory, zkušenosti, dokázali si vydiskutovat, jak a co mohou pro děti udělat. Každý něčím přispěl. Někdo pomocí poskytnutí rad v oblasti IT, jiní zajistili desinfekci pro děti, zapůjčení vybavení a zprovoznění zařízení pro on-line výuku dětí, které jsou nyní doma, ale mohou se tak zapojit do výuky celé třídy.

 1. Jak děti komunikují mezi sebou?

Dříve si děti samy svolávaly schůzky a povídaly si přes Skype. Nyní si povídají přes Google Meet a díky interaktivní tabuli se krásně vidí.

 1. Myslíte, že děti by měly jít v této situaci do školy? Nebo preferujete dobrovolnou docházku?

Nejsem zastánce příkazů, jsem pro dobrovolnost. Jako velmi nešťastnou však vidím hranici 15 dětí ve třídě. Myslím si, že dobrovolně se měli rodiče rozhodnout, aniž by byli omezení takovými pravidly, která jim v podstatě žádný výběr nenabídla. Docházku do školy vidím jako přínos. Pro děti ve vzájemném kontaktu, možnosti být se svými vrstevníky a podělit se o své starosti i radosti. Pro mě velká radost, že jsem s dětmi a úleva, protože práce on-line byla mnohem náročnější, než je výuka v reálném čase. Rodiče už byli zoufalí a velmi si přáli návrat dětí do školy. Takže, ano. Děti by měly jít do školy. Vidím to tak, protože vnímám podněty svých dětí, jejich rodičů, a pocity své. Věřím ale, že ne všichni to musí mít stejně. Je příliš mnoho faktorů, které odpověď ovlivní.

 1. Myslíte si, že mimořádný stav bude mít nějaký pozitivní dopad na české školství? Posílí ho nebo naopak oslabí?

Myslím, že pozitivní dopad už má přinejmenším v tom, že my učitelé jsme se museli okamžitě dovybavit schopnosti vyučovat on-line. Podstatné je, aby ministerstvo školství využilo toho, co ukázala praxe a patřičně s tím naložilo. Doufám, že akreditační skupiny MŠMT se nad tímto vážně zamyslí a umožní do výuky budoucích učitelů zařadit předměty, které naučí studenty s těmito nástroji vzdálené výuky pracovat. Jednak proto, že se může tato situace opakovat, ale hlavně protože se celkově technické zázemí škol mění, je modernější, využívá se více internetového prostředí a je potřeba se orientovat v nabídce a umět některé nástroje používat. Obavu nám z toho, že se více tzv. rozevřou nůžky mezi žáky. Pro některé žáky totiž škola přestavuje řád, pravidelnost, pomoc a motivaci. Bez ní se jim toho nedostává. Pro tyto žáky i jejich učitelé bude velmi těžké dostat se k normálnímu stavu. Negativní dopady zatím nevidím, protože si myslím, že si všichni z této situace můžeme vzít mnoho věcí, které nás v naši práci posunou zase o kus dál.

 1. Jakou předpovídáte budoucnost? Budou moci žáci v září normálně usednout do lavic? Myslíte, že žáci nebudou mít v učivu nedostatky?

Věřím, že v září začneme školní rok jako vždy a bez omezení. Jsem přesvědčená, že pokud k nějakým omezením dojde, bude to pouze lokální záležitost. Nedokážu si představit, že by tato situace byla dlouhodobě udržitelná. Rozdíl je v tom, že nyní už na ni jsme připraveni.

Já dětem věřím. Nejsem přesvědčená, že by tato doba odloučení ze školních lavic děti nějak významně poškodila. Ano, bylo to nepříjemné, ale v učivo se cyklicky v jednotlivých ročnících opakuje a obohacuje. Děti toho zvládají mnohem víc, než si myslíme a velmi rychle, pokud bude co, doženou. Za mě je hlavní, aby pro ně škola byla bezpečné a klidné prostředí, kde se dozvídají a objevují nové věci. Jestli to bude o dva měsíce dříve nebo později, je to důležité? Na to už si musí odpovědět každý sám.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

V Břeclavi se pilně pracovalo

V Břeclavi se pilně pracovalo

Ani naši břeclavští prvňáčci během karantény nezaháleli. Pilně pracovali nejen na úkolech do školy, ale i doma. Kromě klasické online výuky děti vařily kaše všeho druhu, klíčily semínka, tvořily prezentaci o domácím mazlíčkovi, pozorovaly a fotily jarní přírodu, vyráběly velikonoční dekorace, šifrovaly slova, zdokonalovaly se v abaku i angličtině… Měly práce až nad hlavu. Podívejte se na krátké video a prohlédněte si jejich krásné výtvory.

