LÍŠEŇ

Info schůzky Brno Líšeň

Informační schůzky

Oba termíny informačních schůzek již proběhly.  Na talentových zkouškách jsme se potkali s velmi šikovnými předškoláčky a nebylo snadné mezi nimi vybrat. Přesto jsme první třídu již sestavili a moc se těšíme na další školní rok, až se s dětmi seznámíme blíže. Všem zájemcům děkujeme a doufáme, že váš budoucí prvňáček bude spokojený, ať už nastoupí kamkoliv.

 Kdy: děkujeme všem zájemcům – třída je již sestavená

Kde: uzavřeno

Posted in informacni_schuzky_lisen | Leave a comment
Svět vzdělání - logo

blok – logo tridy

1.A

Třídní učitelka: Mgr. Lenka Pohlová

2.A

Třídní učitelka: Mgr. Alena Benešová

3.A

Třídní učitelka: Mgr. Zdena Matulová

Fotogalerie je na „rajčeti“ a je pro veřejnost zaheslovaná… 

4.A

Třídní učitelka: Mgr. Ivana Bartoňová

Fotogalerie je na „rajčeti“ a je pro veřejnost zaheslovaná… 

Naše akce

Online divadlo v dostanční výuce? Senzační zážitek!

Online divadlo v distanční výuce? Senzační zážitek!

Že by čtení byla nuda? Ani náhodou! Naši brněnští čvrťáci si při čtení užili spoustu zábavy, a to dokonce u online četby, která byla dokonalým zpestřením distanční výuky. Čtení se ujali herci Irena a David Vackovi, kteří dětem představili knihu Lichožrouti, podle které chystají divadelní představení. Děti v hodině poslouchaly ukázky z knihy, nahlédly do scénáře, soutěžily, sledovaly maňáskové divadlo a také se dozvěděly o profesích, které jsou pro vznik divadelního představení nezbytné. Irena i David s radostí odpovídali na všechny záludné i nezáludné dotazy našich žáků a děti si tak odnesly úžasný zážitek. Online čtení se uskutečnilo v rámci akce Slováckého divadla z Uherského Hradiště „Herec do každé hodiny“. Tímto děkujeme za obohacení distanční výuky. Když nemůže divák do divadla, přišli herci za námi. Moc si toho vážíme!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Ve společnosti strašidýlek

Ve společnosti strašidýlek

Víte, že v horských oblastech Jeseníků žijí skřítci a strašidla? Naši brněnští druháčci už to ví, a dokonce se s nimi osobně potkali. Během 4 dnů strávených v horách pomáhali nejen skřítkům, ale i jiným pohádkovým bytostem. A skřítci našim žáčkům na oplátku zařídili čarokrásné počasí. Pobyt v přírodě na konci babího léta si tak všichni náramně užili. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Nezahálíme

Nezahálíme

I naši brněnští třeťáčci se během karantény do výuky pořádně opřeli. Při pravidelném online setkávání se střídala matematika, angličtina, český jazyk a prvouka. Aby žáci nevypadli z tempa, probírali nové učivo o člověku, písemné dělení, slovní druhy a zkoušeli i on-line diktát, kdy kontrolu dělali poprvé sami. A šlo jim to na výbornou!

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Tradice o svátcích

Tradice o svátcích

Tradiční zvyky o svátcích jsou důležitou součástí naší kultury. Proto bychom to měli učit i naše děti. Naši žáci se zúčastnili programu „Tradiční české Vánoce“ a získali tak ucelený přehled o historii i všech zvycích. Děti si vyrobily i voňavé „bomby“ do koupele, takže si odnesly krásný dáreček pro své blízké. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Mikuláš na zámku

Mikuláš na zámku

Den sv. Mikuláše  je plný napětí a očekávání. Všechny děti se těší na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Naši prvňáčci se s nimi ovšem už potkali, a sice na zámku Dolní Kounice. Děti se nejdříve seznámily s peklem, kde musely plnit čertovské úkoly a kde se naučily různá kouzla. Pak pokračovaly do nebe, kde dostaly balíček s dobrotami. Celý program byl završen tvořivou dílnou. Tam naši žáčci vyrobili roztomilé čertíky.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Zkoumání vody v laboratoři