Posted in blog, breclav | Leave a comment

Návrat do škol

Návrat do školy

Pondělí 25. května byl den, kdy se opět naplnily školní třídy. Do školních lavic zase usedli žáčci, většinou z 1. stupně. Naši prostějovští druháčci se do školy moc těšili. A i když se jich ve třídě sešlo jen 10, měli ze shledání velikou radost. Dezinfekce na ně čekala u vchodu do školy i při vstupu do třídy. Zpočátku je paní učitelka poučila o hygienických pravidlech, pak následovalo hezké popovídání a po chvíli se žáčci pustili i do výuky. A to byste nevěřili, jak rádi!

Apropo: Psalo se o tom i v novinách.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Dárek jako vyjádření díku

Dárek jako vyjádření díku

Naši prostějovští prvňáčci sklízejí samou chválu. Nejen, že během karanténu pilně pracovali, ale pravidelně se scházeli při online výuce, kde skvěle spolupracovali. Velký dík patří především rodičům, kteří žáčky po celou dobu podporovali a zajistili jim technické zázemí. A protože spolupráce rodičů byla na jedničku, dostali jako poděkování krásnou placku. Děkujeme za práci malým i velkým, vážíme si jakékoliv podpory z vaší strany. Teď už se část žáků může věnovat klasické výuce opět ve školních lavicích, někteří přes GoogleMeet.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Naši agenti v akci

Naši agenti v akci

Abychom podpořili naše žáčky v bádání a zkoumání, připravili jsme si pro ně Domácí šifrovací hru. A co k takové hře děti potřebují? Chuť řešit hádanky, luštit, dešifrovat. Pod rukama nám tak vznikla zajímavá hra pro celou rodinu, při které si všichni užijí spoustu zábavy.

Každý účastník obdržel na začátku hry šifrovací tabulku. Tím se stává naším agentem. Jednotlivé úkoly čekají v prostorách bytu či domu, v místě bydliště každého účastníka. Úkoly tak malí špioni najdou na okně v obývacím pokoji, ve své posteli či v ledničce. Tato hra ovšem není žádný med! Některé šifry jsou opravdu zapeklité a budou potřebovat velký zápal. My ale svým agentům věříme! Když to nezvládnou sami, k dispozici jim může být kniha, internet nebo rada parťáků-rodičů. Hra není časově omezená, takže svačinky a odpočinek povoleny. Děti tak mohou dešifrovat celý dlouhý den! Podle své chuti a nálady.

A kdepak že je cílová rovinka? Na polštáři v ložnici. Určitě se ptáte, proč jsme vybrali zrovna tohle místo. Jelikož je hra plná adrenalinu a dřez v kuchyni, vstupní dveře nebo okno v obýváku jsou akční zóny, v ložnici je klid a pohoda. Přesně tady si mohou rodiče s dětmi v klidu číst, povídat, a nebo jim za odměnu, že vyřešili naše záludné hádanky, slíbit hezký výlet. Přejeme všem agentům úspěšnou misi!

Posted in blog | Leave a comment

Druháčci mají opravdu napilno

Druhačci mají opravdu napilno

Práce z domova je pro naše druháčky výzvou. Díky volnějšímu režimu se na vlastní kůži sbližují s přírodou, každý svým vlastním tempem a podle svého uvážení. A kde jim to skvěle! Stali se z nich znamenití pozorovatelé ptačí říše. V průběhu jejich bedlivého pozorování sýkorek a čápů se vylíhla dokonce tři čápata! To bylo radosti!

Při online hodinách žáčci pilně procvičují češtinu i matematiku a v rámci prvouky vytváří své vlastní herbáře. Vznikají tak opravdu pozorohudná dílka! Tvorba je natolik baví, že i maminky je od práce musí odtrhávat. Učení zpestřují svými oblíbenými hrami s paní učitelkou: bingem a hrou jméno, město, zvíře, věc. Hravou formu výuky tak všichni zvládají pěkne i z domu.

Posted in blog, brno | Leave a comment

My se doma nenudíme

My se doma nenudíme

V době domácí výuky nezahálí ani naši čtvrťáci. Ti se pustili do logicko-matematické soutěže, kde řeší úlohy rodiny Veselých a obyvatel městečka Číselkov. Žáci vytváří i vlastní společenské hry pro své spolužáky, které jsou inspirované probraným učivem. Děti neustále něco vyrábí, pečou, vaří. Hravou formou si opakují vlastivědu i přírodovědu. Nyní například tvoří prezentaci o Karlu IV., kterou budou prezentovat ve škole. Na lelkování totiž není čas ani nálada.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Učení z domu a v pyžamu? Proč ne?

Učení z domu a v pyžamu? Proč ne?