Zkoumání vody v laboratoři

Naši brněnští třeťáci se na jedno dopoledne stali malými chemiky. Dozvěděli se, z čeho se skládá voda a na vlastní oči si vyzkoušeli její soudržnost. Díky několika pokusům se opravdu vcítili do rolí laborantů a program „Voda v pohybu“ si náramně užili. Nakonec si děti ozdobily okrasný papír a utkaly se v bublinkové soutěži.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Návštěva asistenčního pejska

Návštěva asistenčního pejska dětem ukázala, jak se chovat k nevidomým

Naši prvňáčci měli vzácnou návštěvu. Na jedno dopoledne se k nim přišel podívat asistenční pes Marvel, kterého přivedla jeho nevidomá panička Petra Bezáková. Děti se seznámily s postupem, jak se ze štěněte stane asistenční pes, co všechno se musí naučit a jak důležitá je spolupráce s jeho pánem. Žáčci se také dozvěděli, jak takový asistenční pes svému nevidomému parťákovi pomáhá a v čem všem mu je oporou. Naši prvňáčci získali i informace, jak se vlastně chovat k nevidomým lidem a jejich pejskům.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Svátej Svátého Martina jsme oslavili závodem

Svátek Svatého Martina jsme oslavili závodem

Svátek svatého Martina naši prvňáčci oslavili s noblesou. Přípravy na tento svátek probíhaly již týden před vypuknutím oslav, a to tím, že si žáčci ve výtvarné a pracovní výchově vyrobili vlastního koníčka. Děti se nejdříve díky pracovním listům seznámily se svatomartinskou tématikou a potom vyrazily do okolí školy, kde pomáhaly pasáčkovi najít koně. Po úspěšném nalezení se pak prvňáčci utkali ve Svatomartinském dostihu. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Den laskavosti se slavil i u nás

Den laskavosti se slavil i u nás

Naši brněnští třeťáčci se zapojili do Dne laskavosti. Uklidili okolí celé školy a celý den si povídali, co si pod tímto pojmem představují. Dokonce dostali krásný domácí úkol: vykonat nějaký laskavý skutek pro své rodiče Odměnou jim byl nejen dobrý pocit, ale i diplom „Jsem laskavec“.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Dobrodružství v jaderné elektrárně

Dobrodružství v jaderné elektrárně

Společný  výlet pro rodiče s dětmi? Pro nás žádný problém! Vybrali jsme netradiční místo, jadernou elektrárnu Dukovany. Naši třeťáci tak zažili nezvyklou podívanou, kde se seznámili s výrobou elektřiny, s její historií, a také zjistili, jaké dopady na přírodu mohou mít různé druhy elektráren. To všechno zábavnou formou. Atmosféru prohlídky průběžně vylepšovaly 3D modely, které byly doplněné animací například uranového dolu, hlavní části reaktoru či skladu použitého paliva. Exkurze byla zajímavá nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Ti se mimo jiné dozvěděli, že senzory monitorující radiaci v elektrárně detekují i slabé záření mobilních telefonů a tím mohou vyřadit z provozu určitý model reaktoru. Všichni z výletu odjížděli nadšení a plni nových informací, které jen tak někdo nezná.

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Veselými obrázky přinášíme radost

Veselými obrázky přinášíme radost širokému okolí

Všichni naši prvňáčci vyrazili do ulic zkrášlit šedivé chodníky. Svými veselými obrázky rozzářili místní park. Na výstavu pod širým nebem se byli podívat blízcí našich dětí, ale i kamarádi z vyšších ročníků. Děti se při své tvorbě také potkaly s předškoláčky a školkáčky, se kterými navštěvovaly mateřskou školu ještě před pár měsíci. Setkání to bylo plné radosti a nadšení. 