Máme nejen šikovné žáčky a pedagogy, ale za mnohé vděčíme i „našim“ rodičům. V této krizi nám je velkou oporou tatínek jednoho našeho žáčka, který pracuje ve firmě  zabývající se vytvářením e-learningových platforem pro velké firmy, vytvářením konkrétních online kurzů apod. Celý tým tak vytvořil portál „Škola v pyžamu„. Ten zcela zdarma využívájí tisíce učitelů, žáků i rodičů. Na jejich stránkách si můžete přečíst vysvětlení, proč tento projekt vznikl: „Škola v pyžamu vznikla na základě zkušeností spousty rodičů a učitelů. Jsme skupinka nadšenců a z části i zoufalých rodičů, kteří hledali řešení, jak ulehčit život sobě i učitelům. Věříme, že tímto projektem ušetříme všem stranám hodně nervů, a domácí úkoly i učení budou spíše radostí než další starostí.“

Systém funguje pro první i druhý stupeň. Učitel zde může zadávat úkoly, hodnotit je, umožňuje mu  látku nahrát na video nebo se se všemi žáky spojit kamerou a uspořádat hodinu online.

Systém využívají i naši prvňáčci z Nového Lískovce a nemohou si ho vynachválit. Děkujeme!

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Na dálku

Na dálku

Jak zvládají tuto nenadálou situaci třeťáčci z Pardubic? To nám prozradila jejich paní učitelka Kateřina Kánská: „Už je tomu dva měsíce, kdy jsme ze dne na den přestali chodit do školy, za kulturou, na výlety a exkurze. Školní lavici a učebnice jsme vyměnili za obrazovku počítače nebo jiných chytrých zařízení a z pohodlí domova si užíváme aktivity, na které při školním maratonu nezbývá čas.Několikrát týdně se scházíme virtuálně, abychom sdíleli své zážitky z této zvláštní doby, objevili nějakou tu novou látku i promrskali učební látku starší. I když se nám někdy nechce, doma každý podle svých schopností trochu procvičujeme, využíváme nabídky virtuálních kroužků od Světa vzdělání a také bádáme sami na svých projektech podle svých zájmů.I když nám tato výjimečná doba hodně dala, už se zase těšíme, až budeme všichni spolu.“

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Animovaná pohádka od našich žáčků

Animovaná pohádka od našich žáčků

Pardubičtí třeťáčci se v rámci domácího vzdělávánií pustili do animace. Vznikla tak jedinečná díla, mezi kterými je například příběh ptáčka Čika, který se vydává na dobrodružnou výpravu. Autorem je Emička Hronková a my musíme uznat, že animace je opravdu jako od profíka. Na filmu je krásně vidět vývoj vyjmenovaných slov po V – v úvodu filmu, který „se natáčel“ ještě před probíráním předpon vy-vý- je s měkkým i, na konci filmu už je výlet s tvrdým y. Pusťte si zvuk.

Posted in blog, pardubice | Leave a comment

Učení v době koronaviru – Olomouc

Učení v době koronaviru

Nači olomoučtí prvňáčci i v této nesnadné době vůbec nelení. Přesto, že do školy nechodí, učivu jdou s chutí naproti a neustále jsou aktivní: schází se ONLINE až dvakrát týdně.  Od své paní učitelky dostávají vlastní tématické křížovky nebo pomalu oprašují souřadnicovou hru „lodě“. Jejich aktivity se ovšem netýkají jen učení.  Dostali například i tělovýchovný úkol – jak skákat gumu – nebo úkol kulinářský – dělají doma pomazánky dle udaného množství ingrediencí. Děti tráví také spoustu času na čerstvém vzduchu: sází, sejí a pozorují rostliny. Ve svých řadách mají dokonce pozorovatele, kteří  sledují hnízdo s vejci a průběžně posílají fotky. Někteří z nich doma šijí a vyrábí o sto šest. Práce mají naši prvňáčci celkem dost, nemyslíte?

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

Malá pomoc pro zdravotníky

Malá pomoc pro zdravotníky

Ve spolupráci s Technologickým klubem Prostějov se snažíme přispět svou troškou do mlýna. Díky 3D tiskárnám tak vyrábíme pomůcky pro zdravotníky. Část jsme prozatím darovali lékárníkům i zdravotníkům v nemocnici. A v našem snažení s radostí pokračujeme dál. Pomáhejme si! V soudržnosti je totiž síla.

Posted in blog | Leave a comment

Dílka hodna ocenění

Dílka hodna ocenění

Naši žáčci jsou šikovní i v online prostředí! Tímto bychom rádi pochválili všechny děti, které se účastní projektů, úkolů, návrhů i všech cvičení. Samostatnost, kreativita a improvizace nejsou našim malým studentům vůbec cizí. Prohlédněte si jeden ze splněných úkolů z programování. Dílko vytvořil Kuba ze čtvrté třídy na následující zadání: „Tvým úkolem je naprogramovat zebru tak, aby běžela na jednu stranu obrazovky, tam se otočila a běžela zpět.“ Povedlo se, nemyslíte? (zapnout zvuk a zmáčknout zelenou vlaječku) Video zde:
https://scratch.mit.edu/projects/387901870/

Posted in blog, brno | Leave a comment

Čarodějky školou povinné

Čarodějky školou povinné

Pálení čarodějnic oslavili naši žáčci ve velkém stylu. Přišly nám krásné fotografie plné děsivých i roztomilých čarodějek i čarodějů, kteří se proletěli na koštěti, uvařili lektvar a vykouzlili nám tím úsměv na rtech. Čarodějný rej se podařil i v online prostředí, i když bychom mnohem raději potkali takovéto čaroděje naživo.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Učení doma nás baví

Učení doma nás baví

Naši druháčci si „domoškolu“ užívají, i když už se jim po jejich paní učitelce dost stýská. Poslali nám krásný vzkaz: „Nás nic nezaství a jedeme dál! Rodiče mají plno práce, tak pomáháme v domácnosti a snažíme si udělat krásný pobyt s rodinou. Malujeme kamínky!“ Samostatnost, kreativita a propojení předmětů – zvládají to opravdu na jedničku!

 
Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Online výuka má úspěch

Online výuka má úspěch

Umíme si poradit. Díky podpoře rodičů jednoho z našich žáků můžeme plně využívat videokonference, které usnadňují celou situaci. Nezastaví nás tak ani krizová situace, která je pro nás velkou výzvou. Online výuka u nás teď frčí ve velkém a naši žáčci se novému systému velmi rychle přizpůsobili. S přehledem zvládají diktát, matematiku i tělocvik. Nejen, že všechny úkoly zvládají na jedničku, ale perfektně funguje i jejich spolupráce. Přesto se všichni (včetně pedagogů) těší, až se opět potkají ve školních lavicích.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Angličtina? No problem!

Angličtina? No problem!

Naše druhačky Ilianka a Nicolka jsou moc šikovné a pilné studentky. Učení je baví a májí rády nové výzvy. Proto se rozhodly zúčastnit populární soutěže English Star Brno 2020, kde získala překrásné 1. místo!  Děvčatům tímto GRATULUJEME k obrovskému úspěchu! Brahopřejeme nejen k umístění, ale především oceňujeme odvahu a zápal. O tom náš kocept totiž je: nebát se zkoušet nové věci a jít dál.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Angličtina? No problem!

Angličtina? No problem!

Naše třeťačka Viktorka je moc šikovná a pilná studentka. Učení ji baví a má ráda nové výzvy. Proto se rozhodla zúčastnit populární soutěže English Star Brno 2020, kde získala překrásné 2. místo! Tímto děkujeme mamince za informaci a paní učitelce Alžbětě Oppitzové za důkladné hodiny anglického jazyka. Viktorce tímto GRATULUJEME k obrovskému úspěchu! Brahopřejeme nejen k umístění, ale především oceňujeme odvahu a zápal. O tom náš kocept totiž je: nebát se zkoušet nové věci a jít dál.

Posted in blog, brno | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče v Olomouci

Informační schůzky pro rodiče

V lednu proběhly informační schůzky na ZŠ Řezníčkova v Olomouci. Panovala dobrá nálada a na konci se rozběhla diskuze na téma našeho školství, podpory nadaných dětí i možnosti, kam bystré děti v Olomouci umístit. Děkujeme za příjemné pozdní odpoledne všem rodičům i paním učitelkám Anetě Kučerové a Veronice Kopečné.

Posted in blog, olomouc | Leave a comment

V Kopřivnici se školili učitelé i rodiče

V Kopřivnici se školili učitelé i rodiče

V Kopřivnici jsme se podíleli na semináři o nadaných dětech. Účast byla hojná, za to moc děkujeme. Sjeli se za námi učitelky z mateřských i základních škol ze širokého okolí. Pedagogové se tak dozvěděli, jak poznat nadané dítě, do jaké skupiny ho zařadit a jak s ním pracovat. Spoustu učitelů si totiž s nadanými dětmi neví rady a tyto děti pak ztrácí o výklad zájem. Tím se v nich zabíjí touha po poznání. Pedagogickým workshopem ovšem tohle edukativní odpoledne neskončilo. Na něj plynule navázal seminář o Hejného metodě výuce matematiky. Konferenční místnost se zaplnila rodiči, kteří chtějí formě této výuky porozumět, popřípadě se dozvědět něco o třídě Světa vzdělání. Tomáš Blumenstein Hejného metodu představil a poukázal na její výhody. Také názorně předvedl, v čem tato metoda spočívá a rodiče si tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak tento princip funguje. 