Posted in blog, lisen | Leave a comment

Svět filmu jako na dlani

Svět filmu jako na dlani

Že byste chtěli někdy na vlastní oči vidět, jak se natáčí film? Naši třeťáci se dokonce stali hlavními aktéry! Do školy totiž přijeli natáčet dětský pořad Šikulové a hlavními hvězdami byli naši žáci. Tvořilo se, vyrábělo, povídalo, smálo… Při tvoření dětem nad hlavami klapal „kalpkař“ a zvukař, za zády jim pobíhali kameramani a všechno měla pevně v rukou paní režisérka.  S výrobky pomáhali dětem nejen moderátoři Iva s Janem, ale i dvě výtvarnice. Děti si ušily deku na hračky, vyrobily pro maminku krabičku na prstýnky a do svého pokojíku věšák na výkresy a držák na pastelky.  Pro všechny to byl jedinečný zážitek, na který jen tak nezapomenou. A vysílání, které se uskutečnilo 2. listopadu a sledovala celá škola.

 

Posted in blog, lisen | Leave a comment
Svět vzdělání - škola

Základní škola Horníkova patří k jedné ze dvou základních škol významného brněnského sídliště Líšeň, které bylo dostavěno počátkem 80 let. minulého století. Celé sídliště bylo koncipováno v duchu důsledné segregace jednotlivých druhů dopravy, s páteřní kapacitní kolejovou dráhou.

V prázdninových měsících roku 1993 probíhaly poslední úpravy na stavbě areálu nové základní školy na ulici Horníkova 1 v Brně-Líšni. Stavbu od bývalých Pozemních staveb převzala a následně „na klíč“ realizovala firma Komfort, s.r.o.

1. září 1993 byl slavnostně zahájen první školní rok.

Jedním z pilířů vzdělávání na ZŠ Horníkova je od samého založení školy – sport. Podmínky jsme měli vždy nadstandartní a v letošním roce je ještě zlepšíme. V jarních měsících proběhne rekonstrukce sportovního areálu při ZŠ a MŠ Horníkova. Areál bude přístupný i veřejnosti včetně atletického oválu, fotbalového hřiště, dětského hřiště i posilovacích strojů vhodných i pro naše seniory. Kromě kvalitního sportovního zázemí nabízí naše škola zvýšené dotace hodin tělesné výchovy v některých třídách, řadu sportovních kroužků i tradiční spolupráci s atletickým oddílem Čiba sport athletic. Pořádáme několik mezi školních turnajů, účastníme se řady závodů, často velmi úspěšně. V zimě probíhají lyžařské a snowboardové kurzy, v létě školy v přírodě i vodácké akce a v červnu tradiční školní olympiáda.

Jako jediná škola v Líšni jsme zapojeni v Síti brněnských otevřených škol. V rámci tohoto projektu probíhá také řada sportovních akcí pro naše žáky. V posledních lednových dnech se žáci prvního stupně naší školy zúčastnili plaveckých závodů na ZŠ Jasanová. Za 3. ročník za naši školu statečně bojovali Natálie Hasoňová, Amélie Hrabáková, Sabina Zechmeistrová, Samuel Aniol, Martin Tauš a Petr Pluhař. Zástupci pátého ročníku byli Šárka Marušková, Viktorie Úšelová, Magdalena Pavlíková, David Langer a Robin Vivčar. Všem žákům, kteří vzorně reprezentovali naši školu, děkujeme.

Rodiče oceňují, když se k nim škola chová vstřícně a partnersky. Učitelé si přejí, aby rodiče žáků s nimi táhli za jeden provaz a byli otevření vzájemné komunikaci. Věříme, že spolupráce a partnerská komunikace škol a rodičů se vyplácí, a to oběma stranám. A proto vznikla značka Rodiče vítáni, značka pro školy otevřené rodičům. V naší škole jsou rodiče vítání.

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí

Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy. Žáci a učitelé aktivně spolupracují a velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen 7 kroky, které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kriterií pro získání mezinárodního ocenění.

Školní družina

Provozní doba školní družiny: pracovní dny od 06:30 do 17:00.

Telefon: 725 984 706 (dostupný od 06:30 do 17:00). E-mail: druzina@zshornikova.cz.