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Článek Hranický deník

Píše se o nás

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče

Informační schůzky pro rodiče

V lednu jsme zažili příjemný podvečer ve společnosti hranických rodičů. Účast byla hojná a to nás velmi potěšilo. Informační schůzky se konaly v přátelském duchu a za to vám velmi děkujeme. Největším překvapením pro nás byl potlesk na konci. Doufáme, že jste se dozvěděli vše potřebné – ať už od našeho ředitele Tomáše Blumensteina, od pana ředitele Radomíra Habermanna či od paní učitelek, které do toho jdou s námi: Petry Drábkové a Ellen Hašové.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Informační schůzky pro rodiče v Kopřivnici

Informační schůzky pro rodiče

V lednu jsme pořádali na kopřivnické ZŠ 17. listopadu informační schůzky. Děkujeme za příjemné přijetí a hezké pozdní odpoledne ve společnosti přátelských rodičů. Příjemně jsme si popovídali na téma současného školství a zodpověděli snad všechny dotazy. Pokud jste nestihli tento termín informačních schůzek, nezoufejte. Moc dobře si uvědomujeme, že času je málo a povinností mnoho, proto pořádáme ještě jeden termín.Zveme vás tímto na ONLINE informační schůzky, které se budou konat 8. dubna v 15.30.

Posted in blog, koprivnice | Leave a comment

Rodiče počítali o sto šest

Rodiče počítali o sto šest, a s úsměvem

Hejného metoda výuky matematiky může být pro hodně lidí španělskou vesnicí. Proto pořádáme pro rodiče našich žáčků tzv. Kavárny, kde se posluchačům vysvětlí koncept Hejného metody. Jedna z takových kaváren se uskutečnila i v Březové. Ředitel Světa vzdělání Tomáš Blumenstein rodiče zasvětil do tajů této nestandardní metody. Všichni účastníci se tak seznámili s klíčovými principy a s praktickými příklady řešení některých základních úloh (prosté krokování, cesta autobusem či zvířatka Dědy Lesoně).  Rodiče se do počítání ochotně zapojili a dokonce si celou Kavárnu užili: projevili nevídanou hravost a ve třídě vytvořili úžasnou atmosféru.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Zlatý Ámos v Březové

Zlatý Ámos v Březové

Jedinečný projekt Zlatý Ámos je odměnou za úsilí, které pedagogové věnují „svým“ dětem. Zdeňka Drápelová z Březové nad Svitavou byla nominována svými žáky do této ankety o nejoblíbenějšího učitele. Nejen, že děti svou nominací udělaly paní učitelce velkou radost, ale dojaly ji k slzám: složily totiž vlastní báseň, která vystihovala její vlastnosti. Regionální kolo se konalo 20. února v Praze v prostorách Senátu ČR. Zdeňku Drápelovou doprovázeli tři žáci a jejich úkolem bylo obhájit její nominaci. Porota se tak dozvěděla, čeho si žáci nasvém pedagogovi cení nejvíce. Z Prahy si paní učitelka Drápelová odvezla certifikát s oceněním a symbolickou figurku Zlatého Ámose.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Není kámen jako kámen

Není kámen jako kámen

Že kameny nejsou zajímavé? To není vůbec pravda! Zábavu s kameny si zažili naši čtvrťáci, a sice při návštěvě Geologického pavilonu VŠB. Zážitek to byl vstkutku nezapomenutelný – děti se seznámily s různými druhy minerálů, dozvěděly se vše potřebné o jejich vlastnostech i o geologii jako takové. Všechny vzorky si žáci mohli nejen prohlédnout, ale i osahat a vyzkoušet jejich tvrdost. V interaktivní části návštěvy si pak děti ověřily, co si zapamatovaly, hravou formou i krátkým testíkem. A uspěly na jedničku!

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Hlavolamy jsou zábava

Hlavolamy jsou zábava

Hlavolamy jsou přece hračka! To nám dokázali naši prvňáčci, kteří vyrazili do Střediska volného času a s chutí a s přehledem se zhostili všech úkolů. Hravě si poradili nejen s hlavolamy, ale i s bludišti a konstrukčními stavebnicemi! Děti si vyzkoušely jak stavění podle návodu, tak i stavění vlastních konstrukcí. Vyzkoušely si práci samostatnou i týmovou, a přes počáteční potíže rozdělit si úkoly, to nakonec zvládly. Všechny také moc bavilo zahrát si obrovské Člověče, nezlob se nebo dámu.

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Setkání ředitelů

Setkání ředitelů škol přineslo své ovoce

Lidé jsou základ. Jejich vedení není snadná záležitost. Je potřeba je inspirovat, motivovat a směřovat. Díky správným metodám vedení můžete dosáhnout nejen profitu, ale i spokojenosti zaměstnanců. Ti pro vás pak budou pracovat rádi.  Spokojení pracující jsou totiž klíčem k úspěchu.

Lidé ve vedoucích pozicích to ovšem nemají vůbec jednoduché. Neustálý tlak, řešení různých problémů, zodpovědnost. Moc dobře si uvědomujeme, jak náročné to mají ředitelé našich spolupracujících škol, a tak jsme pro ně zorganizovali dvoudenní pobyt v Prostějově, kde sídlíme. V Hotelu Tennis Club se tak sešli ředitelé i zástupci ze základních škol z různých koutů republiky, např. z Opavy, Holešova, Brna či Ostravy.

Jelikož jsou osobní vazby nenahraditelné, první den se odehrál v přátelské atmosféře plné zábavy. Možnost zahrát si badminton či bowling nadchla všechny přítomné a většina se do pohybových aktivit vrhla s velkou chutí. Odpoledne bylo zakončeno večeří, u které se strhla diskuze na téma současného  školství.

Druhý den byl věnován především školení pod vedením zkušené lektorky Ireny Hoškové, která v oblasti školství působí celý život. „Hledáme vaše poklady, to, co ve vás je,“ uvedla na úvod. Účastníci pracovali v týmech a postupně odkrývali tajemství neuro-lingvistického naprogramování člověka, tipy, jak probourat stereotypy ve výuce a jak se stavět k pedagogům. „Doba je jiná, děti jsou jiné. Většina je přehlcena informacemi, téměř se nedostanou ke slovu. Pracujme v týmech, aby děti sdílely svůj názor, uměly se vyjadřovat, komunikovat,“ nabádala lektorka a dodala: „Prostředí nemůžeme změnit, ale můžeme změnit sebe. Stačí tak málo. Práce s prostorem, naslouchání a vnímání emocí dětí.“

Školení se neslo v přátelské atmosféře a zadané úkoly splnili všichni ředitelé na jedničku. Na konci workshopu pak vznikla debata týkající se hodnocení žáků ve školách – zda hodnotit či nehodnotit. Té se ujal ředitel Světa vzdělání Tomáš Blumenstein.  Všichni účastníci nakonec přijali školení s úsměvem a odnesli si spoustu nových poznatků – ať už přímo ze semináře či od svých kolegů z jiných škol. A přesně o to nám šlo. Sdílení informací, výměna vlastních zkušeností, hledání cest, jak posunout školství kupředu a vyjít dětem více vstříc. Příští rok budeme akci určitě opakovat.

 

 

 

Posted in blog | Leave a comment

Výlet do nitra sopky

Výlet do nitra sopky

Planeta Země je neskonale zajímavý objekt ke zkoumání, nemyslíte? V tom se shodnou i naši žáčci, kteří se do takového bádání pustili s velkou chutí. Malí badatelé hledali odpovědi na otázky, proč vlastně vznikají sopky, jak asi funguje vesmír a co se skrývá v nitru naší planety. A práce jim šla pěkne od ruky. V týmech tak naši vědátoři plnili spoustu úkolů, počítali, hráli, četli, luštili i zkoumali. Za každý splněný úkol získali  za odměnu jednu věc, kterou mohli použít při závěrečném pokusu: výbuchu sopky. Aby toho nebylo málo, druhý den se žáci vydali přímo do terénu prozkoumat otickou sopku. Odměna za všechno úsilí pak byla opravdu lahodná: špekáčky opečené na ohni chutnaly lépe než kdy předtím.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Podzimní nálady ve verších

Podzimní nálady ve verších

Jemná práce s veršem, sebeprezentace, recitace – to vše přinesla našim žáčkům akce s názvem Podzimní nálady ve verších. Jako své hosty měli naši třeťáčci kamarády z vedlejších tříd. A všichni sklidili velký potlesk. Ono postavit se před publikum totiž není žádná hračka! Někteří básně předčítali, jiní recitovali zpaměti. Krásné dopoledne s uměleckým nádechem tak bylo příjemným zpestřením pro diváky i hlavní aktéry.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Lidské tělo jako na dlani

Lidské tělo jako na dlani

Spojení angličtiny, výtvarné výchovy i prvouky – takto by se dal popsat projektový den, který měl u žáků veliký úspěch. V týmech tvořili naši kreativci lidské tělo ve vší jeho kráse. Spolužáci si tak mohli prohlédnout trávicí soustavu, kosti, svaly i vnitřní orgány. A to vše v aglickém jazyce. Vznikla opravdu krásná díla, která oslnila nejednoho diváka.

Posted in blog, opava | Leave a comment

Velikonoční pečení

Velikonoční pečení

Hodiny osobnostního rozvoje mohou přinést nejen pozitiva v řešení mezilidských vztahů, ale i něco dobrého na zub. Velikonoce jsou za dveřmi a je třeba v dětech udržovat krásné velikonočné tradice. Proto se naši žáci rozhodli, že se pustí do velikonočního pečení. K ruce jim  byla babička jedné z žákyň, která dopředu připravila kynuté těsto. Díky její pomoci to všem šlo pěkně od ruky. Vůně čerstvého pečiva se linula po celé školy. A ta chuť! Lahoda!

 

 


 

Posted in blog, opava | Leave a comment

Video Hranice

Posted in blog, informacni_schuzky_hranice | Leave a comment

Rozumět penězům je zábava

Rozumět penězům je zábava

Finanční gramotnost je důležitou součástí běžného života. Kdo umí zacházet s penězi, vyhne se spoustě problémům. Proto využíváme všechny akce, kde můžeme dětem běžný „dospělácký“ život přiblížit. Jedné takové akce se zůčastnili i naši prostějovští druháčci. Abeceda peněz, kterou organizuje Česká spořitelna, měla u žáků velký úspěch. Děti nejprve ve dvojicích vyrazily „do práce“, vydělaly si peníze, sestavovaly rozpočet a jejich úkolem bylo řešit výdaje, příjmy a šetřit. Na závěr se peníze na hrani proměnily v opravdové a měly se rozhodnout, zda budou šetřit do darovaneho prasátka nebo si koupí něco na památku.

Posted in blog, prostejov | Leave a comment

Seznámení se školou

Seznámení se školou

Zápisy do prvních tříd se blíží a některé školy pořádají přípravná setkání s paní učitelkou. Výjimkou není ani naše 2.ZŠ v Holešově. Tam právě probíhá program pro všechny předškoláčky ( i ty, kteří budou součástí naší třídy). Děti si tak zazpívaly, zatančily, uvolňovaly zápěstí a díky seznamovacím hrám se o sobě něco i dozvěděly. Celým programem děti provázela sovička Kuki. Zatímco si děti užívaly nabité odpoledne, rodiče malých účastníků si prohlédli prostory školy.

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Snaha žáčků si vysloužila odměnu

Snaha žáčků si vysloužila odměnu

První pololetí už je za námi a také naši žáčci si odnesli své pololetní vysvědčení. Děti získaly za svou snahu vysvědčení hned dvě – první od své paní učitelky  Zdeňky Drápelové a druhé od Světa vzdělání, na kterém byla známka z angličtiny a logiky. Pro 6 z nich bylo předávání obzvlášť významným okamžikem. Dostali totiž své úplně první školní vysvědčení. To bylo radosti! Třída byla nejen plná smíchu, ale i slz štěstí. Atmosféra plná dojetí zahřála všechny přítomné.

„Přejeme našim prvňáčkům, ať jim jde učení tak pěkně jako doposud a ať jim přináší jen radost!“

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Krásné prožití vánočních svátků

Krásné prožití svátků vánočních

Jako každý rok oslavili naši žáci Vánoce ve své třídě. Nejprve ozdobili stromeček, pak se s chutí pustily do cukroví, které přinesly z domu. Paní učitelka uvařila vánoční čaj, jehož vůně dokreslovala atmosféru Vánoc. Jak tomu tak bývá, děti se nejvíce těšily na dárky. Největší překvapení ovšem čekalo paní učitelku. Ta dostala od dětí velmi netradiční dárek – účast v anketě o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Krásné prožití vánočních svátků tak všechny zahřálo a vytvořilo tu správnou sváteční náladu.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Výlet plná zážitků

Výlet plný zážitků

V prosinci podnikli naši malí výletníci výpravu za dobrodružstvím. Nejprve děti navštívily řemeslnická obydlí v Hlinsku v Betlémě, kde viděly, jak dříve řemeslníci bydleli a žili. K ruce jim byla milá průvodkyně, která je seznámila s různými zajímavostmi. Další zastávka  pak byla na Veselém Kopci, kde žáci měli možnost zakoupit si tradiční vánoční ozdoby ve zdejších roubenkách, na které měli možnost nechat napsat věnování. Celý výlet byl zakončen v Restauraci Peklo v Čertovině, kde se děti naobědvaly. Návštěvu žáčkům zpestřilo vystoupení Čerta a Mikuláše.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Vstoupenín sklidilo velký úspěch

Vystoupení sklidilo velký úspěch

Naši žáci  secvičili vlastní umělecké číslo. Pod názvem BRANGERS 2036 nastínili v humorném hudebním šotu, jak se může vyvíjet jejich vlastní budoucnost. Využili toho, že jsou mimo jiné mimořádně muzikální a hrají na spoustu hudebních nástrojů a pracovali s písní INŽENÝRSKÁ ( promovaní inženýři ). Dokonce si vytvořili vlastními silami i kulisy a kostýmy. Po pilném nácviku se žáci dočkali zaslouženého potlesku.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

V angličtině jsme opravdu dobří!

V angličtině jsme opravdu dobří!

Anglický jazyk je důležitý pro komunikaci po celém světě. Protože si to moc dobře uvědomujeme, snažíme se angličtinu pomalu vštěpovat i našim nejmenším. Výuka formou hry děti moc baví a přezkoušení, které jednou za čas podstoupí, je pro ně velké dobrodružství. Testování našich druháčků a třeťáčků byla velká zábava! V první část, zaměřené na čtení a porozumění, žáčci vyplňovali pracovní listy a byli opravdu moc šikovní,. V druhé částí si děti vyzkoušely poslech a v poslední části své konverzační shopnosti. Žáci obdrželi CERTIFIKÁT o splnění 1. úrovně LEVEL 1 . Všech 12 žáků certifikát získalo a všichni měli obrovskou radost.

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Praha dětem učarovala

Praha dětem učarovala

Výlet do velkého města udělal našim žáčkům velkou radost. Už samotná cesta vlakem byla velkým dobrodružstvím. V kupé vlaku děti řešily různé úkoly související s platbami za jízdenky, vzdálenosti mezi stanicemi, časem dojezdu apod. Také vyhledávaly města v turistické mapě a plánovaly, která z nich navštíví. Cesta tak rychle utekla a pro všechny byla přínosná. Potom se naši malí cestovatelé vydali poznávat krásy Prahy. Komentovaná prohlídka všechny žáčky nadchla a do hlavního města se určitě rádi vrátí.

 

 

Posted in blog, brezova | Leave a comment

Učení hrou

Učení hrou

Učení v lavicích je nuda! Proto se snažíme zapojit naše žáčky do akce Podívejte se, jak si výuku užívají naši prvňáčci! Hejného metoda výuky matematiky probíhá nejen ve třídě, ale i na chodbě na schodišti Po boku žáčkům stojí plyšový kamarád Ferda. Práce na koberci je pro naše malé zvídálky mnohem příjemnější než v lavicích. Tam se odehrává většina výuky: například čtení či zkoušení smyslů. A co na to prvňáčci? „A tak si říkáme, jestli ty lavice vůbec potřebujeme. Ale vlastně ano. Ale jen někdy!!!“

Posted in blog, ostrava | Leave a comment

Věda v prostoru

Věda v prostoru

Naši druháčci se na jedno dopoledne stali malými vědci. Zúčastnili se programu „Věda v prostoru“, kde se dozvěděli všechno možné o složení vzduchu, chemických reakcích i míchání barev. S trpěliostí si vyslechli výklad dvou mladých průvodců a pak se s vervou pustili do několika pokusů. S úsměvem na rtech pak odcházeli zpět do školních lavic, plni nevšedních zážitků a nových vědomostí.

Posted in blog, novy_liskovec | Leave a comment

Bujaré pololetní oslavy

Bujaré pololetní oslavy

První pololetí je i za našimi prvňáčky. Po pětiměsíční píli si děti odnšesly domů krásná vysvědčení s jedničkami od shora až dolů. Součástí byla i písemná pochvala a vysvědčení s předměty Logika a Angličtina. Takové krásné výsledky bylo potřeba oslavit – dětské šampaňské teklo proudem.

Do třídy se za našimi prvňáčky přišli podívat také naši nejstarší žáci, kteří jsou pro ty nejmenší po celý školní rok jejich patrony – „Anděly strážnými“. Všichni prvňáčci dostali od svých kamarádů velikánskou pochvalu. 

 

Posted in blog, holesov | Leave a comment

V hotelu Centrum se počátalo o sto šest

V hotelu Centrum se počítalo o sto šet

V Hranicích jsme pro milovníky matematiky uspořádali workshop Hejného metody výuky matematiky. Přišli nejen rodiče, ale i pedagogové z širokého okolí. Někteří Hejného metodu mají již zažitou, někteří se s tímto netradičním stylem výuky teprve seznamovali. V průběhu workshopu si všichni účastníci vyzkoušeli i své dovednosti — na pár chvil se vcítili do kůže žáčků a řešili různé úlohy. Hejného metoda se učí ve všech našich třídách, jelikož děti u matematiky přemýšlí, učí se pracovat s chybou a nebojí se nových výzev. Vzájemné diskuze v průběhu výuky je učí respektu vůči kamarádům a pomoci slabším. Hejného metoda tak má nejen aspekt vzdělávací, ale i lidský – a to se nám na ní moc líbí.

Posted in blog, hranice | Leave a comment

Video Kopřivnice

Posted in blog, informacni_schuzky_koprivnice | Leave a comment

Angličtina hrou

Angličtina hrou

Moc dobře víme, že angličtina je jazyk, který je potřeba nejen v pracovní sféře, ale například i na cestách. Proto klademe důraz na výuku anglického jazyka. Ve všech našich třídách se snažíme dopřát luxus rodilého mluvčího. V Holešově mají naši prvňáčci 1x za měsíc 3 hodinový blok s rodilou mluvčí a moc si tyto hodiny užívají! Žáčci formou her pomalu ale jistě přijímají tento cizí jazyk za svůj a moc je to baví 🙂

Posted in blog, holesov | Leave a comment

Naše chytré tělo

Naše chytré tělo